Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii
Każdy z nas znalazł się w wyjątkowej sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia zdrowotnego. Nowy bodziec związany z koronawirusem, którego wcześniej nie znaliśmy, zaburzył nasze codzienne funkcjonowanie oraz nałożył się na dotychczasowe trudności. Niepokój budzi ciągła obserwacja kanałów telewizyjnych, stron internetowych poświęconych epidemii, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zaistniała sytuacja skończy się. Dodatkowo powszechna izolacja oraz ciągłe przebywanie z domownikami ma wpływ na nasze samopoczucie. Wspomniane czynniki uderzają w zdrowie psychiczne, o które w tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać. To wszystko sprawia, że naprzeciw naszym problemom wychodzą specjaliści w zakresu psychologii, udzielający pomocy bezpłatnie za pośrednictwem Internetu czy telefonu.
Pani Dorota Minta, psychoterapeuta w cyklu internetowych podcastów opowie czym jest lęk, niekontrolowane emocje czy konflikty rodzinne i jak sobie z nimi radzić w okresie izolacji. Psycholog podpowie również, jak nie dać się obezwładnić stresowi oraz poda skutecznie i sprawdzone metody na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski, podkreśla: „Cykl 10 minutowych podcastów zrealizowaliśmy wspólnie z Dorotą Mintą, psychoterapeutą z wieloletnim stażem, szefową fundacji StomaLife, która specjalizuje się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów i chorób przewlekłych. Bezpłatne podcasty startują 31 marca. Każde nagranie będzie można obejrzeć na kanale YouTube – Akademia NFZ https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA. Cykl realizowany jest pod patronatem Telewizji Polskiej.
Plan emisji podcastów:
31 marca: Lęk – co zrobić, by Tobą nie zawładnął?
1 kwietnia: Izoluj się pozostając w kontakcie z innymi
2 kwietnia: 3 Kontrola – jak jej nie stracić?
3 kwietnia: Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
4 kwietnia: Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
5 kwietnia: Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
6 kwietnia: Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
7 kwietnia: Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
8 kwietnia: Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość?
9 kwietnia: Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Poza wsparciem psychologicznym zachęcamy do skorzystania z gimnastyki udostępnionej na kanale YouTube – Akademia NFZ. Trenerki Exercise is Medicine pokazują tam proste dla każdego ćwiczenia na rozciągnięcie, rozluźnienie, które zadbają o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.