Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

środowisko

Zasmakuj przygody z przyrodą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Dolina rzeki Brynicy, fot. Archiwum GLPK

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

Czytaj więcej

XIII. Jarmark Ekoturystyczny w Charzykowach „Czym Chata Bogata”

Stoisko edukacyjno-promocyjne Wdeckiego Parku Krajobrazowego fot. WPK

W niedzielę, 31 lipca br. w Charzykowach odbył się XIII. Jarmark Ekoturystyczny „Czym Chata Bogata” w ramach promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie „Dary natury, bogactwo kultury”. Z województwa kujawsko-pomorskiego w wydarzeniu wzięły udział dwa Parki Krajobrazowe: Wdecki i Tucholski. Tematem przewodnim jarmarku były drzewa. W ramach konkursów uczestnicy otrzymywali pieczątkę za prawidłowe rozwiązanie łamigłówek przyrodniczych przygotowanych przez sześć stoisk edukacyjnych:

Czytaj więcej

Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Czytaj więcej

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – tu wypoczniesz w lesie i nad jeziorem

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ponad 40 jezior, około 800 gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków ptaków, ścieżki turystyczne i trasy rowerowe czekają na odwiedzających w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Park jest ważnym elementem naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi. Liczne walory krajobrazowe i wartości przyrodnicze czynią te tereny wyjątkowym miejscem do wypoczynku.

Czytaj więcej

Poznaj dziedzictwo kulturowe Borów Tucholskich w Tleniu

Wdecki Park Krajobrazowy fot. Daniel Pach dla UMWKP

Pasjonatów historii i wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kulturowym Borów Tucholskich zapraszamy 15 lipca (piątek) do Wdeckiego Parku Krajobrazowego na promocję wydawnictwa „Historia regionu źródłem pisana. Część II”. Wydarzenie odbędzie się w nowo otwartym Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu.

Czytaj więcej

„Lato w parku”

Zajęcia plastyczne przygotowane przez Kreatywisko, fot. WPK

„Lato w Parku” to cykliczna impreza organizowana na początku wakacji we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Po przerwie spowodowanej pandemią impreza ruszyła w tym roku 2 lipca o godzinie 15:00 i trwała do późnych godzin wieczornych. Dla dzieci i młodzieży przygotowano liczne konkursy: sportowe, plastyczne, przyrodnicze. Ich uczestnicy zbierali pieczątki w różnych konkurencjach: rzut do celu, zbieranie pyłku, malowanie kamieni, kolorowanie zakładek, koło fortuny, konkurs wiedzy o zimorodku i drzewach oraz wiele innych przygotowanych przez naszych współorganizatorów: Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Osie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Trzebciny, Lasy Państwowe oraz Krajeński Park Krajobrazowy.

Czytaj więcej

I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny

Plakat Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny

W dniach  26-27 sierpnia 2022 r. odbędzie się „I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny”, upamiętniający 90-tą rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego i ustanowienia rekordu świata przez Stanisławę Walasiewiczównę w biegu na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Memoriał będzie składać się z biegu głównego na dystansie 10 km, wokół Wierzchowni – rodzinnej wsi z domostwem Walasiewiczówny, położonej na terenie gminy Górzno (powiat brodnicki) oraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. W ramach wydarzenia przewidziano także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Bieg główny rozegrany zostanie w dniu 27.08.2022 r. w ramach XI Cykl Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długich.

