Zdrowie

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji - grafika

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzimy od 2005 roku w dniu 26 października. W Polsce po raz pierwszy zorganizowała go Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy prowadzona przez prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Włodarczyka. Celem powołania tego Święta było promowanie transplantacji oraz zwiększenie świadomości na temat dawstwa narządów, szpiku oraz krwi.

 

Transplantologia jest młodą i rozwojową dziedziną medycyny, liczy sobie siedem dekad. Pierwszego przeszczepu nerki dokonano w stanach Zjednoczonych w 1954 roku. Do dziś jest to najczęściej przeszczepiany na świecie narząd. Kolejny przełom w dziedzinie transplantologii nastąpił w 1967 roku, w Kapsztadzie przeszczepiono serce, natomiast w RPA przeszczepiono wątrobę. W Polsce pierwsze próby przekazania narządów od zmarłych dawców odbyły się w 1965 roku.

 

W historii polskiej transplantologii na stałe zapisał się profesor Zbigniew Religa, który w 1985 roku po raz pierwszy przeszczepił serce. Pacjent, którego operował miał 61 lat i zmarł w roku 2017, w wieku 91 lat. Zostało mu zatem „darowane” dodatkowe 30 lat życia. Kilka lat temu powstał film fabularny pt. „Bogowie” obrazujący drogę do sukcesu młodego wówczas kardiochirurga.

 

Obecnie na całym świecie wykonuje się przeszczepy nerek, wątroby, serca, płuc, trzustki, jelita cienkiego, rogówki, szpiku, komórek macierzystych. Wykonuje się również złożone przeszczepy wielotkankowe np. kończyny górnej czy twarzy.

 

Wiele stowarzyszeń pacjenckich i organizacji takich jak Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” inicjuje wydarzenia społeczno-edukacyjne, które poszerzają wiedzę na temat przekazywania narządów wewnętrznych. Poprzez indywidualne decyzje przekazania narządów do przeszczepu po śmierci, zwiększa się szansa na przedłużenie czyjegoś życia, w myśl słów: „nie zabieraj narządów do nieba”.

 

Ciekawe informacje dotyczące transplantologii znaleźć można klikając w poniższe linki.

 

Jak zostać dawcą narządów?

 

Historia Polskiej transplantologii – prezentacja:

Historia polskiej medycyny transplantacyjnej – Solidarnie dla transplantacji (zgodanazycie.pl)

 

Statystyka za rok 2020