Stop WZW – żeby wyleczyć, trzeba zdiagnozować
Co roku, 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) – zakaźnej choroby wątroby, która nie leczona prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych takich jak marskość wątroby lub pierwotny rak wątroby.
Wyróżniamy pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby – A,B,C,D i E. Do zakażenia wirusami WZW A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z osoba zarażoną. W krajach wysokorozwiniętych do tego typu zakażeń dochodzi rzadziej niż w krajach z niskimi warunkami sanitarnymi.
W Polsce, zgodnie z danymi publikowanymi przez NIZP-PZH, w roku 2019 odnotowano łącznie 7263 zachorowań na WZW, w tym typu A -1067, typu B- 2854, typu C -3343. Zapalenie wątroby wywołane wirusem może przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej.
Najistotniejszy problem stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Szacuje się, że w Polsce blisko 70% zakażeń jest następstwem zabiegów medycznych. Dzisiejsza medycyna jest przygotowana na eliminację WZW. W przypadku WZW B dostępna jest szczepionka, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. W 100% finansowana przez NFZ jest także terapia lekowa dedykowana WZW C, co pozwala wyleczyć 97 % osób z tym zakażeniem w ciągu 8-12 tygodni.
Jednak, żeby leczyć najpierw trzeba zdiagnozować. Zakażenie wirusem wątroby typu C przebiega w postaci bezobjawowej, z tego względu chorobę określa się jako „wirusową bombę zegarową”. Ponad połowa osób zakażonych przewlekle wirusem wątroby jeszcze nie wie o swojej chorobie, przez co zakażeniu ulegają kolejne osoby. W celu przerwania „cichej epidemii” od stycznia 2021 r. dla mieszkańców naszego regionu jest realizowany projekt pn. „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim”.
Celem programu jest wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C, skierowanie osób zdiagnozowanych do leczenia oraz zaszczepienie części przebadanych osób w zakresie wirusa HBV.
Osoby zainteresowane projektem zapraszamy na stronę: stopwzw.pl
W zakładce „Działania edukacyjne” możliwe jest zgłoszenie chęci udziału w wykładach.
Plakat informujący o programie:
Więcej ciekawych informacji można znaleźć na: