Zdrowie

""

Światowy Dzień Słuchu

Obchodzony 3 marca Światowy Dzień Słuchu został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu na całym świecie. Wg. ostatnich badań WHO ponad 1,5 miliarda ludzi żyje z ubytkiem słuchu, z czego prawie 430 milionów z ubytkiem słuchu powodującym niepełnosprawność. Najnowszy raport WHO przewiduje, że do 2050 r. prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie czyli 1 na 4 osoby będzie miało pewien stopień ubytku słuchu.

 

Problem wad słuchu stał się chorobą cywilizacyjną. Kiedyś uznawano niedosłuch siedemdziesięciolatka za normalną rzecz. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny, wszechogarniający nas hałas, słuchawki douszne, głośna muzyka od wczesnego dzieciństwa, a także leki ototoksyczne, zaburzenia krążenia czy przemiany materii sprawiają, że ta granica z wieku 70 lat przesuwa się do wieku 50. Prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu jest podstawą komunikacji społecznej dla każdego człowieka. Mowa tu o podstawowych czynnościach takich jak rozmowa z drugim człowiekiem, nabywanie umiejętności językowych, poruszanie się po mieście, szkole czy miejscu pracy. Problemy tego typu ograniczają także czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki czy dźwięków przyrody. Żyjemy w czasach, gdzie coraz trudniej o spokojne i ciche miejsca. Nie tylko w mieście, ale i na terenach wiejskich ludziom dokucza nadmierny hałas. Powoduje on trudności ze skupianiem się, zasypianiem czy bóle głowy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na nasz słuch. Warto więc poznać kilka rad, jak zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów w tym obszarze.

 

Po pierwsze należy robić sobie regularne badania przesiewowe. Dużo szkód w długofalowej perspektywie może wyrządzić głośne słuchanie muzyki i długotrwałe przebywanie w hałasie. Pracując w otoczeniu generującym hałas należy stosować ochraniacze na uszy, a słuchając radia, telewizora czy odtwarzacza muzyki zmniejszyć głośność. Unikać jednoczesnego używania zbyt wielu hałaśliwych urządzeń w domu, a przy zakupie wybierać takie, które emitują niski poziom hałasu.

 

Te czynności na pewno mogą nam dłużej zachować dobry odbiór dźwięków. Podobnie jak w wypadkach wielu innych dysfunkcji, to aby im zapobiegać warto sięgnąć po witaminy, zwłaszcza te o właściwościach antyoksydacyjnych. Mowa tu o witaminach C,E,A. Pamiętajmy również, aby nie używać patyczków do czyszczenia uszu. Bardzo łatwo wówczas uszkodzić lub nawet przebić błonę bębenkową. Najprościej unikać źródeł hałasu i znacząco ograniczyć słuchanie muzyki przez słuchawki.

 

Pierwsze objawy pogarszania się słuchu

– proszenie rozmówcy o powtórzenie zdania,

– głośne oglądanie telewizji i słuchanie muzyki,

– problem ze zrozumieniem mowy wśród głośnych dźwięków,

– kłopoty ze usłyszeniem głosów kobiet i dzieci,

– wydaje Ci się, że inni mówią niewyraźnie,

– rozmowy przez telefon sprawiają kłopot,

– masz szumy uszne,

– ktoś z Twojego otoczenia zwrócił uwagę, że możesz mieć problem ze słuchem.

 

Jeśli zauważyłeś któryś z powyższych objawów utraty słuchu, warto zacząć wprowadzać działania mające na celu poprawę Twojego słyszenia oraz zwiększenie Twojego komfortu. Im szybciej uda się rozpoznać pierwszy objawy ubytku słuchu, tym większa szansa na zminimalizowanie dyskomfortu związanego z zaburzeniami słuchu.