Czytaj więcej

Jarmark Świętojański w Tucholi

Jarmark Świętojański w Tucholi fot. TPK

25 czerwca 2022 r. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Borów Tucholskich odbył się Jarmark Świętojański zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Tucholi oraz Tucholski Park Krajobrazowy. Patronat honorowy nad jarmarkiem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Parki z województwa kujawsko-pomorskiego na eko-festynie w Chojnicach

Stoisko Tucholskiego Parku Krajobrazowego fot. TPK

W sobotę, 11 czerwca  2022 r., w Parku Tysiąclecia w Chojnicach odbył się festyn ekologiczno – przyrodniczy „Chojnice dla Ziemi”. Prawie dwustu wystawców zaprezentowało swoje stoiska, z czego wiele dotyczyło przyrody i ekologii. Wśród nich były również Parki Krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego: Krajeński Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy. Obecność parków naszego województwa na imprezie w Pomorskiem wynikła z powodu faktu, iż Tucholski Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje fragment województwa pomorskiego. Ponadto „przyrodniczym łącznikiem” obu województw jest Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.

Czytaj więcej

Finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”

dopasuj drzewa do ich partnerów mykoryzowych fot. Rafał Borzyszkowski

9 czerwca 2022 r. na terenie Terenowego ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile k./Gostycyna odbył się finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: I-IV i V-VIII, reprezentowanych łącznie przez osiem zespołów (trzyosobowych). Organizatorem wydarzenia był Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych zmagali się w sześciu konkurencjach i czterech turach pytań. Punktacją wyjściową  była liczba punktów uzyskanych w I etapie.

Czytaj więcej

Uczniowie z Więcborka powtórzyli sukces w konkursie o parkach krajobrazowych

Drużyna z Więcborka już drugi raz z rzędu zdobyła 3. miejsce w konkursie ,,Poznajemy parki Krajobrazowe Polski”. Fot. Krajeński Park Krajobrazowy

Już po raz drugi z rzędu uczniowie z Więcborka zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Temat tegorocznych zmagań brzmiał ,,O wodzie w przyrodzie”. Finał  odbył się 7 czerwca w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.  Młodzież z całej Polski wykazała się wiedzą o parkach krajobrazowych i znajomością zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody i środowiska.

Czytaj więcej

Jarmark Świętojański

Plakat - Jarmark Świętojański

W sobotę (25.06) w godz. 11:00 do 14:00 Starosta Tucholski, i Dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego zapraszają do i przed Muzeum Borów Tucholskich oraz na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego na Jarmark Świętojański. Oprócz stoisk artystów i rzemieślników planowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży, oprawa muzyczna i bezpłatny tradycyjny poczęstunek.

Czytaj więcej

Udali się do Wielkopolski, by powtórzyć zeszłoroczny sukces!

Drużyna z Więcborka Fot. KPK

W miniony wtorek, 7 czerwca 2022 r. drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski o temacie przewodnim „O wodzie w przyrodzie”. Już XXI raz młodzież z całej Polski zmagała się z tematyką parków krajobrazowych i innych zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody, krajobrazu i środowiska. Tym razem finał konkursu odbył się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj więcej

Dzień Dziecka w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu

Eksponaty przyrodnicze GLPK fot. Tomasz Górny

W miniony wtorek tj. 31 maja 2022 r. w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu odbył się Dzień Dziecka.

Czytaj więcej

Happening w Tucholskim Parku Krajobrazowym

SMACZNE JABŁUSZKA DZIĘKI DZIKIM ZAPYLACZOM FOT. ARCHIWUM TPK

20 maja br. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego świętowaliśmy dwa święta polskiej przyrody – Dzień Polskiej Niezapominajki i Światowy Dzień Pszczół.

Czytaj więcej

Bieliki na Krajnie zaobrączkowane

Ważenie bielików fot. KPK

W ubiegły piątek 20 maja 2022 r. w Krajeńskim Parku Krajobrazowym gościliśmy Komitet Ochrony Orłów. W Nadleśnictwie Lutówko zaobrączkowano dwa młode bieliki. Pisklęta zostały sprowadzone z wysoko usytuowanego gniazda przez arborystę Adama Jankiewicza. Następnie Dariusz Anderwald, prezes Komitetu Ochrony Orłów, zmierzył i zważył bieliki oraz nałożył dwie obrączki przy asyście Edyty Herbuś – znanej tancerki, która po raz kolejny odwiedziła Krajnę na zaproszenie Nadleśnictwa Runowo oraz Krzysztofa Wojtkowiaka - dyrektora Krajeńskiego  Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej

