Aktualności

Południowa obwodnica Chełmna zbudowana z funduszy RPO WK-P, fot. Andrzej Goiński i Mikołaj Kuras.
Południowa obwodnica Chełmna zbudowana z funduszy RPO WK-P, fot. Andrzej Goiński i Mikołaj Kuras.

Tu zaszła zmiana na lepsze (10YearsChallenge)

Wykorzystujemy ostatni przebój portali społecznościowych by pokazać przemiany modernizacyjne, które przeszedł nasz region w minionym dziesięcioleciu. Dziś zbudowana dzięki funduszom unijnym RPO WK-P południowa obwodnica Chełmna.

 

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 zbudowana została południowa obwodnica Chełmna, dzięki której zabytkowe centrum miasta zostało odciążone od ruchu tranzytowego. Inwestycja, za  14,5 miliona złotych, obejmowała budowę 4,6 km dróg ze zjazdami i ścieżkami pieszo-rowerowymi oraz budowę obwodnicy długości 3,75 km. Prace wykonywane były na terenie trzech gmin: Kijewo Królewskie, Chełmno i Stolno.

 

W minionej unijnej perspektywie finansowej w Chełmnie wydano ponadto blisko 29 milionów złotych na ochronę dziedzictwa kulturowego miasta. Tu rewitalizacja objęła renowację zabytkowych murów, odnowę nawierzchni rynku i ulic oraz remonty zabytkowych gmachów i kościołów.

 

Blisko 6,4 milionów złotych pochłonęła inwestycja w chełmińskim szpitalu, a kolejnych 10 milionów złotych trafiło na budowę Zakładu Usług Komunalnych, który powstał w Osnowie (gmina Chełmno), na potrzeby chełmińskiego Zakładu Usług Miejskich.             

 

– Ostatnia dekada to dla naszego regionu okres ogromnych przemian modernizacyjnych. Zmiany, które się w tym czasie dokonały dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia i są widoczne na każdym kroku. To zasługa naszych partnerów – samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych zaangażowanych środowisk – którzy potrafili efektywnie wykorzystać środki dostępne w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W RPO na lata 2007-2013 Kujawsko-Pomorskie miało do dyspozycji ok. 1 mld euro, czyli ponad 4 mld zł. Program pozwolił na dofinansowanie 2,3 tys. projektów o łącznej wartości ponad 8 mld zł. Warto przypomnieć, że poprzedni okres realizacji naszego RPO nasze województwo wykorzystało najskuteczniej i najefektywniej w kraju wśród wszystkich regionalnych programów operacyjnych oraz programów realizowanych na szczeblu krajowym. Do realizacji naszego RPO nie było też żadnych uwag ze strony audytorów z Komisji Europejskiej (więcej).

 

W RPO na lata 2014-2020 nasze województwo ma do dyspozycji kwotę ponad 9 miliardów złotych. Samorząd województwa zakontraktował dotąd 57 procent tej puli. Od początku realizacji programu podpisano ponad 1,5 tysiąca umów o dofinansowanie projektów – zarówno społecznych, jak i inwestycyjnych (więcej). W Chełmnie, za 5,9 miliona złotych, kino Rondo zostanie zmodernizowane na Chełmiński Dom Kultury. Ponadto na terenie powiatu chełmińskiego powstaną trzy zupełnie nowe placówki opiekuńczo-wychowawcze. Każda z nich będzie mogła służyć czternastu wychowankom i dwóm opiekunom. Inwestycja pochłonie 3,2 miliona złotych.

 

 

 

Więcej o przedsięwzięciach zrealizowanych w Inowrocławiu i grudziądzkim, chełmińskim i świeckim
w wydawnictwach:

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lutego 2019 r. 

 

Chełmiński rynek, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl.Południowa obwodnica Chełmna, fot. mikołaj KurasUnijne środki trafiły między innymi na remonty i renowację zabytkowych obiektów, w tym kościoła farnego w Chełmnie,  fot. Andrzej GoińskiZakład Usług Komunalnych w Osnowie, fot. Andrzej GoińskiMarszałek Piotr Całbecki z wizytą w Szpitalu Powiatowego w Chełmnie,  który otrzymał dotację unijną z RPO WK-P, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl