Atrakcje na Dzień Dziecka
Spektakle, koncerty, warsztaty, gry, zabawy – na dzieci w regionie wciąż czeka wiele atrakcji związanych z Dniem Dziecka, organizowanych w wojewódzkich instytucjach kultury. Dla najmłodszych przygotowano także atrakcje w Urzędzie Marszałkowskim.
- Dziecięce święto w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka to sobotnie (3 czerwca) inspirowane architekturą warsztaty plastyczne. Uczestnicy zajęć zaprojektują elementy budynku, kolor elewacji, kształt okien, a nawet widoczny fragment wnętrza. Powstaną tekturowe obiekty-moduły, z których będzie można budować fasady wymyślonych budowli. Przy użyciu kolorowych papierów, włókniny, farb, kleju, nożyczek i własnej wyobraźni mali architekci-designerzy stworzą własną archiTEKTURĘ. Więcej na stronie galerii.
- Szereg atrakcji przygotowano dla dzieci w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu: konkurs literacki, pokazy filmowe w Kinie Centrum i warsztaty rzeźbiarskie „Raz dwa trzy – wielką kulę wypleć ty!”, które odbędą się w sobotę (3 czerwca). Wspólnymi siłami najmłodsi po okiem Piotra Tołoczki stworzą kulistą formę przestrzenną, którą będzie można toczyć, turlać, kulać itp. Do jej stworzenia zostanie użyta wiklina wiklina – naturalny i ekologicznego materiału. Więcej na stronie CSW.
-
Balet „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków” to propozycja Opery Nova na weekend tuż po Dniu Dziecka (2-4 maja). Soliści i balet opery tańcem i gestem snują opowieść, oddają uczucia bohaterów, wyzwalają w widzach emocje: każą bać się Złej Macochy i jej świty, angażują w zabawę z rozbrykanymi krasnoludkami, które „buszują” także na widowni; uczą odczytywać język tańca. Taka wizyta w teatrze muzycznym pozostaje niezapomnianym przeżyciem. Więcej na stronie opery.
- Pracownia Integracji Międzypokoleniowej działająca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza dzieci, rodziców i dziadków na wspólne czytanie bajek, zajęcia plastyczne, zajęcia rycerskie, gry oraz zabawy podwórkowe. Zabawa przewidziana w godzinach 10:00-17:00 odbędzie się w niedzielę (4 czerwca) w Salonie Hoffman KPCK oraz na podwórku instytucji.
- W Teatrze Muzycznym dla trochę starszych dzieci przygotowano spektakl „Jacek i Placek na tropie księżyca”. Historia skupia się na przygodach dwóch braci bliźniaków, którzy uciekają z domu, by odnaleźć swojego tatę zajętego pilnowaniem księżyca. Ruszają w pełną przygód podróż, podczas której będą musieli stawić czoła różnym przeciwnościom losu. W tej opowieści o poszukiwaniu szczęścia aktorom towarzyszy zespół rockowy wykonujący przeboje Lady Pank, m.in. „Marchewkowe pole”. Więcej na stronie teatru.
- Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego wczoraj (1 czerwca) stanął balon pokazowy, do którego było można wejść i zrobić sobie w nim zdjęcia, w sejmikowej sali sesyjnej dzieci dowiedziały się czym jest województwo i jakie ma zadania. Natomiast marszałek Piotr Całbecki spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.
- W Filharmonii Pomorskiej 1 czerwca dzieci zachwyciły się muzyką z popularnych filmów i bajek, między innymi „Piraci z Karaibów”, „Madagaskar”, „Król Lew”, „Piękna i Bestia”. Wykonała je Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora, śpiewacy Katarzyna Jaracz i Kacper Andrzejewski, a także chóry: Pałacu Młodzieży i Zespołu Szkół Katolickich. Więcej na stronie filharmonii.
- Na specjalny program 1 czerwca zaprosiło także Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. W programie znalazły się konkursy z nagrodami (między innymi zręcznościowe i plastyczne), warsztaty garncarskie i strzelania z łuku, a także gra terenowa.
- W Pałac Lubostroń odbył się XVII Festyn Integracyjny Zielone Serduszko. W programie znalazło się wypuszczenie stada gołębi, spektakl w wykonaniu Teatru Bajecznego, występy muzyczne dzieci ze Szkoły ALLEGRO Pawła Błażejewskiego, II Przegląd Piosenki „Pałacowe Śpiewanki”, a także animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami: ekologiczny (pisemny i plastyczny) „Na ratunek Naszej Planecie”, sportowy i historyczny, przejażdżki tramwajem konnym i poczęstunek dla każdego dziecka. Więcej na stronie pałacu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 maja 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 2 czerwca 2017 r.