By małe serca mogły bić
14 lutego większości osób kojarzy się ze Świętem Zakochanych. Serce, które jest motywem przewodnim tego dnia, dla niektórych ma szczególne znaczenie. To dzieci z wrodzonymi wadami serca i ich najbliżsi. W Dniu Świętego Walentego obchodzimy bowiem Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (WWS).
Idea tego święta została zapoczątkowana w 1999 roku przez Amerykankę Jeanne Imperati – matkę dziecka urodzonego ze złożoną wadą serca. Celem inicjatywy jest informowanie o problemie wad wrodzonych, możliwości ich leczenia, roli wczesnego diagnozowania oraz właściwej opiece nad małym pacjentem.
Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi u dzieci. Rzeczywiste i bezpośrednie przyczyny ich pojawiania się nie zostały jeszcze jednak dokładnie ustalone. Część z nich jest uwarunkowana genetycznie. Zalecane jest więc, by w trakcie ciąży kontrolować rozwój płodu. Badanie USG umożliwia rozpoznanie czy dziecko jest zdrowe – a jeśli nie, pomaga wykryć rodzaj wady. Dokładna diagnoza pozwala na przeprowadzenie leczenia od razu po narodzinach dziecka, a często nawet jeszcze wtedy, gdy dziecko jest w łonie matki.
Niektóre wrodzone wady serca mogą być łagodne i ustąpić w pierwszym roku życia. Większość z nich wymaga jednak skomplikowanego, długotrwałego leczenia i rehabilitacji.
Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca. Troje z nich wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Polscy lekarze wykonują rocznie ponad 3 500 operacji wad serca u dzieci. Dzięki postępowi w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii możliwe jest więc leczenie dzieci także z bardzo złożonymi wadami serca. Wiele dzieci ma szansę żyć i rozwijać się na równi ze swoimi rówieśnikami.