Przepisy świąteczne

GRZYBY W CIEŚCIE, KOMPOT Z SUSZU i inne przepisy

Marka Główczyńskiego, restauratora z Chełmna

 

Obecnie w Polsce jest zwyczaj, by na wigilijnym stole znajdowało się dwanaście potraw na pamiątkę dwunastu apostołów. Mają one zawierać dary pola, sadu, ogrodu lasu oraz wody.

Kiedyś w chłopskiej chacie jadano pięć lub siedmiu dań, w szlacheckim dworku dziewięć, a w pałacu jedenaście lub trzynaście dań.  Nieparzysta liczba potraw była obowiązująca, co miało zapewnić urodzaj w następnym roku. Pragnę podać parę przepisów tradycyjnych.

1. Grzyby w cieście

Składniki: 
 
12 dużych kapeluszy suszonych prawdziwków;
1 litr mleka;
szklanka maki;
jajko;
szklanka wody gazowanej mineralnej;
olej
sól.

Przygotowanie:
Kapelusze grzybów opłukać i zalać mlekiem i odstawić na około 10 godzin. Następnie ugotować grzyby w tym mleku, osuszyć i posolić. Mąkę zmiksować z jajkiem; 1\2 szklanki mleka; łyżką oleju. Dodać wodę mineralną by powstało ciasto o konsystencji  gęstej śmietany. Przygotować olej do głębokiego smażenia. Kapelusze zanurzyć  w cieście i smażyć na rumiano. Osączyć z nadmiaru tłuszczu i podawać gorące.
 
2.Kompot z suszu

Składniki:  
600-800g suszu owocowego ;
4 goździki;
4-5 łyżek miodu;
2 litry wody oraz cukier do smaku.

Przygotowanie:
Litrem wody zlać suszone owoce i moczyć około 2 godzin. Następnie zagotować i uzupełnić kolejnym litrem wody; dodać goździki; miód i trochę cukru i znowu zagotować. Kompot odstawić do wystudzenia.

3.Pierogi z kapustą i grzybami

Składniki:  

Farsz –  50 dkg kapusty kiszonej; 5 dkg grzybów suszonych; 2 cebule; 2-3 liscie laurowe; 5 ziaren ziela angielskiego ; 4 łyżki oleju; sól i pieprz.

Ciasto – 40 dkg maki; jajko; sól i woda.

Przygotowanie:
Grzyby umyć i zalać szklanką wody i odstawić na 10-12 godzin. Następnie ugotować z tą wodą i posiekać grzyby. Kapustę drobno pokroić zalać niewielką ilością wody dodając wywar z grzybów. Dodać liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Gotować około 30 minut. Cebul ę obrać pokroić w kostkę , zeszklić dodać posiekane grzyby , podsmażyć i dodać do kapusty .W tym czasie  przygotować ciasto na pierogi tj. mąkę ,jajko  i sól dolewając tyle wody by  zagnieść miękkie ciasto. Rozwałkować na grubość 1,5-2 milimetrów, wykroić szklanką krążki. Pośrodku krążka ułożyć  łyżkę farszu i zalepić brzegi. Wrzucać partiami do osolonej wody, gotować  3-4 minuty po wypłynięciu pierogów.

4. Krokiety z kapustą i grzybami

Składniki:  
Farsz jak do pierogów.
Naleśniki: szklanka mąki; 2 szt.  jaj, szklanka mleka, sól.
Panierka: 2 szt. jaj i bułka tarta.

Przygotowanie:
Zmieszać mleko, jaja  i mąkę z odrobina soli. Wyrobić na ciasto o konsystencji śmietany. Na patelni rozgrzać niewielką ilość tłuszczu polać ciasto i smażyć blade naleśniki. Na naleśnik nałożyć farszu, boki naleśnika założyć do środka i zwinąć w rulonik. Panierować w dwóch jajkach i bułce tartej. Obsmażyć na głębokim tłuszczu na kolor złoty.

 
 
Boże Narodzenie, 2015 r.