Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Startuje wyczekiwana inwestycja w Wieńcu

Pałac w Wieńcu, stan obecny; fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Pałac w Wieńcu, stan obecny; fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W odrestaurowanym kompleksie pałacowym w Wieńcu w powiecie włocławskim powstanie Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. 10 października wystartowała inwestycja za blisko 27 milionów złotych. Planowane zakończenie latem przyszłego roku.

 

- Chcemy, by wspaniały wieniecki kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Zakładamy, że odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Kujawskie Centrum Muzyki będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zespół, jeden z najbardziej okazałych tego typu obiektów w Kujawsko-Pomorskiem, tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany z stylu angielskiego neogotyku także dziewiętnastowieczny tak zwany stary pałac (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Przed wojną należał do bankierskiej rodziny Kronenbergów, po wojnie mieściły się tu sanatorium i szpital przeciwgruźliczy.

 

Rozpoczynająca się właśnie inwestycja obejmuje remont, przebudowę i modernizację budynków oraz odrestaurowanie parku. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa. Powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne.

 

Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą, który przejął obiekt na czas prowadzenia robót, jest konsorcjum grudziądzkich firm (JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort). W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.

 

W listopadzie powinna być gotowa koncepcja rewitalizacji parku. Jej założeniem jest stworzenie możliwości wykorzystania tej przestrzeni do organizacji wydarzeń, przede wszystkim kulturalnych.  To jeden z rezultatów międzynarodowego projektu HICAPS - Historyczne parki dworskie, realizowanego przez Urząd Marszałkowski i finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Europa Środkowa.

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 października 2019 r.

 

Wizualizacja odnowionego zespołu pałacowego w WieńcuWizualizacja odnowionego zespołu pałacowego w WieńcuWizualizacja odnowionego zespołu pałacowego w WieńcuWizualizacja odnowionego zespołu pałacowego w WieńcuPałac w Wieńcu, stan obecny; fot. Andrzej Goiński/UMWKPWieniec, jedno z najciekawszych i najbardziej okazałych założeń pałacowych Kujaw i Pomorza, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWieniec, jedno z najciekawszych i najbardziej okazałych założeń pałacowych Kujaw i Pomorza, fot. Andrzej Goiński/UMWKP  Wieniec, jedno z najciekawszych i najbardziej okazałych założeń pałacowych Kujaw i Pomorza, fot. Andrzej Goiński/UMWKP  Ceremonia przekazania obiektu wykonawcy robót remontowo-budowlanych, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia przekazania obiektu wykonawcy robót remontowo-budowlanych, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia przekazania obiektu wykonawcy robót remontowo-budowlanych, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia przekazania obiektu wykonawcy robót remontowo-budowlanych, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone