Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Szpital na Bielanach - budynki już stoją (zdjęcia)

Szpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Szpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Przyszły rok będzie czasem finiszu trwających obecnie prac na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Już w pierwszym kwartale zostaną oddane do użytku nowy budynek główny oraz pawilon dla szpitalnej apteki i administracji. Jako ostatnia, z końcem roku, będzie gotowa siedziba oddziałów psychiatrycznych. Na budowie pracuje obecnie 300 osób, najwięcej ekip w nowym gmachu głównym.

 

- Dobrze już teraz widać rozmach tego projektu i to, jak nowe szpitalne miasteczko wpisuje się w przestrzeń. Pragnę podkreślić, że wszystko w tej lecznicy zostało zaplanowane i będzie funkcjonowało z myślą o pacjencie – jego zdrowiu i życiu, jego wygodzie. Tak założyliśmy i tak to będzie działać – przypomina marszałek Piotr Całbecki. 

 

Obecnie najbardziej zaawansowane są prace w pawilonie, w którym mieścić się będą apteka i administracja placówki. Trwają roboty wykończeniowe, w większości pomieszczeń położono już wykładziny i zainstalowano sufity, pomalowano też ściany. Obiekt jest ogrzewany, gotowa jest sieć  teleinformatyczna. Centralna apteka czeka na wyposażenie.

 

Roboty wykończeniowe są prowadzone także w zachodniej części budynku głównego. Zakończono układanie płytek ceramicznych, wylano podłogi pod wykładziny. Ekipy budowlane montują drzwi, malują ściany i rozpoczynają układanie wykładzin. We wschodniej części budynku montowane są elewacja i stolarka okienna, fachowcy kładą podłogi na parterze.

 

Równolegle idą prace projektowe pozwalające zastosować najnowsze rozwiązania techniczne w sali operacyjnej przeznaczonej do wykonywania operacji naczyniowych. Została już zamówiona część sprzętu, który zostanie wbudowany w mury. Chodzi o takie urządzenia jak stoły operacyjne, angiografy, tomografy, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, aparat RTG, lampy operacyjne, kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne. Do końca czerwca 2019 sprzęt zostanie dostarczony i zamontowany, a personel przeszkolony w jego obsłudze.

 

Budynek dla oddziałów i poradni zakaźnych oraz poradni specjalistycznych wkrótce osiągnie stan surowy zamknięty. Na zewnątrz trwa montaż elewacji, w środku kładzione są instalacje i stawiane ścianki działowe oraz wylewane posadzki. Elewacja będzie gotowa do końca roku.

 

Zaawansowana jest też budowa nowej siedziby oddziałów psychiatrycznych, roboty powoli przenoszą się do wewnątrz budynku. Prace żelbetowe trwają jeszcze tylko w zachodniej części obiektu. Stan surowy otwarty całe skrzydło osiągnie jeszcze w tym roku, w grudniu ruszy montaż okien.

 

Kilka dni temu wyburzono starą bramę wjazdową do szpitala. Na jej miejscu powstanie nowa, obok będzie niewielki budynek, gdzie rozprężane będą gazy medyczne.

 

Z niektórych powstałych w ramach inwestycji budynków i systemów lecznica korzysta już od dawna. Jako pierwszy, w połowie grudnia ubiegłego roku, oddany do użytku został parking wielopoziomowy z ponad 400 miejscami. Od kilku miesięcy pracują trafostacja oraz kotłownia będąca zapasowym źródłem ciepła. Obiekty te znajdują się w jednym z wybudowanych w ramach inwestycji nowych budynków technicznych. Nowe są także zapasowe źródła wody i prądu. Kilka miesięcy temu uruchomiono system gwarantujący stały i niezakłócony dopływ energii elektrycznej także w przypadku awarii sieci w mieście (tak zwany dynamiczny UPS) i przyłączono do szpitalnej sieci zbiorniki wody. Funkcjonują bez zarzutu.

 

Jeśli pogoda pozwoli już w marcu wznowimy zwiedzanie budowy.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie finansujemy z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, środków własnych samorządu województwa i środków i własnych placówki oraz wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2018 r.

 

Szpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPSzpital na Bielanach – trwają prace wewnątrz budynków, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone