Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Aktualności
  • Unitas Durat na setne urodziny mieszkanki Jabłonowa Pomorskiego

Unitas Durat na setne urodziny mieszkanki Jabłonowa Pomorskiego

Wręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

To wesoła osoba, która lubi żarty i ma dobry kontakt z ludźmi - Łucja Mańska, mieszkanka Jabłonowa Pomorskiego dołączyła do osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. Nestorka doczekała się wielopokoleniowej rodziny, ma jedenaścioro wnucząt, piętnaścioro prawnucząt i trzy prawnuczki. W piątek (23 lipca), w dniu setnych urodzin, marszałkowski medal wręczył jubilatce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Łucja Mańska urodziła się 13 lipca 1921 roku w Góralach (powiat brodnicki), gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Tam wychowywała się razem z siedmiorgiem rodzeństwa. Gdy wybuchła druga wojna światowa wywieziono ją do Nowego Dworu Gdańskiego (województwo pomorskie) i przydzielono do pracy w gospodarstwie niemieckiego adwokata. Po wojnie wyjechała do Wrocławia, gdzie rozpoczęła pracę w prowadzonym przez jednego z braci sklepie spożywczym. Wkrótce wyszła za mąż i zamieszkała w Ludwikowicach Kłodzkich (województwo dolnośląskie). W rodzinne strony powróciła w latach sześćdziesiąty, by zaopiekować się rodzicami i ich gospodarstwem, które prowadziła razem z mężem. Po jego śmierci przeniosła się do Jabłonowa Pomorskiego, w którym mieszka od 1979 roku.

 

Podczas urodzinowej uroczystości Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczył seniorce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski w towarzystwie burmistrza Jabłonowa Pomorskiego Przemysława Górskiego.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone