Zdrowie

Europejski Dzień Mózgu 18 marca - grafika Sylwia Lemańska-Gerc

Pomyśl o mózgu

W dniu 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. W tym czasie zwracamy szczególną uwagę na najważniejszy i najbardziej skomplikowany narząd naszego organizmu. Choć jest tak istotny dla naszego funkcjonowania, wciąż nie udało się odkryć wszystkich jego tajemnic.

 

To, co już o nim wiemy zadziwia i intryguje. Mózg bowiem:

  • to prawdziwe centrum dowodzenia całego organizmu;
  • stanowi około 2% całkowitej masy ludzkiego ciała, ale pochłania aż 20% całkowitego zużycia energii i tlenu, sam również generuje energię (co ciekawe, mózg najintensywniej pracuje w nocy);
  • potrafi identyfikować ból odczuwany w całym ciele, ale sam nie odczuwa bólu;
  • ludzie wykorzystują więcej niż 10% możliwości swojego mózgu – około 90% naszego mózgu pełni swoje najróżniejsze funkcje, pozostając aktywnym przez cały czas;
  • śmiech ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, dlatego warto dbać o odpowiednią ilość optymizmu i śmiechu w swoim życiu;
  • składa się z tłuszczu i wody, która stanowi prawie 80% jego masy, przeciętny mózg człowieka waży ok. 1360 gramów;
  • każdego dnia generuje ok. 70 tysięcy myśli, w mózgu informacje przesyłane są ze średnią prędkością 431 km/h, w każdej sekundzie w mózgu zachodzi ponad 100 tysięcy różnych reakcji chemicznych, w ciągu minuty przez mózg przepływa do 1 litra krwi. 

 

Gdy mózg jest zdrowy i funkcjonuje prawidłowo możemy w pełni korzystać z jego niesamowitych możliwości.  Poza sterowaniem podstawowymi funkcjami życiowymi zapewnia nam bowiem zdolność uczenia się, zapamiętywania, a więc rozwoju na różnych płaszczyznach.

 

Nieprawidłowa praca mózgu odbija się jednak na całym człowieku. Tak ważne jest więc,
by ćwiczyć mózg i dbać o niego. W ten sposób nie tylko wpływamy na niezbędne dla życia procesy biologiczne, sen, dobre samopoczucie czy nasze możliwości intelektualne. Właściwymi zachowania możemy też częściowo zapobiegać coraz częściej pojawiającym się  chorobom o podłożu neurologicznym (udar, choroba Alzheimera) i psychicznym (depresja, schizofrenia), a także migrenom.

 

Tak jak chodzimy na siłownię czy basen, by dbać o mięśnie, tak powinniśmy również pomyśleć o kondycji mózgu. Pamiętajmy więc o kilku dobrych praktykach:

  • Regularnie się badajmy (sprawdzajmy poziom cukru, cholesterolu, mierzmy ciśnienie krwi).
  • Jedzmy zgodnie z piramidą żywienia, głównie warzywa.
  • Jedzmy dobre tłuszcze – nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach, oliwie, oleju rzepakowy. Mózg nie może prawidłowo pracować bez tłuszczu, dlatego diety nadmiernie ograniczające tłuszcz prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.
  • Pamiętajmy o ruchu – pod wpływem wysiłku fizycznego w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe (z badań wynika, że wielu przypadkom depresji dałoby się zapobiec, gdyby ludzie ćwiczyli zaledwie jedną godzinę tygodniowo).
  • Ruszajmy głową! Nie wolno wpadać w lenistwo intelektualne, trzeba ciągle gimnastykować mózg np.: słuchając muzyki, rozwiązując krzyżówki, ucząc się języków obcych, rozwijając hobby i pasje.
  • Nie palmy, nie bierzmy narkotyków, ograniczmy alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.
  • Wysypiajmy się! Chroniczne niewyspanie sprzyjać może rozwojowi choroby Alzheimera.

 

Badania naukowe odkrywają prze nami kolejne niespodzianki związane z mózgiem i pozwalają m.in. na wprowadzanie nowych metod terapeutycznych.

 

Specjalistyczne treningi mózgu stosowane są w leczeniu ADHD, ADD, dysleksji, zaburzeń lękowych, ale również w przypadku m.in.: problemów z pamięcią i koncentracją, problemów z planowaniem i skupieniem, małej odporności na stres, padaczki, zaburzeń samooceny, depresji, zaburzeń lękowych, w terapii tików i zespołu Touretta, w zaburzeniach przyjmowania pokarmów (bulimia, anoreksja), w terapii uzależnień (alkoholizm, narkomania, hazard).