Wielkie granie z WOŚP (zdjęcia)
Podczas niedzielnego (14 stycznia) 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbieraliśmy pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. W organizację akcji jak co roku włączył się Urząd Marszałkowski.
Imprezy, koncerty i licytacje w ramach 26. finału WOŚP odbyły się w wielu miejscowościach regionu. W Bydgoszczy główne wydarzenia miały miejsce na Starym Rynku (szczegóły na www.wosp.bydgoszcz.com). W Toruniu imprezy odbyły się na Starówce (więcej informacji na facebook.com/wosp.torun). Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył także z Wielkim Wiosłowaniu dla WOŚP w toruńskim Atrium Copernicus z udziałem mieszkańców oraz samorządowców, polityków i sportowców. Organizację głównych imprez w Bydgoszczy i Toruniu wspierał finansowo Urząd Marszałkowski.
Samorządowe władze województwa przekazały sztabom WOŚP w regionie gadżety i przedmioty na licytacje. W Bydgoszczy i Toruniu można było zakupić prace plastyczne wykonane przez młodych artystów z Bangladeszu – laureatów konkursu ,,Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, organizowanego przez marszałkowską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Autorem pracy zatytułowanej ,,Pelikany”, która trafiła na licytację do Bydgoszczy (link do licytacji internetowej), jest 10-letni Zarif Nawaz, a autorem kompozycji ,,Rodzina kurczaków”, którą można było wylicytować w Toruniu, 7-letni Sidratul Muntaha Nuha. Zestawy gadżetów trafiły także na licytacje do Szubina oraz Unisławia. Przedmioty otrzymały wszystkie sztaby, które zwróciły się z taką prośbą.
W piątek (12 stycznia) do akcji włączyli się też pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Kwestę w budynkach urzędu przeprowadzili uczniowie z orkiestrowego sztabu w Szkole Podstawowej nr 1 w Toruniu.
W akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło także Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które w niedzielę, między godziną 10 a 15 za zwiedzanie wystaw stałych i czasowych pobierało jedynie symboliczną złotówkę. Pracownicy muzeum prosili o przekazanie datków na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Sprzęt zakupiony dzięki środkom zebranym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy trafił do większości szpitali prowadzonych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Wartość przekazanego wsparcia to około 10 milionów złotych. W latach 1993-2017 na wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy trafiły między innymi 84 pompy insulinowe, 13 kardiomonitorów, 11 urządzeń do badania słuchu oraz 5 ultrasonografów. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu tylko w ostatnich latach otrzymał między innymi 5 aparatów USG, 7 kardiomonitorów, a także kilkadziesiąt łóżek elektrycznych i materacy przeciwodleżynowych. Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku w ostatnim roku trafił ultrasonograf, kardiomonitor i aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 stycznia 2018 r.
ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2018 r.