Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Biało-czerwone święta z kulturą

Plakat konkursu "Flaga w kadrze", Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
Plakat konkursu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Premiera baletowa w Operze Nova, koncert w Filharmonii Pomorskiej, okolicznościowe wykłady, publikacje i konkursy z barwami narodowymi w tle - marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na wspólne świętowanie majówki.

 

Autorski projekt Jacka Przybyłowicza „Szepty i cienie” w Operze Nova w Bydgoszczy miał swoją premierę online w czwartek (29 kwietnia). Tryptyk baletowy jednego z najlepszych tancerzy i choreografów tańca współczesnego dostępny jest na kanale opery na YouTube bezpłatnie do 3 maja. Więcej informacji o spektaklu na stronie placówki.

 

W najbliższy poniedziałek (3 maja) Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza na koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostensis oraz Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pod batutą Pawła Kapuły zabrzmią mało znane lub niedawno odkryte utwory polskich kompozytorów, m.in. „Veni consolator” Damiana Stachowicza oraz „Laetatus sum” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncert dostępny online w mediach społecznościowych filharmonii. Szczegóły na stronie placówki.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza do udziału w akcji „Flaga w kadrze”.  Zadanie polega na wykonaniu jednego lub kilku zdjęć, na których nasza flaga narodowa stanowi zauważalny barwny akcent kompozycji. Prace należy wysłać do 4 maja na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem mediów społecznościowychWięcej informacji na stronie galerii.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mogą spróbować swoich sił w konkursie „Symbole i barwy narodowe 2021” organizowanym przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Zadanie dla młodszych polega na wykonaniu zakładki do książki, która nawiązuje do barw narodowych, nieco starsi przygotują godło Polski. Biblioteka czeka na zgłoszenia do 6 maja. Więcej szczegółów na stronie placówki. Ponadto 3 maja  o godzinie 12 na fanpage'u biblioteki zostanie zaprezentowany zostanie wykład „Konstytucja 3 maja 1971 roku i konstytucje II Rzeczypospolitej”. Prelegentem będzie Mateusz Hübner, pracownik wydziału Nauk Historycznych UMK oraz instytutu Nauki PAN.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu prezentuje na swojej stronie internetowej okolicznościowe publikacje w ramach cyklu „Sztuka z kalendarza”. Tematyczna galeria dotyczy Święta Pracy (1 maja) oraz Święta Ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Więcej informacji na stronie placówki.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na dwie prezentacje multimedialne, które tematycznie łączą się z obchodami świąt majowych: „Ku naprawie Rzeczpospolitej – w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja” oraz  „Ku naprawie Rzeczpospolitej – publicystyka XVI-XVIII w.”. Szczegóły na stronie placówki.

 

Po świętach majowych miłośnicy muzealnych eksponatów będą mieli powody do radości. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie już od dziś (30 kwietnia) udostępni Rezerwat archeologiczny dla części zwiedzających, pełne otwarcie ekspozycji nastąpi 4 maja – więcej szczegółów na stronie.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucjami kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Pałac Lubostroń w Lubostroniu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 kwietnia 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone