Dzień Pozytywnego Myślenia – 2 luty
Dzień Pozytywnego Myślenia obchodzimy 2 lutego. Wymyśliła go amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego podejścia do życia na zdrowie i proces leczenia. Optymiści żyją dłużej – taką mądrość słyszeliśmy zapewne niejednokrotnie.
Psychologia pozytywna to w dużym skrócie dziedzina psychologii zajmująca się badaniem czynników wpływających na pozytywne aspekty życia człowieka. Mówi się też, że psychologia pozytywna to nauka o szczęściu. Oczywiście szczęście może dla każdego oznaczać coś innego, najczęściej jednak bywa utożsamiane z satysfakcją z życia na wielu jego poziomach.
Jej twórcą jest Martin Seligman, współczesny amerykański psycholog i naukowiec. Seligmana zainteresowały – jako obiekty badawcze – pozytywne aspekty życia człowieka, takie jak szczęście, kreatywność, mądrość, dobre samopoczucie itp.
Psychologia pozytywna zajęła się zatem badaniem wpływu na życie człowieka tych czynników, które sprawiają, że czuje się on spełniony i szczęśliwy.
Szczęście, dobrostan, autonomia, samoregulacja, optymizm, talent, kreatywność, sens życia, radość, dostrzeganie i rozwijanie mocnych stron, wdzięczność i wiele innych – to były tropy, które psychologia pozytywna zaczęła badać.
Pozytywne myślenie o sobie daje nam siłę, pozwala uwierzyć we własne możliwości, osiągać założone cele. Wzmacnia też wytrwałość w drodze do celu. Pomyśl, kiedy masz większe szanse:
- kiedy powtarzasz sobie, że cos się nie uda,
- kiedy konsekwentnie myślisz o tym, że dasz radę cokolwiek będzie.
Oczywiście, że w tym drugim przypadku. Jeśli tracimy wiarę, to poddajemy się. Gdy zaś wierzymy w pozytywne zakończenie, to mobilizujemy wszystkie siły, aby tak się stało.
Pozytywne myślenie nastawia nas na znajdowanie dobrych rozwiązań, zalet, mocnych stron swoich, innych ludzi i zdarzeń oraz wzmacnia nasze dążenie do nich. Roztacza też dobrą energię wokół.
Co zatem znaczy myśleć pozytywnie? To szukać pozytywów w każdej sytuacji i nie pozwalać negatywnym myślom i zdarzeniom zdominować naszego nastawienia, gdy jest źle. Myślenie pozytywne nie oznacza naiwności ani hurraoptymizmu, ale wzmacnia siłę w dążeniu do dobrego rozwiązania i pomaga przeciwstawić się zwątpieniu w trudnych chwilach. Wymaga także racjonalnego myślenia i świadomej oceny sytuacji.
Są takie chwile, kiedy nic nie wychodzi. Trudno wtedy wykrzesać z siebie choć odrobinę optymizmu. Jednak Dzień Pozytywnego Myślenia, który przypada 2 lutego, to dobry początek, by wprowadzić zmiany i popracować nad podejściem do życia.
5 kroków, od których możesz zacząć praktykowanie pozytywnego myślenia:
- Nie przejmuję się rzeczami, na które nie mam wpływu.
- Pielęgnuję bliskie relacje, na których mi zależy.
- Poznaję siebie coraz lepiej i rozwijam swoje mocne strony.
- Zajmuję się swoimi emocjami i biorę odpowiedzialność.
- Troszczę się o swoje zdrowie.
Myśli pozytywne – cytaty:
- „Optymista to ktoś, kto przejechany przez pijanego kierowcę, straciwszy dwie nogi i cały majątek na leczenie szpitalne, mówi „Miałem szczęście. Mogłem zginąć.” (A.S.A. Harrison)
- „Jeśli chcesz, aby życie uśmiechało się do ciebie, najpierw popraw mu humor.” (Spinoza)
- „Pesymista widzi trudność przy każdej okazji; optymista widzi okazję na każdym poziomie trudności.” (Winston Churchill)
- „Optymizm jest wiarą, która prowadzi do osiągnięć. Nic nie da się zrobić bez nadziei i zaufania.” (Helen Keller)
- „Niewiele rzeczy na świecie ma większą moc niż pozytywny impuls. Uśmiech. Świat optymizmu i nadziei. „Możesz to zrobić”, gdy jest ciężko.” (Richard M. DeVos)
- „Ci, którzy chcą śpiewać, zawsze znajdują piosenkę.” (Ralph Waldo Emerson)
- „Pesymizm nigdy nie wygrał żadnej bitwy.” (Dwight D. Eisenhower)
- „Radość jest nie tylko oznaką zdrowia, ale także najskuteczniejszym sposobem eliminacji chorób.” (S. Smiles)
- „Świat należy do optymistów. Pesymiści to tylko widzowie…” (Francois Guizot)
- „Niektórzy szukają pięknego miejsca. Inni sprawiają, że miejsce jest piękne.”
(Hazrat Inayat Khan)
- „Jeśli nie mogę robić wielkich rzeczy, mogę robić małe rzeczy w świetny sposób.”
(Martin Luther King Jr)
- „Musisz sam sobie zaufać, aby zaufali ci inni.” (Pitagoras)
- „Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz, samo ułoży się we właściwy sposób.” (Eckhart Tolle)
- „Nie śmiejemy się dlatego, że jesteśmy szczęśliwi. Jesteśmy szczęśliwi, dlatego że się śmiejemy.” (William Jones)