Komunikat dla podmiotów wpisanych do BDO – sprawozdanie roczne za 2021 rok

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że zgodnie z ustawą o odpadach* do 15 marca 2022 roku:

Czytaj więcej

Komunikat dla podmiotów wpisanych do BDO – opłata roczna

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że zgodnie z ustawą o odpadach* do końca lutego bieżącego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wpisani do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) powinni uiścić opłatę roczną.

Czytaj więcej

Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt grantowy pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim”.

Logo naturalnie segreguję

Projekt dotyczy utworzenia, rozbudowy lub modernizacji tak zwanych PSZOK-ów, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz ich wyposażenia i doposażenia.

Czytaj więcej

Nasze parki zapraszają na Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

Górzysty krajobraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, fot. Daniel Pach dla UMWKP

,,Otwarte krajobrazy” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wydarzenia związane z tym dniem odbywają się w październiku w całej Polsce. W akcję włączyły się również parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem, których pracownicy przygotowali z tej okazji spacery krajobrazowe, wykłady, wystawy fotografii i konkursy. Zapraszamy w teren!

Czytaj więcej

Konkurs w ramach projektu edukacyjnego - "Przygoda z przyrodą w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym"

Wręczenie nagród laureatom konkursu – I miejsce SP. w Choceniu, Fot. Ewelina Pawlata

W dniu 24 września 2021 r. w Pracowni Dydaktycznej Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu odbył się konkurs mający na celu podsumowanie wiedzy zdobytej w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach projektu pt. „Przygoda z przyrodą w GWPK” jak również wiedzy na temat jednostki prowadzącej warsztaty. Całe przedsięwzięcie zostało zaaranżowane dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii pozyskanemu w ramach konkursu zorganizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Celem projektu edukacyjnego "Przygoda z przyrodą w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym" było przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą, poszanowania energii a także zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.

Czytaj więcej

Niezwykłe parki krajobrazowe: ptasia barka i pies pasterski w Zespole Parków nad Dolną Wisłą

Rybitwy na barce lęgowej  zacumowanej na Wiśle między Świeciem a Chełmnem. Fot. Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą

Dziesięć parków krajobrazowych naszego regionu co roku przyciąga turystów atrakcjami turystycznymi i przyrodniczymi. To miejsca idealne na dłuższy wypoczynek i kilkudniowe wakacyjne wypady. Część parków krajobrazowych przygotowała na wakacje specjalną ofertę (więcej tutaj). Te miejsca mogą pochwalić się wieloma wartymi poznania  przyrodniczymi ciekawostkami W Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą działa ptasia barka lęgowa, a parkowego stada owiec dogląda specjalnie wyszkolony pies pasterski.

Czytaj więcej

Lista rankingowa - nabór nr 1/2020

Lista rankingowa wniosków o powierzenie grantu w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. "Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim" w ramach naboru 1/2020

Czytaj więcej

Komunikat w sprawie przedłużenia terminu rozstrzygnięcia naboru nr 1/2020

Województwo Kujawsko-Pomorskie, poprzez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu - Jednostkę Realizującą Projekt, Beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ogłosiło nabór wniosków o powierzenie grantów w trybie konkursowym, w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim” (nabór wniosków o powierzenie grantów nr 1/2020).

Czytaj więcej

Komunikat w sprawie przedłużenia terminu rozstrzygnięcia naboru nr 1/2020

Województwo Kujawsko-Pomorskie, poprzez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu - Jednostkę Realizującą Projekt, Beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ogłosiło nabór wniosków o powierzenie grantów w trybie konkursowym, w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim” (nabór wniosków o powierzenie grantów nr 1/2020).

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone