28 maja obchodzony jest – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI.
Święto zostało zainicjowane w 2014 r. przez Fundację DKMS, w celu zwiększania świadomości na temat nowotworów krwi, zachęcania do regularnych badań, a także wspierania osób dotkniętych chorobą.
Czerwony znak & jest oficjalnym symbolem tego święta, wyrażającym solidarność z osobami dotkniętymi nowotworami krwi.
Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi to dobra okazja, aby przypomnieć, że jedno proste badanie – morfologia krwi obwodowej, może uratować życie!!!
Krew spełnia bardzo ważne zadania m.in. zaopatruje wszystkie tkanki organizmu w składniki odżywcze. Niestety czasami dochodzi do niekontrolowanego namnażania się nieprawidłowych komórek, które uniemożliwiają krwi pełnienie wielu funkcji, jak np. zwalczanie zakażeń czy zapobieganie krwawieniom.
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę może usłyszeć każdy bez względu na wiek. Szacuje się, że w Polsce na nowotwory hematologiczne rocznie zapada około 10 000 osób. Większość nowotworów krwi rozwija się w szpiku kostnym, w którym wytwarzana jest krew.
Rak krwi dzieli się na nowotwory układu krwiotwórczego oraz nowotwory układu chłonnego i zalicza się do nich:
- ostra białaczka szpikowa,
- przewlekła białaczka szpikowa,
- szpiczak plazmocytowy,
- ostra białaczka limfoblastyczna,
- przewlekła białaczka limfocytowa (najczęściej występujący typ białaczki),
- chłoniaki nie-Hodgkina,
- chłoniak Hodgkina.
Do najczęstszych objawów wskazujących nowotwór krwi zaliczyć można m.in. chroniczne osłabienie, depresję i chęć izolacji od ludzi, gorączkę, niedokrwistość, nocne poty, obniżoną odporność na infekcje i nieuzasadnione krwawienia, powiększenie węzłów chłonnych, skłonność do powstawania siniaków i wybroczyn, utratę masy ciała, zaburzenia o podłożu hormonalnym czy zaburzenia neurologiczne.
Na szczęście każdy może pomóc!!!
Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Fundacja DKMS, która zaistniała w Niemczech-1991 r. (niem.: Deutsche Knochenmarkspenderdatei, pl. Niemiecki Rejestr Dawców Szpiku Kostnego) stawia sobie za cel znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego dlatego rozszerza swoją działalność o kolejne centra dawców: w USA (2004), w Polsce (2008), Hiszpanii (2011), Wielkiej Brytanii (2013), Chile (2018) i Indiach (2019). Łącznie we wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 9 mln potencjalnych dawców którzy mają wielki wkład w ratowaniu chorych.
Z większą dawką informacji można się zapoznać na stronach: