Zdrowie

Ludwik Rydygier, źródło Wikipedia
Ludwik Rydygier, źródło Wikipedia

2020 Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera w województwie kujawsko-pomorskim

W 2020 roku obchodzimy setną rocznicę powrotu Pomorza i zachodnich Kujaw do wolnej Polski. Najbliższe miesiące będą więc doskonałą okazją do przypomnienia historycznych wydarzeń oraz wybitnych Polaków walczących o niepodległość i działających w okresie międzywojennym. Wśród znamienitych ludzi, którzy zostawili trwały ślad w historii Polski i regionu warto przybliżyć sylwetkę profesora Ludwika Antoniego Rydygiera, sławnego lekarza pochodzącego z naszego województwa, słynącego z innowacyjnych metod leczenia. 2020 rok w kujawsko-pomorskim został ustanowiony rokiem imienia tego zasłużonego medyka (odnośnik).

Prof. Rydygier urodził się 21 sierpnia 1850 roku w niewielkim majątku rodziców, a maturę zdał z wyróżnieniem w 1869 roku. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim uniwersytetu w Greifswaldzie, gdzie student Riediger dokonał samowolnie spolszczenia swego nazwiska na Rydygier. Dyplom lekarza uzyskał 8 grudnia 1873, aby po kilku miesiącach, w lutym 1874 roku, w wieku 24 lat, obronić pracę doktorską z zakresu antyseptyki chirurgicznej, a w 1878 roku obronił pracę habilitacyjną na temat leczenia operacyjnego w Jenie. Następnie Rydygier otworzył własną klinikę chirurgiczną w Chełmnie, gdzie w 1880 i 1881 roku wykonał dwie pionierskie w skali światowej operacje raka żołądka i resekcji żołądka z powodu owrzodzenia. W roku 1884 doktor Rydygier wprowadził metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pracując w Chełmnie opublikował 38 artykułów naukowych oraz napisał tam w języku polskim pierwszy tom podręcznika do chirurgii szczegółowej.

W 1887 roku Ludwik Rydygier objął Katedrę Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z przynależnym tytułem profesora zwyczajnego. Potem lekarz przeniósł się do Lwowa. Był profesorem, dziekanem i rektorem Uniwersytetu Lwowskiego. We Lwowie powstała pod jego kierunkiem klinika chirurgiczna ze znakomitą biblioteką. Tam też zastał go wybuch I wojny światowej. Został skierowany do szpitala wojskowego w Brnie. Powrócił jednak do Lwowa, by wraz z mieszkańcami i Orlętami Lwowskimi bronić miasta przed Ukraińcami.

W 1920 Rydygier umarł wskutek zawału serca.

Imię Ludwika Antoniego Rydygiera nosi Collegium Medicum w Bydgoszczy, szpitale w Toruniu i Chełmnie, jak również wiele nazw ulic. Ustanowienie w województwie kujawsko-pomorskim roku 2020 rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera pozwoli szerzej poznać tę znakomitą postać.

Więcej informacji