Pamięci zamordowanych w Szwederowie
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny województwa Roman Jasiakiewicz reprezentowali samorząd województwa podczas niedzielnych (10 września) uroczystości poświęconych niewinnym ofiarom dokonanej podczas II wojny światowej przez niemieckich okupantów zbrodni na mieszkańcach Szwederowa. 10 września 1939 zamordowani zostali wierni wychodzący z niedzielnej mszy, w tym starcy i dzieci.
Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród nich dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. W sposób zaplanowany i systematyczny Niemcy mordowali także chorych psychicznie i osoby niepełnosprawne intelektualnie. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.
W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Uchwałą sejmową data została wyznaczona na 2 października.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 września 2023 r.
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2023 r.