Rolnictwo

zupa fasolowa po kujawsku, wyk. Anna Patyk
zupa fasolowa po kujawsku, wyk. Anna Patyk

100 produktów z kujawsko-pomorskiego na Liście Produktów Tradycyjnych!

W czerwcu br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne 2 produkty z Kujawsko-Pomorskiego: chruściki zwane też chrustem oraz zupę fasolową po kujawsku.

 

Chruściki przygotowywane szczególnie w okresie karnawału są to podłużne, bardzo cienkie ciastka o specyficznym kształcie, przypominającym rozciągniętą kokardę, powstają poprzez przeciągnięcie  jednego końca  przez nacięcie na środku prostokąta.

Zupa fasolowa po kujawsku gotowana była jako danie jednogarnkowe na potrzeby codziennego posiłku.  Ziemie na kujawach, zwłaszcza te czarne były urodzajne i rodziły dobrej jakości warzywa, na których opierała się znaczna część potraw kuchni kujawskiej. Jadłospis chłopski to prosta, niewyszukana kuchnia, wykorzystująca to co dał ogród czy pole. Fasola na Kujawach zwana była szablokiem i było to warzywo bardzo często używane
w regionalnej kuchni.

Funkcjonuje w  okolicach Dobrego inna wersja zupy fasolowej,  sporządzana podobnie jak grochówka: na kościach z mięsem, smażonym boczkiem, czasami z  zasmażką, przyprawioną  majerankiem. Dwie wersje tej  zupy funkcjonowały i funkcjonują nadal równolegle. Różnice w sposobie sporządzania potrawy wynikają ze zwyczajów oraz pokoleniowych przekazów  w danym domu.

 

Wnioskodawczyni pani Anna Patyk mówi: „Zupa dawniej gotowana była przynajmniej raz w tygodniu, dzisiaj nie jest już tak popularna, gotowana raczej okazjonalnie na potrzeby pokazu, konkursu lub na prośbę członka rodziny, który chce przypomnieć sobie smaki dzieciństwa”.

 

Produkty wpisywane na Listę Produktów Tradycyjnych są elementem tożsamości społeczności lokalnej, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, podkreślają jego kulinarną wartość, akcentują historię i wciąż żywą tradycję w całym regionie Kujawi Pomorza.

 

Wpis setnego produktu z naszego regonu na Listę Produktów Tradycyjnych jest również doskonałą okazją do przedstawienia osoby Pani Anny Patyk, przewodniczącej Gminnej Rady KGW w Dobrem, przewodniczącej KGW w Bronisławiu, prezeski Stowarzyszenia „Bronisławianki” z Bronisławia. Pani Anna Patyk od kilkunastu lat aktywnie promuje swoją miejscowość, gminę i region na polu dziedzictwa kulturowego. Ponadto aktywizuje inne członkinie swojego Koła Gospodyń do podjęcia działań na rzecz kultywowania dziedzictwa kulinarnego, dzięki temu KGW w Bronisławiu może pochwalić się największą ilością produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych w województwie kujawsko-pomorskim – 30 produktów.

 

 

Jak wpisać produkt na Listę Produktów Tradycyjnych

 

Region pełen tradycji w smakach