Zielony Ład, Wisła, stopień w Siarzewie
Podpisany przez marszałka Piotra Całbeckiego apel do premiera o uwzględnienie zagospodarowania dolnej Wisły i budowy stopnia wodnego w Siarzewie w opracowywanych obecnie przez rząd strategicznych dokumentach programowych nowej perspektywy jest konkluzją poniedziałkowego (15 marca) spotkania konsultacyjnego online z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, parlamentarzystów, samorządowców i ekspertów.
– Jesteśmy obecnie w momencie planowania polityki rozwoju Polski na wiele lat. Uważamy, że problematyka gospodarki wodnej i gospodarczego wykorzystania polskich rzek, zwłaszcza Wisły, oraz związane z tym przedsięwzięcia powinny zostać zapisane w dokumentach programowych, w tym w Krajowym Planie Odbudowy. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie – projekt, dla którego została już wydana decyzja środowiskowa – to inwestycja korzystna z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego, istotna dla polskiego rolnictwa i systemu transportowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W spotkaniu uczestniczyło 500 osób (setka zalogowanych, z możliwością zabierania głosu), w tym m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która jest też pełnomocnikiem rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, i poseł Jan Krzysztof Ardanowski (który był inicjatorem spotkania i apelu) oraz samorządowcy i przedstawiciele środowisk naukowych i ekologicznych, w tym interesariusze spoza naszego regionu.
Zarejestrowanie spotkanie (wideo) w serwisie społecznościowym Kujawsko-Pomorskiego Forum Wodnego
Dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący spotkaniu czat, który zdominowały rzeczowe uwagi i komentarze z wyrazami poparcia. „Podpisuję się pod apelem. (…) Łańcuchy dostaw biegnące przez porty bałtyckie coraz częściej natrafiają na wąskie gardła w korytarzach transportu drogowego i kolejowego, dlatego użeglowienie dolnej Wisły pozwoli na zwiększenie efektywności łańcuchów dostaw. W związku z planami utworzenia w naszym województwie węzła logistycznego Bydgoszcz (z platformą multimodalną w Solcu Kujawskim) mamy szansę stworzyć wyjątkowe warunki dla dalszych inwestycji w infrastrukturę logistyczną naszego regionu” – napisał na czacie prof. Rafał Haffer, kierownik Katedry Logistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
15 marca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2021 r.