Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

środowisko

KRAJEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY I NADLEŚNICTWO RUNOWO W OBIEKTYWIE – KONKURS ROSTRZYGNIĘTY!

Wystawa prac konkursowych (Fot. Archiwum KPK)

Dnia 16 listopada 2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie". Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo. W konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy nadesłali ponad 100 fotografii.

Czytaj więcej

Październik pod znakiem krajobrazu

Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)

Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”.

Czytaj więcej

To był magiczny dzień

Dzień krajobrazu w TPK - o grzybach w rezerwacie przyrody Ustronie. Fot. Rafał Borzyszkowski

22 października zorganizowaliśmy w naszym parku spacer krajobrazowy pod hasłem: Krajobraz: doświadczam w pełni. Wyruszyliśmy z borowiackiej miejscowości Krąg przez osady Kameron i Konewki do rezerwatu przyrody Ustronie. Spowity mgłą rezerwat był magicznym doświadczeniem, chociaż obchodziliśmy go wzdłuż granicy ze względu na zakaz wstępu na jego teren.

Czytaj więcej

Krajobraz doświadczyliśmy w pełni!

Dzień Krajobrazu-prelekcja w siedzibie KPK fot. Archiwum KPK

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest świętem ustanowionym przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzi się go 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Czytaj więcej

22 października br. Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na spacer z okazji Dnia Krajobrazu

Plakat - spacer z okazji Dnia Krajobrazu

Spacer krajobrazowy rozpocznie się w północno-wschodniej części Tucholskiego Parku Krajobrazowego w borowiackiej wsi Krąg. Wieś położona jest pomiędzy dwoma jeziorami Długie i Okrągłe, w której do dnia dzisiejszego zachował się unikatowy drewniany zespół budynków z XIX wieku. Większość z nich to stare drewniane chałupy, z których kilka krytych jest strzechą. Zachowane do dzisiaj chałupy są  bez wątpienia klejnotami borowiackiego budownictwa ludowego.

Czytaj więcej

Grzybobranie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Najmłodsi uczestnicy fot. Archiwum KPK

W piątkowe słoneczne przedpołudnie, 14 października 2022 r., odbyło się Grzybobranie – akcja zorganizowana wspólnie przez Nadleśnictwo Lutówko, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sępólnie Kraj. i Krajeński Park Krajobrazowy. W akcji wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci. Obecni byli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Czytaj więcej

Dzień Krajobrazu 20 października „Krajobraz – doświadczam w pełni”

Widok ze Wzgórza Wilhelma fot. Archiwum KPK

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu Krajeński Park Krajobrazowy we współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica oraz Instytutem Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizuje spacer krajobrazowy na Wzgórze Wilhelma.

Czytaj więcej

Wystawa „Grzyby” Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Toruniu

grzybowe pieczątki cieszą się powodzeniem fot. Rafał Borzyszkowski

13 października 2022 r. w Toruniu odbyła się wystawa grzybów zorganizowana przez Tucholski Park Krajobrazowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu oraz Polskim Towarzystwem Mykologicznym. Świeże okazy grzybów zaprezentowano przed „Karczmą u Damroki” przy Muzeum Etnograficznym.

Czytaj więcej

„Młodzieżowy tydzień krajobrazowy” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Młodzieżowy tydzień krajobrazowy - grafika promocyjna (autor GLPK)

Wzorem ubiegłego roku, w dniach 17-21.10.2022 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędą się obchody „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski na dzień 20 października, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy.

Czytaj więcej

Dzień Krajobrazu

Plakat - Dzień Krajobrazu

20 października 2022 r. Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zapraszają do wspólnego świętowania Dnia Krajobrazu w siedzibie Parku, przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. W godz. 10:00-14:00 zorganizowane zostaną zajęcia ekologiczne dla mieszkańców oraz zwiedzanie ekspozycji przyrodniczo-historycznej. Dla uczestników przewidziano warsztaty plastyczne i konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania Mysiej Wieży przez cały czas trwania wydarzenia.

Czytaj więcej

Setka na XXIX. Wystawę Grzybów w Tucholskim Parku Krajobrazowym

dumni uczniowie ze swoimi zbiorami fot. Dorota Borzyszkowska

Już po raz 29. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wystawę grzybów, która odbyła się w dniach 5-6 października 2022 r.na dziedzińcu siedziby parku. Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola i  Polskim Towarzystwem Mykologicznym.

Czytaj więcej

Konkurs na logo parku „25 lat Krajeńskiego Parku Krajobrazowego”

Plakat konkurs logo KPK

Krajeński Park Krajobrazowy zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na projekt logo parku. Celem konkursu jest uzyskanie oryginalnego projektu graficznego logo z okazji obchodów 25-lecia Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, które stanie się częścią oficjalnego systemu identyfikacji KPK w roku obchodów Jubileuszu (tj. w 2023 roku).

