Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Pomysł o wprowadzeniu tego dnia zrodził się w 2003 roku na Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie, podczas której delegaci z różnych krajów uzgodnili potrzebę zwiększenia świadomości na temat bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. W Polsce został przyjęty przez sejm RP uchwałą z dnia 9 lipca 2003 roku.

 

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w pracy stały się bardzo istotną kwestią w ciągu ostatnich lat, ze względu na sporą liczbę osób poszkodowanych w wypadkach w miejscu pracy. Stąd pojawiła się potrzeba działań prewencyjnych, szkoleń i edukacji na temat szybkiej identyfikacji zagrożeń oraz z zakresu bezpieczeństwa w pracy.

Początkowo dzień ten obchodzony był tylko w niektórych krajach, ale wraz z upływem czasu stał się globalnym wydarzeniem mającym na celu promowanie bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy na całym świecie. Istotą tego dnia jest również podkreślenie znaczenia zapobiegania wypadkom przy pracy oraz chorobom zawodowym przez podejmowanie odpowiednich działań – zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest obchodzony na całym świecie poprzez różne działania i inicjatywy zwiększające świadomość na temat zagrożeń oraz promujące bezpieczne i zdrowe miejsca pracy. Mają one także na celu zmobilizowanie ludzi do aktywnej poprawy warunków pracy i redukcji ryzyka wypadków oraz chorób zawodowych.

W wielu krajach organizowane są konferencje, seminaria, warsztaty, akcje informacyjne oraz kampanie edukacyjne. Pracodawcy i pracownicy wspólnie uczestniczą w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, przeglądach stanowisk pracy pod kątem zagrożeń oraz w różnego rodzaju akcjach profilaktycznych.

Także organizacje rządowe i pozarządowe, instytucje międzynarodowe, firmy, a także związki zawodowe angażują się w promowanie idei bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy poprzez kampanie medialne, działania na platformach społecznościowych, czy też za pośrednictwem innych form komunikacji.

Ten dzień to przede wszystkim kampania uświadamiająca, której celem jest skupienie uwagi międzynarodowej na skali problemu oraz na tym, w jaki sposób promowanie i tworzenie kultury bezpieczeństwa i zdrowia może pomóc zmniejszyć liczbę zgonów i obrażeń związanych z pracą.

Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

Bezpieczeństwo i higiena pracy są kluczowe w każdej organizacji. Zatem powinniśmy pamiętać, że zmniejszanie prawdopodobieństwa zaistnienia wypadku przy pracy zależy od wszystkich uczestników procesu pracy: pracodawców, pracobiorców, czynników społecznych oraz tych, którzy powinni tworzyć dobre prawo pracy.