Podejmij wyzwanie – 24 godziny bez telefonu komórkowego
15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To nieformalne święto zachęcające do wyłączenia komórki na 24 godziny, zostało zapoczątkowane przez łańcuszek internautów.
Tak, wiemy. Cały dzień bez zaglądania w telefon komórkowy? To niemożliwe. Zegarek mamy przecież tylko w telefonie. Musimy kupić bilet komunikacji miejskiej za pośrednictwem aplikacji itp.
Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że telefon komórkowy nie służy nam tylko do dzwonienia i sms-owania. Spróbujmy jednak ograniczyć jego użytkowanie tylko do niezbędnych czynności. Uzależnienie od „bycia online” może być równie niebezpieczne jak każde inne. To nałóg, który może powodować zaburzenia snu, akty agresji lub stany przygnębienia w momencie, gdy brakuje dostępu do komputera lub telefonu.
Czym jest FOMO i jak je rozpoznać?
Odczuwasz niepokój, jeśli choć przez chwilę nie masz dostępu do tego, co Twoi znajomi udostępniają w internecie? Nieustannie sprawdzasz pocztę elektroniczną, media społecznościowe, komunikatory? Uważaj – być może cierpisz na FOMO. A co to takiego? Skrót FOMO pochodzi od angielskiego pojęcia „Fear of Missing Out”. To strach przed tym, że ominie nas coś ważnego, jeśli na moment przestaniemy śledzić rozwój wydarzeń wokół nas. Osoby, które wyjątkowo mocno dopadło FOMO są online cały czas. Nie rozstają się ze smartfonem, a myśl o jego utracie (lub rozładowaniu) wywołuje lęk. Nieustanne porównywanie własnego życia z tym obserwowanym na ekranie może prowadzić do obniżenia satysfakcji z niego i paradoksalnie – poczucia samotności i wyobcowania.
Wakacje to doskonały czas by „wyłączyć się”. Cyfrowy detoks możemy rozpocząć od dowolnej czynności, która sprawi nam przyjemność – to może być spacer, gotowanie lub dobra książka. Na kajakach, rowerze czy w górach łatwiej zapomnieć o świecie online.
Nie zapominajmy jednak, że problem uzależnienia od telefonu, czy myśląc szerzej, od nowych technologii, jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży.
Kiedy rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka?
Sygnałem alarmowym, który powinien wzbudzić niepokój, jest wydłużanie przez dziecko czasu korzystania z multimediów, przez co zaniedbane zostają inne aktywności. Dziecko lub nastolatek wycofuje się z realizacji wcześniejszych zainteresowań, na rzecz korzystania z komputera lub telefonu, rezygnuje ze spotkań towarzyskich w realnym świecie, szuka okazji do spędzania czasu przed ekranem. Próby wprowadzenia zasad, podejmowane przez rodziców spotykają się z silnym protestem ze strony dziecka. Pojawiają się objawy odstawienne, pobudzenie, drażliwość, niepokój. Rodzice mają jednak gdzie szukać pomocy!
W lutym 2022 roku Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu jako jeden z jedenastu ośrodków w Polsce rozpoczął realizację programu pilotażowego skierowanego do dzieci, młodzieży oraz ich rodzin w sytuacji wystąpienia problemów związanych z korzystaniem z nowych technologii cyfrowych. Aby przystąpić do programu nie jest wymagane skierowanie. Udział w terapii jest bezpłatny, a pierwsza wizyta odbywa się w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia do placówki. Na terapię składają się porady lekarskie, terapeutyczne, psychologiczne, sesje grupowe lub rodzinne. Szybka i skuteczna pomoc dzieciom uzależnionym od mediów cyfrowych jest niezwykle ważna. Program został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby zainteresowane programem prosimy o kontakt pod numerami: 56 622 68 31 lub 507 871 735
Źródła:
www.gov.pl/web/cyfryzacja/dzien-bez-telefonu-komorkowego–da-sie