Zdrowie

Grafika - 23 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Depresja to nie chwilowy smutek

Celem obchodzonego 23 lutego Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją jest popularyzowanie wiedzy na temat depresji oraz lepsze zrozumienie choroby. Oswajanie społeczeństwa z problemem depresji jest kluczowe w przeciwdziałaniu stygmatyzacji związanej z tą chorobą, a wyczulenie na występujące objawy może spowodować szybsze dostrzeżenie symptomów choroby u siebie lub bliskiej osoby.

 

Według danych WHO depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.

 

Szybkie tępo życia, permanentny stres, negatywne wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby, utrata pracy lub ciężka choroba mogą wywołać epizod depresyjny, ale depresja może też pojawić się samoistnie, bez żadnej oczywistej przyczyny. Do wystąpienia i utrzymywania się depresji przyczyniają się również inne czynniki, w tym czynniki genetyczne, zmiany poziomu hormonów, określone schorzenia, stres, żałoba lub trudne okoliczności życiowe.

 

Depresja wykracza znacznie poza zwykłe przygnębienie i złe samopoczucie. To nie jest tylko tzw. „gorszy dzień”. W przypadku depresji złe samopoczucie utrzymuje się nieustannie, przez co trudności może sprawiać nawet codzienne funkcjonowanie. Permanentny, depresyjny smutek trwa co najmniej 2 tygodnie. Ponadto, towarzyszą mu inne objawy, takie jak poczucie zmęczenia, bezsenność, spadek zainteresowań, brak satysfakcji z życia i odczuwania radości, problemy z pamięcią i koncentracją, izolowanie się od znajomych i bliskich, ciągłe poczucie niepokoju bądź wewnętrznego napięcia, a nawet myśli samobójcze.

 

Czy depresja dotyczy także nas i naszych bliskich?

 

Pomocny w odpowiedzi na to pytanie będzie opracowany w ramach projektu iFightDepression autotest. Narzędzie to pozwala w łatwy sposób monitorować nastrój oraz zwraca uwagę na oznaki i objawy depresji.

Link do autotestu.

 

Ponadto zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych Akademii NFZ oraz Mental Benefits, które odpowiadają na pytania: Czy smutek to depresja? Czym jest depresja? Jakie są jej objawy? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

 

Polecane strony www dot. depresji:

https://wyleczdepresje.pl/

https://depresja.org/

https://forumprzeciwdepresji.pl/  

https://www.gov.pl/web/rpp/zdrowie-psychiczne-na-polskich-uczelniach—raport-rzecznika-praw-pacjenta

https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba

 

Nie bójmy się szukać pomocy.