Wakacyjnie zapraszamy na wieś
W sezonie wakacyjnym co tydzień wraz z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy w podróż po kujawsko-pomorskich konstelacjach dobrych miejsc i prezentujemy warte odwiedzenia zakątki naszego regionu. W tym tygodniu wyruszamy na wieś. Przewodnikiem będą Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc.
Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc to wakacyjny serwis Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej dostępny od adresem www.alewioska.kujawsko-pomorskie.travel i na Facebooku www.facebook.com/konstelacjedobrychmiejsc Warto skorzystać z niego zwłaszcza w sezonie wypoczynkowym i wraz z nim odkrywać kujawsko-pomorską wieś. Jej niepowtarzalny klimat tworzą nie tylko niezwykłe miejsca i fascynująca przyroda, ale i ludzie imponujący swoją kreatywnością. Żyjący w harmonii z otoczeniem, czerpiący z darów natury i chętni do podzielenia się tym z innymi.
Kujawy i ziemię dobrzyńską dzieli Wisła, ale miejsca i ludzi tu mieszkających łączy zamiłowanie do przyrody, tradycji tego co rdzenne i prawdziwe, miłość i szacunek do ziemi. Mówi się, że Kujawy ze swoimi urodzajnymi polami były spiżarnią Polski. Wszystkie miejsca zaprezentowane w ramach kampanii Wieś-ci z Konstelacji dobrych miejsc mają niepowtarzalny klimat. W gospodarstwie agroturystycznym ,,Pod bocianim gniazdem” zobaczyć można, jak wygląda praca na roli, zjeść na śniadanie najsmaczniejszą jajecznicę oraz zobaczyć dostojnie spacerującego pomiędzy zabudowaniami bociana Stefana. W Willi Orłowo na Kujawach poznamy specjały włoskiej kuchni z Trentino Alto Adige.
Na Wiśle pod Dobrzyniem można popłynąć w rejs tradycyjną płaskodenną łodzią, spróbować posiłku z flisackiego z kociołka na wiślanej łasze, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć polującego orła bielika.
Rzadko które gospodarstwo jest tak położone jak Noclegi nad Wisłą, czyli na wysokiej skarpie wiślanej z niepowtarzalnym widokiem na dolinę rzeki i górę zamkową. Gospodarze siedliska są miłośnikami ziemi dobrzyńskiej. Potrafią długo i barwnie opowiadać o jej dziejach, legendach oraz ciekawych osobach zamieszkujących ten urokliwy zakątek. W pokoju kominkowym z okazji Roku Rzeki Wisły zorganizowali wystawę poświęconą królowej polskich rzek. Na ścianach zawieszono stare fotografie, dokumenty, mapę Wisły sprzed utworzenia Zalewu Włocławskiego oraz zgromadzono czasopisma, książki i plakaty.
Chcemy przekonać zwolenników dalekich wojaży, aby między jedną a drugą wyprawą spędzili weekend w Kujawsko-Pomorskiem. A tym, którzy z upodobaniem poznają Konstelacje dobrych miejsc – dostarczymy nowych pretekstów do wakacyjnych wyjazdów za miasto! Oto weekendowe imprezy ,,wieś-ciowe”. Tym razem będzie smacznie i m(i)odnie:
Festiwal Smaku w Grucznie 19 -20 sierpnia
Festiwal już na stale wpisał się w smaczny kalendarz imprez kulinarnych w regionie kujawsko-pomorskim. Początkowo skupiał producentów i smakoszy miodów. Z czasem stał się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych świąt wszystkich lokalnych smaków. Więcej tutaj.
Miodowe Lato oraz XXXIV Wojewódzki Dzień Pszczelarza 20 sierpnia w Zarzeczewie
Czym żywią się pszczoły? Ile gatunków pszczołowatych mieszka w Polsce? Czy wszystkie pszczołowate wytwarzają miód? Jakie są właściwości różnych gatunków miodów? Jak pozyskuje się miód od pszczelej rodziny? Jakie poza miodem produkty pszczele wykorzystuje człowiek? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań z gatunku miodowo-pszelarskich będzie można uzyskać na święcie miodu i pszczelarzy w Zarzeczewie.
Wśród licznych stoisk będzie można zakupić prawie każdy możliwy gatunek miodu, poznać tajniki budowania gniazd pszczołowatych i zobaczyć jak się wiruje miód. Oprócz tego organizatorzy zapewniają:
- pokaz przygotowywania dań z miodem,
- liczne stoiska ze sprzedażą miodu i produktów pszczelich,
- zwiedzanie pasieki,
- kiermasze kulinarnych produktów lokalnych i rękodzieła,
- wyspę zabaw dla dzieci,
- występy zespołów muzycznych i tanecznych,
- bezpłatny parking.
Uwaga włocławianie: do Zarzeczewa można dojechać autobusem linii nr 9. Gościom korzystającym z nawigacji proponujemy wpisać adres: Włocławek, ul. Nizinna 9.
Warto też pamiętać o wydarzeniach, na które zapraszamy z Paszportem Turystycznym. Muzyka elektroniczna, ostre gitarowe brzmienia, blues, a może szanty? Przed nami prawdziwie muzyczny weekend.
Miłośnicy muzyki elektronicznej po raz dwunasty zjadą do Cekcyna. Cekcyn Electronic Music Festival (18-19 sierpnia) przyciąga nie tylko znakomitych muzyków z kraju i zagranicy, ale także młodych twórców, którzy w drodze konkursu mają szansę rozpocząć tu swoją wielką muzyczną karierę.
Na fanów ostrej gitarowej muzyki czekać będzie Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Rockowe brzmienia zapewni Muszla Fest – festiwal, który w tym roku zagra po raz piętnasty (18-19 sierpnia). A skoro jubileusz, to gwiazda musi być wyjątkowa. Z serca kalifornijskiego hrabstwa Orange do Bydgoszczy przyjedzie formacja Ignite – jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli melodyjnego hardcore punka na świecie.
Przy dźwiękach bluesa bawić się będzie „miasto na soli”. W inowrocławskich Solankach zagrają trzy czołowe zespoły prezentujące różne odcienie bluesowego stylu muzycznego – Acustic, Jerry’s Fingers oraz Szulerzy. Blues Ino Festiwal (19 sierpnia) to festiwal dla wszystkich „skazanych na bluesa”.
Zalew Koronowski, akwen pełen zatoczek i wysp, co roku przyciąga amatorów żeglarstwa.
W najbliższą sobotę (19 sierpnia) zmierzą się w X Regatach Żeglarskich im. kpt. Tadeusza Ziółkowskiego o Puchar Burmistrza Koronowa. Na wodzie królować będą trzepoczące na wietrze żagle, a na lądzie zapowiada się prawdziwa żeglarska biesiada z szantami w tle.
Więcej informacji o wydarzeniach i paszportowych miejscach znajdziesz na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel
Czytaj też: Paszport turystyczny-do zobaczenia na szlaku
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
18 sierpnia 2017 r.