Pamiętamy o ofiarach Katynia
Obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Najważniejszym wydarzeniem obchodów w Kujawsko-Pomorskiem był wczorajszy (13 kwietnia) koncert pamięci ofiar w Filharmonii Pomorskiej pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego, na który gospodarz województwa wystosował zaproszenia do kujawsko-pomorskich środowisk rodzin katyńskich.
Wiosną 1940 roku w rejonie Katynia w obwodzie smoleńskim w Rosji NKWD, radziecka policja polityczna, zamordowała blisko 22 tysiące Polaków, przede wszystkim przedstawicieli inteligencji, w tym oficerów Wojska Polskiego. Przez całe dziesięciolecia rosyjskie władze twierdziły, że Rosjanie nie mieli z tym nic wspólnego i odmawiały przyjęcia odpowiedzialności. W 1990 roku przyznały, że była to zbrodnia stalinowska.
Podczas marszałkowskiego koncertu pamięci ofiar zbrodni katyńskiej zabrzmiała elegijna muzyka Haydna, Lutosławskiego i Jana Krenza. Wystąpiła Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Antoniny Banaś i Michała Krężlewskiego. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Więcej na stronie filharmonii
Także wczoraj rozpoczął się w Bydgoszczy zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej dwudniowy przegląd filmowy „Echa Katynia”. Bezpłatne seanse odbywają się w kinie Jeremi (ul. Berlinga 13), w programie wybitna rosyjska „Pokuta” w reżyserii Tengiza Abuladze oraz polskie obrazy „Epitafia Katyńskie” i „Zapora”. Więcej na portalu edukacyjnym IPN . Kontakt do organizatorów: tel. 668 605 284.
24 kwietnia (przyszła niedziela) odbędzie msza w intencji poległych w Katyniu w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. Początek o 10.15.
W ramach tegorocznych obchodów samorząd województwa wsparł finansowo wydanie monografii „Losy ofiar zbrodni katyńskiej spośród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego” opracowanej przez dra Władysława Kubiaka. Książka ukaże się w czerwcu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 kwietnia 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2016 r.