
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości jednoczy Polaków. Co roku z tej okazji wspominamy, świętujemy i czcimy pamięć o naszej przeszłości. 11 listopada marszałek Piotr Całbecki wziął udział w uroczystych obchodach, których punktem kulminacyjnym był koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – „Polskie pieśni patriotyczne” in memoriam Wandy Błeńskiej. Wieczorem, budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął na biało-czerwono. Wojewódzkie uroczystości zorganizowane zostały przy współpracy wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, marszałka Piotra Całbeckiego i gen. bryg. Artura Kępczyńskiego.
– Wierzę, iż wolność może się dziś przejawiać w życzliwym splocie ludzkich dłoni, we wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu, zdolnym mądrze rozwijać kraj, który nasi przodkowie uczynili wolnym – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki (całe przemówienietyp pliku: pdf, rozmiar pliku: 419.71 KB).
W Toruniu przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, po której zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, ci wzięli udział w warsztatach plastycznych „Galopem ku Niepodległej” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka. Podczas pikniku „Dzień szacunku do munduru” uczestniczyli w grze terenowej, pokazie pojazdów służb mundurowych i koncercie.
Punktem kulminacyjnym toruńskich obchodów święta był wieczorny koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – „Polskie pieśni patriotyczne” in memoriam Wandy Błeńskiej. W auli UMK zabrzmiały pieśni patriotyczne z okresu I i II wojny światowej.
W Bydgoszczy obchody otworzyła msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze. Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. Po południu w Operze Nova odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, którą uświetnił uroczysty koncert. Wśród odznaczonych Krzyżem Zasługi między innymi Pełnomocnik ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Urzędu Marszałkowskiego oraz Przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Marcin Swaczyna oraz radny województwa Przemysław Przybylski. W operze zabrzmiały utwory Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Krupińskiego z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy oraz muzykami Opera Nova. Publiczność usłyszała m.in. koncert fortepianowy Resurrection. Zarząd Województwa podczas bydgoskich uroczystości reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który podczas uroczystości w Operze powiedział m. in.: – Świętując 11 listopada kolejną rocznicę odrodzenia się Polski z ponad stuletniej niewoli, z niepokojem spoglądamy na naszą wschodnią granicę, z uwagą wsłuchujemy się w głosy płynące z sali sejmowej. Wspominając z wdzięcznością imiona ojców naszej niepodległości: Piłsudskiego, Paderewskiego, Witosa, Dmowskiego, Daszyńskiego, Korfantego, pamiętajmy że gdy wybiła godzina wolności, oni potrafili przedłożyć dobro wspólne nad własny interes polityczny. (…) Dziś, w tym szczególnym dniu, życzę nam wszystkim, całej naszej wspólnocie, aby pamięć nie tylko o tej dacie, ale o całej naszej przeszłości – czasami dumnej, a czasem tragicznej – wzmocniła naszą odpowiedzialność za losy Ojczyzny, za jej przyszłość i powodzenie! Samorząd województwa reprezentowali także radni województwa Konstanty Dombrowicz i Michał Krzemkowski.
Tradycją naszego regionu jest serwowanie gęsiny podczas rodzinnych obchodów święta niepodległości. Nic tak nie zacieśnia więzów, jak wspólny posiłek i nic nie kreuje tożsamości tak, jak pielęgnowanie tradycji, również kulinarnych. Więcej o gęsinie i rodzinnej celebracji święta niepodległości
- Obchody w Bydgoszczy – programtyp pliku: pdf, rozmiar pliku: 1.77 MB
- Obchody w Toruniu – programtyp pliku: pdf, rozmiar pliku: 437.73 KB
103 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po przeszło stu latach niewoli. Historia Polski niejednokrotnie zaskakiwała nieoczekiwanymi, trudnymi zwrotami. Wolność nie zawsze była dla Polaków czymś pewnym, stałym. Wiele razy musieliśmy o nią walczyć.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2021 r.