Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

To był magiczny dzień

Dzień krajobrazu w TPK - o grzybach w rezerwacie przyrody Ustronie. Fot. Rafał Borzyszkowski
Dzień krajobrazu w TPK - o grzybach w rezerwacie przyrody Ustronie. Fot. Rafał Borzyszkowski

22 października zorganizowaliśmy w naszym parku spacer krajobrazowy pod hasłem: Krajobraz: doświadczam w pełni. Wyruszyliśmy z borowiackiej miejscowości Krąg przez osady Kameron i Konewki do rezerwatu przyrody Ustronie. Spowity mgłą rezerwat był magicznym doświadczeniem, chociaż obchodziliśmy go wzdłuż granicy ze względu na zakaz wstępu na jego teren.

 

Wracając przez miejscowości Kurcze, Bagna i Rzepiczna rozmawialiśmy o drewnianej zabudowie, sowach, grzybach, brekinii i wilkach. Uczestnicy spaceru tak bardzo doświadczali krajobraz, że nawet przewodnik dał się wyprowadzić na manowce i z planowanych 13 kilometrów zrobiło się 21. Nie tylko zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, powąchaliśmy, posmakowaliśmy i dotknęliśmy krajobraz, ale także poczuliśmy pokonując ostatnie kilometry. Kulinarną niespodzianką była borowiacka zupa grzybowa oraz wiejski chleb ze smalcem. Można stwierdzić, że krajobraz smakował nam najbardziej.

 

Święto obchodzone jest na pamiątkę sporządzenia we Florencji w dniu 20 października 2000 r. Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

 

Tekst. Rafał Borzyszkowski

 

Dzień krajobrazu w TPK - odprawa. Fot. Bartłomiej SzamockiDzień krajobrazu w TPK - drewniana zabudowa w m. Krąg. Fot. Bartłomiej SzamockiDzień krajobrazu w TPK - na szlaku. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - jezioro Ostrowite. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - rezerwat przyrody Ustronie. Fot. Bartłomiej SzamockiDzień krajobrazu w TPK - o grzybach w rezerwacie przyrody Ustronie. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - psi przewodnik. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - magicznie w rezerwacie przyrody Ustronie. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - pełni wrażeń. Fot. Barbara GrzesiakDzień krajobrazu w TPK - na szlaku. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - na szlaku. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - na szlaku. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - m. Kurcze. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - m. Rzepiczna. Fot. Rafał BorzyszkowskiDzień krajobrazu w TPK - na szlaku. Fot. Rafał Borzyszkowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.