Rolnictwo

berce z musem dyniowym
berce z musem dyniowym

Berce z musem dyniowym najlepszą potrawą żniwną 2024 roku

Na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej 25 sierpnia 2024 roku w Grudziądzu rozstrzygnięto konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich zatytułowany „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”. Celem konkursu była identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw, promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Do konkursu zgłoszono dziesięć potraw przygotowywanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu powiatów: aleksandrowskiego, bydgoskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, nakielskiego, radziejowskiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego.

Pierwsze miejsce zdobyła wyjątkowa potrawa – berce z musem dyniowym przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Anieliny w powiecie nakielskim. Zwycięska receptura nie tylko zachwyciła komisję konkursową swoim smakiem, ale również wzbudziła zainteresowanie ze względu na swoją historię i głęboko zakorzenione tradycje.

Berce, będące prostym, a zarazem sycącym gulaszem z podrobów drobiowych, od lat towarzyszyły rolnikom w czasie ciężkich prac polowych, dostarczając im energii i pokrzepienia. Dodatek musu dyniowego, będący współczesnym akcentem, idealnie harmonizuje z tradycyjnym smakiem, tworząc wyjątkową kompozycję kulinarną.

Dzięki temu konkursowi nie tylko przypomnieliśmy sobie o dawnych potrawach, ale także oddaliśmy hołd naszym przodkom, którzy przekazali nam wiedzę o tradycyjnych smakach i rytuałach związanych z czasem żniw. Wspólne poszukiwania przepisów stały się także okazją do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych, a efekty tej współpracy na pewno na długo zapadną w pamięć uczestników konkursu.

Pozostałe nagrody:

II miejsce – żeberka w powidłach śliwkowych – Koło Gospodyń Wiejskich „Nowinka” Nowy Ciechocinek (powiat aleksandrowski)

III miejsce – pyrka – Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywni Pawłówka” (powiat bydgoski)

IV miejsce – kwaśna zupa – Koło Gospodyń Wiejskich „Kapuścianki” w Brukach Unisławskich (powiat chełmiński)

V miejsce – żur żniwny z zawijasem kiełbasianym – Koło Gospodyń Wiejskich Olszewice (powiat inowrocławski)