Światowy Dzień Serca
Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ponad 120 krajach w dniu 29 września. Inicjatorem tego wydarzenia jest World Heart Federation, którego aktywnym członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym celem Światowego Dnia Serca jest edukacja i promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki jako najskuteczniejszego sposobu zachowania zdrowia. Hasło tegorocznego Dnia Serca ustalone przez Światową Federację Serca to: Use Heart For Every Heart–w j. polskim „Miej Serce dla Serca”.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w skali globalnej, pochłaniając rocznie około 17,9 mln istnień ludzkich. Cztery na pięć zgonów z powodu chorób kardiologicznych są wynikiem zawałów serca i udarów mózgu, a jedna trzecia tych zgonów występuje u osób poniżej 70. roku życia. Polskie statystyki są podobne. Niestety pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogłębiła dług kardiologiczny.
Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego.
Główne czynniki ryzyka to:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- otyłość,
- wysokie spożycie alkoholu,
- nieprawidłowy poziom cholesterolu,
- palenie tytoniu,
- niewłaściwa dieta,
- mała aktywność fizyczna.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu należy podjąć działania profilaktyczne, takie jak:
- stosowanie odpowiedniej diety: warzywa, owoce, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa na rzecz drobiu i ryb, ograniczenie spożycia cukrów prostych i soli kuchennej,
- zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu,
- kontrolowanie masy ciała lub jej redukcję w przypadku istniejącej nadwagi lub otyłości,
- regularną aktywność fizyczną,
- przestrzeganie zaleceń lekarskich,
- kontrolowanie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.
Celem Światowego Dnia Serca jest uświadamianie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o zdrowie serca oraz jak wiele można zrobić, aby zapobiec chorobom serca i udarom mózgu.
Kampanie w ramach tego dnia skupiają się na promowaniu zdrowego stylu życia, edukacji na temat czynników ryzyka oraz zachęcaniu do regularnych badań kontrolnych.
W ramach obchodów tego wyjątkowego dnia na całym świecie organizowane są różnorodne imprezy, takie jak marsze, biegi, konferencje, warsztaty, wykłady, a także akcje społeczne mające na celu szerzenie wiedzy na temat zdrowia serca. Wiele instytucji i organizacji udziela porad dotyczących zdrowia serca, oferuje bezpłatne badania profilaktyczne, jak również promuje aktywność fizyczną poprzez różnego rodzaju wydarzenia sportowe.
Zatem z Całego Serca zachęcamy do udziału w organizowanych lokalnie wydarzeniach, celem poszerzenia wiedzy na temat zdrowego serca i dbania o nie! Aby służyło nam jak najdłużej…