Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

BUDUJEMY WSPOMNIENIA

Grafika - Budujemy wspomnienia

Listopad  to miesiąc sprzyjający  zadumie, rozmyślaniom, nostalgii, wspomnieniom: przeglądaniu albumów ze zdjęciami czy rozmowom o bliskich, którzy odeszli.

 

Wiele osób przy okazji obchodzonych w listopadzie Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego oraz Święta Niepodległości wspomina swoich przodków oraz ważne postacie naszej historii. Czerpiemy inspiracje z ich pracy czy twórczości, umacniając w ten sposób tożsamość narodową.

 

Wierzymy, że nasi przodkowie zostawili w nas jakiś ślad, nie tylko pod postacią genów. Opowiadając swoje życiowe historie, mniej lub bardziej wpłynęli na nasze postępowanie, wybory, a także życie rodzinne.

 

Poprzez spotkania, rozmowy także te nad grobami naszych bliskich, możemy poznać naszą przeszłość, sięgnąć do skarbców rodzinnych doświadczeń. Od niemal każdego możemy zaczerpnąć coś wartościowego, co może być dla nas ważne, może przyczynić się do uzdrowienia relacji rodzinnych. Zachowanie pamięci o przodkach pomaga określić siebie w kontekście dziedzictwa swojej rodziny, budować siebie w oparciu o cechy, talenty czy siłę życiową charakterystyczną dla naszych przodków.

 

Snując jesienne refleksje warto zdać sobie sprawę, że nasze spojrzenie na świat, na wartości, na ludzi ukształtowane zostało również przez nasze wspomnienia, przez opowieści naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Świadomość przynależności do grupy, której członkowie radzili sobie w niezwykle trudnych czasach, sprzyja budowaniu wiary w siebie, poczuciu skuteczności „ja też sobie poradzę”. Pamiętajmy, że i nasz przekaz bardzo silnie oddziałuje na młodsze pokolenia, dla których to my jesteśmy kopalnią wiedzy i doświadczenia.

 

Może warto zaangażować całą rodzinę w stworzenie drzewa genealogicznego?

 

Może to wpłynąć na umocnienie rodzinnych więzów. 

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych
listopad 2021 rok

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.