Ochrona ex situ kukułki krwistej w Tucholskim Parku Krajobrazowym 2005-2023
W 2005 i 2006 roku na jednej z łąk będących w zarządzie parku na terenie rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Brdy, posadzono w sąsiedztwie ostrożnia warzywnego, rdestu wężownika i knieci błotnej około 300 osobników kukułki krwistej. Za pozwoleniem ministra środowiska rośliny te zostały przeniesione z terenu przeznaczonego pod budowę drogi ekspresowej w Białych Błotach (Bydgoszcz) i, jak wynika z wieloletniej obserwacji i prowadzonego monitoringu rozprzestrzeniają się z sukcesem w nowym środowisku.
31 maja pracownicy parku przeprowadzili kolejne liczenie storczyków na w/w łące. W tym roku padł rekord – 637 osobników. W 2017 roku łąka objęta została programem rolnośrodowiskowym (Pakiet 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000, Wariant: 4.4 Półnaturalne łąki wilgotne) z wytyczonymi obszarami niekoszonymi w poszczególnych latach. Pracownicy parku po monitoringu wytyczają każdego roku wskazany w programie obszar niekoszony w danym roku. Jest to wskazówka dla rolnika współpracującego z parkiem, który wykonuje koszenie i zbiór w terminie od 15 czerwca do 30 września.
Od 2014 roku roślina jest objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową. W latach 1983-2014 gatunek znajdował się pod ochroną ścisłą.
Tekst Rafał Borzyszkowski