Chronimy niematerialne dziedzictwo kulturowe
Samorząd województwa powierzy Muzeum Etnograficznemu w Toruniu koordynację działań związanych z ochroną, popularyzowaniem i pielęgnowaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Podpisanie porozumienia w tej sprawie, połączone ze spotkaniem poświęconym realizacji zapisów konwencji UNESCO dotyczącej dziedzictwa niematerialnego, odbędzie się w czwartek (16 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe obejmuje tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, muzykę, praktyki społeczne, rytuały i obrzędy świąteczne, wiedzę i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata, a także umiejętności potrzebne w tradycyjnej produkcji rzemieślniczej.
– Odziedziczona po naszych przodkach niematerialna spuścizna kulturowa regionu decyduje o naszej tożsamości, podkreśla różnorodność tych ziem i stanowi o wyjątkowości Kujawsko-Pomorskiego. Troszcząc się o ten bogaty dorobek włączamy się w realizację zapisów ratyfikowanej przez Polskę Konwencji UNESCO. Będziemy realizować to zadanie wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Toruniu – jednostką organizacyjną samorządu województwa z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego naszego regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na mocy porozumienia z samorządem województwa Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu będzie koordynować działania na rzecz ochrony, popularyzacji i pielęgnowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego na Kujawach i Pomorzu. Wśród tych działań znajdzie się identyfikowanie zjawisk dziedzictwa niematerialnego, prowadzenie badań, działania edukacyjne, wspieranie środowisk oraz osób zainteresowanych ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz współpraca w tym zakresie z innymi podmiotami. Treść porozumienia tutaj.
Podczas czwartkowego spotkania przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowie o roli i zadaniach państwa w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz realizacji konwencji UNESCO. Przedstawiciel Narodowego Instytutu Dziedzictwa wygłosi referat „W jaki sposób każdy z nas może skutecznie chronić niematerialne dziedzictwo kulturowe, czyli ochrona bez petryfikacji”. Pracownicy Muzeum Etnograficznego w Toruniu przybliżą przykłady zjawisk kulturowych oraz tradycji i zwyczajów na Kujawach i Pomorzu. Program spotkania tutaj
Konwencja UNESCO nakłada na państwa, które ją podpisały obowiązek inwentaryzacji przejawów dziedzictwa niematerialnego. W naszym kraju będzie je dokumentować Krajowa Lista niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Inwentarz ma stanowić podstawę do formułowania wniosków o zamieszczenie elementów dziedzictwa na międzynarodowych listach prowadzonych przez UNESCO. Więcej na ten temat na portalu poświęconym niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu w Polsce: http://niematerialne.nid.pl.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
15 kwietnia 2015 r.