Pola Negri

Z Lipna do Hollywood

Pola Negri – największa gwiazda kina niemego – urodziła się jako Barbara Apolonia Chałupiec 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. Decyzją radnych Sejmiku Województwa rok 2022, w którym przypada 125 rocznica urodzin divy Hollywood, na Kujawach i Pomorzu będzie Rokiem Poli Negri.

 

Na scenie zadebiutowała w warszawskim Teatrze Małym w roli Klary w Ślubach panieńskich Fredry, w wieku zaledwie 15. lat.

 

Dwa lata później wystąpiła w swoim pierwszym filmie – Niewolnica miłości. Kolejne dziesięć lat to okres największych jej sukcesów, najpierw w Niemczech, a od 1923 r. w Hollywood.

 

Kres jej oszałamiającej kariery położyło udźwiękowienie filmu (widzom przeszkadzał jej niski, chrapliwy  głos i to, że mówiła po angielsku z polskim akcentem) oraz wprowadzenie w amerykańskim kinie cenzury obyczajowej. Pola Negri obsadzana była w rolach femme fatale – wampa, który swym erotycznym wdziękiem doprowadza mężczyzn do zguby. Także pełne skandali życie prywatne (między innymi romanse z Charliem Chaplinem i Rudolfem Valentino), o którym rozpisywała się brukowa prasa, spowodowało, że Hollywood się od niej odwróciło.

 

W latach 30. wyjechała do Europy i zagrała w kilku niemieckich filmach. Przed wybuchem II wojny światowej powróciła do Stanów Zjednoczonych. Wystąpiła jeszcze w kilku filmach, jak Hi Diddle Diddle (1943) i Księżycowe prządki (1964).

 

Po wojnie popadła w zapomnienie, ale dzięki swojej firmie maklerskiej żyła w dostatku. Zamieszkała w San Antonio w Teksasie. W 1970 opublikowała wspomnienia Pamiętnik gwiazdy (wydanie polskie 1976). Zmarła w wieku 90 lat.

 

21 października 2021 roku radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowili, że rok 2022 w naszym regionie obchodzony będzie jako Rok Poli Negri. Staraniem samorządu województwa wydany został też komiks poświęcony tej największej gwieździe kina niemego.