Rok Ludwika Antoniego Rydygiera

Szpitale, pomniki, honorowe tytuły

Na Kujawach i Pomorzu trwa pamięć o Ludwiku Rydygierze. Jego imię nosi wiele ulic, szpitale w Chełmnie i Toruniu oraz Collegium Medicum UMK. Jest także honorowym obywatelem miasta oraz gminy Grudziądz.

W Chełmnie, gdzie ukończył gimnazjum i przeprowadził swoje najsłynniejsze operacje, Rydygier patronuje miejscowej lecznicy. Doczekał się też pomnika w centrum miasta, kilkaset metrów od domu, w którym prowadził swoją klinikę. Na samej kamienicy przy ul. Dworcowej 9a wisi pamiątkowa tablica.

Imię wielkiego chirurga, pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń polskich lekarzy nosi, zlokalizowane w Bydgoszczy, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ludwik Rydygier jest także patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji wynosi 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy laparoskopowe.

Inwestycja realizowana jest w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych placówek służby zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem.

16 grudnia 2019 r. radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjęli decyzję o ustanowieniu roku 2020 w naszym regionie Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera.

Ludwik Rydygier jest także honorowym obywatelem miasta oraz gminy Grudziądz. Radni gminy, na terenie której leży Dusocin – rodzinna miejscowość słynnego chirurga – uchwałę w tej sprawie przyjęli 25 kwietnia 2007 roku.

Dwa miesiące później podobną uchwałę podjęła Rada Miejska Grudziądza

A na początku września 2007 roku przyjechał z Brazylii prawnuk Ludwika profesor Ricardo Rydygier, by odebrać akty nadania honorowego obywatelstwa sławnemu pradziadkowi. Ricardo Rydygier był (zmarł w 2015 roku) chirurgiem w czwartym pokoleniu. Jego dziadek Antoni (syn słynnego Ludwika) wyjechał w 1921 roku z Polski do Ameryki Południowej. Osiedlił się w brazylijskiej Kurytybie i pracował w miejscowym szpitalu uniwersyteckim. Po nim chirurgiem w tej lecznicy był jego syn Ludwik, a następnie prawnuk Ricardo.

Prof. Ricardo Rydygiera szczególnie wzruszyła uroczystość, która odbyła się w 2007 roku w Dusocinie. – To wielki zaszczyt i przeżycie być w tym miejscu, gdzie żył mój pradziadek. Tutaj sięgają moje korzenie – stwierdził. – Byłem w wielu miejscach w Polsce, między innymi w Krakowie, ale nigdzie mnie nie przyjęto tak serdecznie jak tu, w Dusocinie.

Pomnik Ludwika Rydygiera w Chełmnie, fot. Andrzej Goiński

Pomnik Ludwika Rydygiera w Chełmnie, fot. Andrzej Goiński

Ludwik Rydygier jest także patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia, fot. Sky Drone Studio

Ludwik Rydygier jest także patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia, fot. Sky Drone Studio