Święto Tucholskiego Parku Krajobrazowego
Bory Tucholskie, osiem rezerwatów przyrody na terenie dwóch województw, ponad 36 tysięcy hektarów powierzchni – Tucholski Park Krajobrazowy świętuje trzydziestolecie działalności. W tym roku mija także pięć lat od utworzenia Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. Dwudniowa jubileuszowa konferencja zakończyła się 23 października w Fojutowie, w powiecie tucholskim.
Tucholski Park Krajobrazowy został utworzony w 1985 roku. 86 procent jego powierzchni zajmują lasy. Park leży na terenie kujawsko-pomorskich gmin: Cekcyn, Gostycyn, Lubiewo, Śliwice i Tuchola. Symbolem TPK jest zimorodek, ponieważ to właśnie nad Brdą, w granicach parku, ptak ten występuje najczęściej.
Okazją do prezentacji dorobku i dyskusji nad stanem poznania środowiska przyrodniczego Borów Tucholskich, Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie była konferencja, której organizatorem byli TPK i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Wydarzeniu patronuje marszałek województwa.
W czwartek (22 października) odbyła się sesja wykładowa i posterowa. Dzień później obrady przeniosły się w teren – uczestnikom zaprezentowane zostaną turystyczne i przyrodnicze walory parku. Tego samego dnia miało miejsce uroczyste otwarcie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile koło Gostycyna, w powiecie tucholskim. Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, w ramach projektu „Terenowy ośrodek edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Tucholskim Parku Krajobrazowym”.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa osiem parków krajobrazowych. Czytaj też: Natura z przewodnikiem 2.0.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
22 października 2015r.
Ostatnia aktualizacja: 26 października 2015.