Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Zapraszamy na Kujawsko-Pomorskie Dni Świętego Jakuba

Śladami św. Jakuba, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Śladami św. Jakuba, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W najbliższy weekend rozpoczynają się Kujawsko-Pomorskie Dni św. Jakuba. W niedzielę (24 lipca) na Rynku Nowomiejskim w Toruniu m.in. jarmark, animacje dla dzieci i meta maratonu Camino Polaco. W toruńskich obchodach weźmie udział marszałek Piotr Całbecki. Nasz region jest członkiem Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Compostelli.

 

Uroczystości otworzą w sobotę (23 lipca) Nieszpory Jakubowe w kościele św. Jakuba w Toruniu. Początek o 17.30.

 

W niedzielę od godziny 10.00 na Rynku Nowomiejskim na uczestników wydarzenia czekać będą Rozmaitości Jakubowe - jarmark z hiszpańskimi przysmakami, rękodziełem, stoiskami odpustowymi, kulinariami regionalnymi oraz stoiska promocyjne Bractwa św. Jakuba i ambasady Hiszpanii. O godzinie 11.30 w kościele św. Jakuba zostanie odprawiona suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Szamockiego.   

 

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty zdobienia muszelek, wykonywanie pielgrzymich kapeluszy oraz ozdabianie materiałowych toreb symbolami Camino Polaco. Uroczystości uświetnią koncerty zespołu muzyki dawnej Ars Nova oraz znanej wokalistki wykonującej muzykę chrześcijańską Magdy Anioł, która będzie gwiazdą wieczoru. Całość poprowadzi Conrado Moreno, uznany konferansjer i osobowość medialna.

 

Jednym z głównych wydarzeń Kujawsko-Pomorskich Dni Św. Jakuba będzie Camino Polaco Maraton z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni do Torunia. Uczestnicy wystartują o 8.30, po minikoncercie w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Trasa biegu została wyznaczona Drogą Polską Szlaku Świętego Jakuba, Camino Polaco. Zmagania biegaczy będzie można obserwować na telebimach.

 

Program obchodów na stronie Szafarnia.art.

 

Camino de Santiago (Droga św. Jakuba) to sieć europejskich szlaków pielgrzymkowych. Część polskiego szlaku (Camino Polaco) przebiega przez nasz region. Siecią, która jest europejskim szlakiem kulturowym, opiekuje się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, której jako region jesteśmy członkiem. Przez miniony rok marszałek Piotr Całbecki był przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Compostelli.

 

Zobacz Święto Jakubowe

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lipca 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone