Światowy Dzień Onkologii
4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji warto przypomnieć, że onkologia – często kojarzona głównie z samym procesem leczenia – zajmuje się również zapobieganiem występowania chorób nowotworowych, a także wykrywaniem ich na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju, a więc profilaktyką pierwotną i wtórną. W tym kontekście, edukacja na temat czynników zwiększających ryzyko zachorowania ma ogromne znaczenie, ponieważ narażenie na ich działanie, w głównej mierze zależy od nas samych i stylu życia, jaki prowadzimy.
Z okazji tego Dnia zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę nowotworów, ale również na codzienne problemy osób zmagających się z chorobą. Nie tylko dziś warto pamiętać o tym, że wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zwiększa nasze szanse na pokonanie choroby. Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała.
Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce obecnie w Polsce około 400 tys. osób żyje ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Corocznie z powodu nowotworu umiera blisko 10 tysięcy osób, a kolejne 160 tysięcy dowiaduje się o swojej chorobie. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia. Najczęstszym nowotworem w grupie mężczyzn pod względem zachorowalności jest rak gruczołu krokowego, a za nim rak płuca i rak jelita grubego. Wśród kobiet najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego.
Badania naukowe dowodzą, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest z naszym indywidualnym stylem życia i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować. Ważnym aspektem jest tu narażenie na dym tytoniowy, spożywanie alkoholu, ale również m.in. nasza aktywność fizyczna, prawidłowa masa ciała, zdrowa dieta.
Dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem, można zmniejszyć ryzyko zachorowań na nowotwory.
Oto 12 rad dotyczących zdrowia:
1. Nie pal.
2. Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
5. Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia.
6. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie.
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
9. Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
10. Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4 %.
11. Zadbaj, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.
12. Bierz udział w programach badań przesiewowych.
Pamiętaj! Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium to większa szansa na jego wyleczenie. Dlatego warto korzystać z badań profilaktycznych, np. w kierunku:
• wczesnego wykrywanie raka piersi: mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata,
• wczesnego wykrywania raka szyjki macicy: cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata.