Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w lecznicy na Bielanach

Panele fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną do zasilania oświetlenia zewnętrznego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Panele fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną do zasilania oświetlenia zewnętrznego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Budowany obecnie nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku. Będzie też miał zrobotyzowaną aptekę i wewnętrzną pocztę pneumatyczną

 

- Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które, będąc rozwiązaniami ekologicznymi, pozwalają w istotny sposób ograniczyć koszty eksploatacji, co ma znaczenie nawet przy budowie domu dla jednej rodziny, a cóż dopiero przy tak wielkim obiekcie. Bardzo nam na nich zależało – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Projektanci stanęli tu na wysokości zadania.

 

Deszczówka i energia słoneczna

 

Kompleks będzie dogrzewany, a latem klimatyzowany m. in. za pomocą gazowych pomp ciepła, zasilanych gazem ziemnym. Są tańsze niż konwencjonalne systemy grzewcze i energooszczędne. Zaprojektowano też instalacje do odzyskiwania ciepła w systemach wentylacyjnych, co jest dodatkowym rozwiązaniem energooszczędnym, a więc i ekologicznym.

 

Innym z rozwiązań przyjaznych środowisku jest wykorzystywanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Podziemnych zbiorników na deszczówkę jest dziewięć. Zbierana tam woda, po wstępnym oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania toalet na trenie całego szpitalnego miasteczka.

 

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą produkować ciepło i energię elektryczną, które pokryją część potrzeb energetycznych lecznicy. Kolektory, z których ciepło wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną w sieci centralnego ogrzewania i tę, która popłynie z kranów, zamontowano na dachu budynku parkingowego. Panele fotowoltaiczne, których rolą będzie produkcja energii elektrycznej do zasilania oświetlenia zewnętrznego, zainstalowano na jednym z budynków technicznych.

 

W nowym kompleksie zastosowano ogrzewanie sufitowe (chłodzące w lecie) będące  systemem pasywnym. Dzięki temu ograniczono zastosowania klimatyzacji w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Promienniki sufitowe będą działały tak, że ciepło będzie odczuwane zupełnie jak to pochodzące w naturalny sposób od słońca, tyle że w zawsze komfortowej temperaturze. Nie będzie tu wymuszonego ruchu powietrza, który sprawia, że z podłogi podrywany jest kurz. Nie będzie tu też grzejników, które zagracają przestrzeń. 

 

Sterylnie, oszczędnie, zielono

W salach operacyjnych zainstalowane zostaną tak zwane sufity laminarne zapewniające naprawdę czyste powietrze - trójstopniowo oczyszczone ze wszystkich drobnoustrojów, pyłów i innych zanieczyszczeń. Nawiew będzie tak ustawiony by czyste powietrze tuż nad stołem operacyjnym spływało w dół w postaci oczyszczającego prysznica. Ta nowoczesna technologia pozwoli na prowadzenie operacji w naprawdę sterylnym środowisku.  

 

Wśród rozwiązań energooszczędnych warto też wymieni efektywne oświetlenie LED-owe oraz zastosowanie systemów przyciemniających lub wyłączających światło, opartych o czujniki światła dziennego i czujniki obecności.

 

Zielony dach szpitala to z jednej strony dobry widok ze szpitalnych okien, ale są też bardziej praktyczne powody dla których o nim pomyślano – chodzi o dodatkową izolację termiczną i akustyczną oraz powstający nad zieloną powierzchnią korzystny mikroklimat (redukcja pyłów, regulacja wilgotności, produkcja tlenu, redukcja dwutlenku węgla).

 

Robot przygotuje zestaw leków

Zautomatyzowana apteka zrewolucjonizuje system ordynowania i podawanie leków pacjentom placówki. Porcje leków dla poszczególnych chorych w całej lecznicy będą przygotowywane w jednym tylko miejscu – właśnie w centralnej aptece. Miejsce każdej tabletce wyznaczy komputer wspomagany przez zrobotyzowany system wyszukiwania, pakietowania i oznaczania. Oczywiście, najpierw lekarz wprowadzi do systemu zlecenia dotyczące podawania ordynowanych farmaceutyków. Potem prawie wszystko będzie się działo automatycznie. W ruch pójdą urządzenia wyjmujące leki z blistrów oraz pakujące i kontrolne. Bez udziału człowieka przygotowywane będą pojedyncze indywidualne dawki leków dla każdego z hospitalizowanych. Robot zapakuje tabletki, drażetki i kapsułki do torebek, na których znajdą się informacje dotyczące chorego, leku oraz kod kreskowy. To ten sam kod, który znajdzie się także na opasce zakładanej na rękę osoby przyjmowanej do szpitala. Po skompletowaniu zestawu leki w plastikowych tubach pomkną pocztą pneumatyczną (system rur ze sprężonym powietrzem) na dany oddział.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lutego 2019 r.

 

Panele fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną do zasilania oświetlenia zewnętrznego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKolektory słoneczne będą produkować ciepło na potrzeby lecznicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek szpitalnej apteki i administracji, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Budynek szpitalnej apteki i administracji, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Budynek główny szpitala, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek główny szpitala, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek główny szpitala, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek główny szpitala, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek główny szpitala, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek główny szpitala, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek dla oddziałów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek dla oddziałów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudynek dla oddziałów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPawilon dla oddziałów i poradni zakaźnych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPawilon dla oddziałów i poradni zakaźnych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPawilon dla oddziałów i poradni zakaźnych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPawilon dla oddziałów i poradni zakaźnych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone