Dochód z Balu Marszałka 2020 – padł kolejny rekord
369 tysięcy złotych – tyle wynosi ostateczny dochód z dziesiątego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w styczniu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. To o ponad sto tysięcy złotych więcej niż w zeszłym roku. Pieniądze trafią do czterech instytucji pomocowych w regionie: Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu, Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Wsparcie otrzymają także polskie misje humanitarne niosące pomoc w Angoli, Indonezji i Zambii.
Wczoraj (20 kwietnia) odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenie. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki i zastępca sekretarza województwa Jerzy Grochowski oraz przedstawiciele tegorocznych beneficjentów: prezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej Pomoc Rodzinie i Ziemi (prowadzącej hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu) Aleksandra Ruszczak, s. Karolina Blok, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), s. Urszula Wardowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, s. Katarzyna Machut, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński), oraz pracujący w Zambii ks. Wojciech Łapczyński.
– Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, organizatorom i darczyńcom. To dzięki ich pracy i wsparciu udało się zebrać rekordową kwotę. Dochód, jak co roku, wesprze placówki niosące pomoc osobom potrzebującym – mówił marszałek Piotr Całbecki.
– W Zambii spotykamy się z problemami, o których w Polsce już zapomnieliśmy. Wsparcie finansowe umożliwia nam zaspokajać najpilniejsze potrzeby. Właśnie kopiemy fundamenty pod filary mostu, dzięki któremu dzieci idący do szkoły i pacjenci, którzy udają się do lekarza, będą mogli bezpiecznie dotrzeć do celu – suchą nogą, nie wpław – opowiadał ksiądz Wojciech Łapczyński, pracujący na misji w Afryce.
Najwyżej wylicytowanym podczas tegorocznej aukcji balowej przedmiotem okazała się płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa (wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie), którą sprzedano za 35 tysięcy złotych. Równo za 30 tysięcy złotych poszły płaskorzeźba „Epoka Wielkiego Timerlama” i obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Łącznie z licytacji głównej zebrano 176 tysięcy złotych. Uczestnicy balu mogli zakupić wartościowe przedmioty również podczas tzw. licytacji cichej. Za 6 tysięcy złotych wylicytowano motor żużlowy sekcji juniorskiej Klubu Sportowego Toruń, a 3,5 tysiąca złotych zapłacił nabywca ikony przedstawiającej św. Michała Archanioła. Najpopularniejszymi przedmiotami podczas licytacji były drewniany zegarek firmy Bobo Bird oraz kapelusz Modena Benowscy. Ich ceny były przebijane aż osiemnaście razy.
W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech kujawsko-pomorskich instytucji pomocowych. Każda z nich otrzyma 77 tysięcy złotych z przeznaczeniem na potrzebne inwestycje:
- Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu na rozbudowę budynku hospicjum
- Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie, na remont pomieszczeń w placówce
- w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim wyremontowana zostanie winda
- w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, przeprowadzony zostanie remont pomieszczeń do nauki.
Po około 20 tysięcy złotych otrzymają także polskie misje charytatywne w Angoli, Indonezji i Zambii.
X Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:
- suma środków zebranych podczas balu to 369 413,17 złotych,
- dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych 4 instytucji z regionu oraz 3 misji zagranicznych,
- każda instytucja otrzyma po 77 353 złotych,
- do trzech misji zagranicznych trafi łącznie 60 tysięcy złotych,
- ponad 160 darczyńców przekazało na licytację około 230 przedmiotów
- suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,8 miliona złotych,
- dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych.
Podsumowanie balu – ciekawostki i liczby
Czytaj także:
- Balowa aukcja charytatywna
- X Marszałkowski Bal Dobroczynny (zdjęcia)
- Ponad 220 par na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
20 kwietnia 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2020 r.