Zdrowie

Grafika - Dzień Wiedzy o Anosmii

Dzień Wiedzy o Anosmii

27 lutego przypada Dzień Wiedzy o Anosmii. Jest to schorzenie polegające na utracie powonienia.

Węch to zmysł mało doceniany, jednakże funkcje, jakie spełnia podnoszą jakość życia i umożliwiają wykonywanie wielu zadań: przede wszystkim pomaga lokalizować źródła zapachu, ostrzegając o niebezpiecznych substancjach (dym czy gazy trujące), wspomaga dobór właściwych składników żywnościowych (świeżość pokarmów), umożliwia utrzymanie na właściwym poziomie łaknienie (udział w procesie wydzielania śliny i soku żołądkowego). Węch spełnia także ważną rolę w odczuwaniu doznań estetycznych i emocjonalnych oraz umożliwia wykonywanie takich zawodów, jak kucharz, kiper, strażak czy farmaceuta.

 

Zaburzenia powonienia mogą być spowodowane polipami nosa, urazami mechanicznymi nosa, uszkodzeniami nerwów węchowych po operacji, a także  narażeniem na toksyczne chemikalia czy zaburzenia hormonalne. Anosmię może spowodować także stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków).

Węch i jego zaburzenia są przedmiotem badań (również) logopedii. W pracy pod tym tytułem, dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Centrum Terapii Dobra Mowa), uzasadnia dlaczego węch i jego upośledzenie miałyby być przedmiotem badań logopedii: „dysfunkcja ta wiąże się często z chorobami neurologicznymi takimi jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, lub urazami mechanicznymi głowy. Bardzo często członkiem zespołu, który prowadzi terapię funkcji poznawczych i mowy u osób z takimi deficytami, jest logopeda. Z uwagi na holistyczne podejście do terapii być może włączenie badania węchu w procedurę postępowania logopedycznego nie stanie się trudnością, a będzie koniecznością”.

Pandemia COVID-19 spowodowała wiele dolegliwości, wśród których jedną z częstszych, na którą skarżyli się chorzy, była utrata powonienia. W tym przypadku pocieszające jest, że najczęściej jest ona czasowa i ustępuje w miarę leczenia choroby podstawowej.

 

W dniu Wiedzy o Anosmii życzymy wszystkim osobom, które zmagają się z tą dolegliwością, szybkiego powrotu do zdrowia, a służbom medycznym dziękujemy
za wsparcie.