Rok Dziedzictwa Chrztu Polski

Stanowisko Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

STANOWISKO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

z dnia 21 grudnia 2015 r.

w sprawie ustanowienia w województwie kujawsko-pomorskim – 2016 Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski

 

W 2016 roku przypada 1050. rocznica Chrztu Polski, który włączył naszą Ojczyznę do wspólnoty chrześcijańskiej. Poprzez akt ten przyjęliśmy system wartości moralnych i społecznych ukształtowanych na fundamencie Dekalogu. Zmieniło to na wieki nasze miejsce i rolę na kontynencie europejskim. Późniejszy Zjazd Gnieźnieński był zwieńczeniem wydarzeń zainicjowanych w roku 966 – przypieczętowane zostały polityczne związki z Europą Zachodnią.

 

Chrzest Polski stanowił przełomowy, dziejowy krok, który przyspieszył formowanie się państwa polskiego, kształtowanie się systemu władzy, struktur społecznych, sił zbrojnych. Język łaciński, ówcześnie uniwersalny sposób komunikacji, wpłynął na rozwój sądownictwa i szkolnictwa. Rodzącym się elitom ułatwił dostęp do wiedzy z zakresu filozofii, prawa, teologii, nauk wyzwolonych i medycyny. Upowszechniały się europejskie zasady organizacji i ekonomii, kanony sztuki i architektury. Nastąpił rozwój cywilizacyjny, który dokonywał się również w życiu gospodarczym oraz procesach osadniczych i urbanizacyjnych.

 

Względy ideologiczne i polityczne uniemożliwiły ogólnonarodowe i międzynarodowe obchody w Polsce Millenium Chrztu. Obecnie możemy świętować ten Jubileusz w sposób odpowiedni do jego historycznego znaczenia, skutków i zasług, jakie przyniósł również w wymiarze regionalnym.

 

Sejmik Województwa ustanawia rok 2016 w Województwie Kujawsko-Pomorskim – Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski dla przypomnienia dziedzictwa tego aktu oraz jego spuścizny duchowej i materialnej na ziemiach wchodzących w skład naszego województwa.