Środowisko

dumni uczniowie ze swoimi zbiorami fot. Dorota Borzyszkowska
dumni uczniowie ze swoimi zbiorami fot. Dorota Borzyszkowska

Setka na XXIX. Wystawę Grzybów w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Już po raz 29. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wystawę grzybów, która odbyła się w dniach 5-6 października 2022 r. na dziedzińcu siedziby parku. Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola i  Polskim Towarzystwem Mykologicznym.

 

Dzień przed wystawą odbyły się warsztaty terenowe, w których uczestniczyli uczniowie klas pierwszych Technikum Leśnego w Tucholi. Rozpoczęły się one prelekcją na temat różnorodności gatunkowej i ochrony grzybów. Zaraz po nich uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami Tucholskiego Parku Krajobrazowego udali się do lasu, gdzie po krótkiej odprawie ruszyli na poszukiwania świeżych owocników grzybów na wystawę. Uczestnicząca młodzież chętnie rywalizowała w konkurencjach na najbardziej okazały owocnik grzyba jadalnego, osobliwość grzybobrania oraz najpoprawniej przygotowany do wystawy kosz grzybów. Zbiór został zakończony przy kapliczce Świętego Huberta w Świcie. Wszyscy uczestnicy zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu. Następnie udaliśmy się na omówienie zebranych gatunków i wspólny posiłek do Terenowego  ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile k/Gostycyna.

 

Wśród tegorocznych zbiorów oznaczono 100 taksonów, w tym 98 grzybów makroskopowych, 1 gatunek śluzowca i 1 rodzaj porostu. Celem wystawy było ukazanie różnorodności grzybów występujących w okolicznych lasach. Wśród prezentowanych gatunków znalazły się grzyby jadalne, trujące i niejadalne, należące do trzech grup troficznych: saprotrofów, symbiontów i pasożytów. Nie zabrakło gatunków rzadkich, zagrożonych, a także  inwazyjnych, reprezentowanych przez złotoborowika wysmukłego. Gatunek ten rozprzestrzenia się coraz bardziej w naszych lasach, wypierając nasze rodzime gatunki, m.in. borowika szlachetnego i podgrzybka brunatnego. Na wystawie można było poznać także najbardziej trujący gatunek grzyba w Polsce, po spożyciu którego każdego roku umiera nawet kilkanaście osób – muchomora zielonawego (sromotnikowego) oraz jego jadalne sobowtóry – czubajkę kanię, gąskę zielonkę, gołąbka grynszpanowego i pieczarki. Podczas dwudniowej wystawy grupy przedszkolne i szkolne oraz indywidualni zwiedzający przysłuchiwali się wiadomościom o grzybach, o których mówił mykolog.

 

Eksponowane  naturalne okazy grzybów przyciągnęły 922 osoby, w tym 791 w ramach grup zorganizowanych i 131 osób indywidualnych. Dla wszystkich odwiedzających  przygotowaliśmy wydawnictwo pt. „Grzyby Tucholskiego Parku Krajobrazowego”.

 

Tekst: Barbara Grzesiak

 

dumni uczniowie ze swoimi zbiorami fot. Dorota Borzyszkowska fot. Dorota Borzyszkowskana zakończenie warsztatów terenowych fot. Sławek Lewandowski najmłodsi uczestnicy wystawy fot. Rafał Borzyszkowski odprawa przed grzybobraniem fot. Dorota Borzyszkowska okazy grzybów trujących fot. Rafał Borzyszkowski poznajemy najbardziej trujący gatunek muchomora fot. Rafał Borzyszkowski prezentacja mykologiczna przed zbiorem grzybów fot. Dorota Borzyszkowska przyszli leśnicy uczą się o grzybach fot. Dorota Borzyszkowska uczymy się jak poprawnie zbierać grzyby fot. Rafał Borzyszkowski w poszukiwaniu ciekawych okazów fot. Dorota Borzyszkowskawystawa grzybów fot. Rafał Borzyszkowskizbieramy okazy na wystawę fot. Dorota Borzyszkowska najciekawszy gatunek fot. Dorota Borzyszkowska prezentacja konkursowych grzybów fot. Dorota Borzyszkowska