Zespół pałacowo-parkowy w Nowym Duninowie GWPK 03.08.2018
Parki krajobrazowe to nie tylko piękno przyrody. To także zabytki kultury i historii, i wyróżniające się krajobrazy. Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego na szczególną uwagę zasługuje zespół pałacowo-parkowy w Nowym Duninowie. Jest to kompleks budynków składający się z pałacu, pałacyku myśliwskiego, neogotyckiego zameczku i zabudowań gospodarskich oraz otaczającego ich parku. Od połowy XIX w. aż do wybuchu II wojny światowej zespół stanowił własność rodziny baronów Ike-Duninowskich.
Najstarszą budowlą jest pałacyk myśliwski, który powstał w wyniku wielokrotnej przebudowy XV-wiecznego dworu i nie posiada wyraźnego stylu architektonicznego. Znajdujący się nieopodal zameczek neogotycki powstał w latach 1835-1840. Jest to budynek z czerwonej nieotynkowanej cegły, który pierwotnie miał pełnić funkcję sakralną. Najpóźniej – w latach 1862-1876 – powstał neorenesansowy pałac główny. O niezwykłości tej budowli świadczy rzadko stosowana w polskim budownictwie konstrukcja dziewięcioosiowa.
Integralną częścią zespołu są pozostałości parku krajobrazowego, wśród których zachowała się aleja lipowa oraz pomniki przyrody, m.in. świerk sitkajski oraz platany. W trakcie rewitalizacji parku odtworzono dawne stawy, uporządkowano drzewostan oraz wytyczono aleje, z których mogą korzystać turyści. (Foto. Leszek Urbankiewicz)