Czytaj więcej

Konkurs fotograficzny „Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie"

Plakat konkurs fotograficzny KPK

Krajeński Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwo Runowo zapraszają do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie"! Tematem konkursu jest wykonanie fotografii środowiska przyrodniczego i krajobrazu kulturowego Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Nadleśnictwa Runowo. Celem konkursu jest ukazanie w oryginalny sposób walorów Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo w „obiektywie", rozwijanie pasji i uzdolnień oraz popularyzacja fotografii (przyrodniczej) jako dziedziny sztuki. Na zdjęcia czekamy do 16 października 2022 roku!

Czytaj więcej

„Młodzieżowy tydzień krajobrazowy” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Młodzieżowy tydzień krajobrazowy - grafika promocyjna (autor GLPK)

Wzorem ubiegłego roku, w dniach 17-21.10.2022 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędą się obchody „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski na dzień 20 października, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy.

Czytaj więcej

Pożegnanie lata w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Stoisko Zielone w koronie fot. Dorota Borzyszkowska

22 września na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego świętowaliśmy ostatni dzień lata. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, który obchodzony był po raz pierwszy 10 września br.  

Czytaj więcej

Mój jesienny zielnik

Mój jesienny zielnik

Jesień to pora roku czarująca różnorodnością swoich barw w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Czytaj więcej

Jesienna oferta edukacyjna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Jesienna oferta edukacyjna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

23 września żegnamy lato i witamy jesień. Tego dnia świętujemy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni. Astronomiczna zaczęła się dokładnie 23 września 2022 r. o godzinie 3:03 nad ranem. Nie zapominajmy, że jesień to równie dobra pora roku na odkrywanie przyrody i leśne spacery. Przede wszystkim to doskonała okazja do nauki rozpoznawania gatunków drzew i krzewów na podstawie charakterystycznych cech morfologicznych. To właśnie jesienią liście, nasiona i owoce wielu z nich są na wyciągnięcie ręki. To również pora roku, która najbardziej obfituje w różnorodność gatunków grzybów. Tylko o tej porze roku możemy usłyszeć rykowisko jeleni szlachetnych czy zobaczyć klucze odlatujących żurawi.

Czytaj więcej

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna "Razem do trójstyku"

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna "Razem do trójstyku" - plakat

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w ostatnią sobotę września tj. 24.09.2022 r.

Czytaj więcej

„Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych - grafika promocyjna GLPK (autor GLPK)

10 września 2022 roku stał się dniem szczególnym dla wszystkich parków krajobrazowych Polski, ze względu na obchodzony „I Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych”.

Czytaj więcej

Piknik pod Mysią Wieżą

na Piknik pod Mysią Wieżą

Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza na Piknik pod Mysią Wieżą, który odbędzie się w dniu 17 września 2022 r. (sobota) w godz. 10.00-15.00 przy siedzibie Parku, przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy.

Czytaj więcej

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie „Pożegnanie Lata”

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie Pożegnanie Lata.

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie „Pożegnanie Lata”, które odbędzie  się w dniu 22 września 2022 r. (czwartek) w godz. 10.00-14.00 na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi.

Czytaj więcej

Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Afisz - Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Krajeński Park Krajobrazowy zaprasza na Dzień otwarty! Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, będącego nową inicjatywą Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. Święto obchodzone jest w tym roku po raz pierwszy i przypada na 10 września 2022 r. W tym dniu parki krajobrazowe w Polsce organizują różnego rodzaju wydarzenia, na które zapraszają zarówno lokalną społeczność jak i turystów, aby zaprezentować swoją działalność.

Czytaj więcej

Zakończenie lata w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Uczestnicy spływu fot. R. Borzyszkowski

30 sierpnia w ramach oferty wakacyjnej Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował spływ kajakowy rzeką Brdą w celu promowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych szlaku kajakowego. Powitanie uczestników odbyło się przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile k/Gostycyna.

Czytaj więcej

W dniu 20 sierpnia w miejscowości Zbiczno – odbyły się doroczne dożynki gminne

Dożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.Gutowska

Święto dziękczynienia za plony jest wyjątkowym w polskiej tradycji ludowej. Dziękczynienie za zbiory, za chleb jest rzeczą oczywistą, zwłaszcza na wsi. Na przestrzeni wieków wydarzenie to urosło do rangi wielkiej uroczystości z ustaloną obrzędowością. I zawsze jest wielkim świętem. Podczas dożynek w Zbicznie w sobotę, 20 sierpnia doceniono rolników z terenu gminy Zbiczno zasługujących na uznanie za wzorowe prowadzenie gospodarstw. Pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego czynnie uczestniczyli w tegorocznych Dożynkach Gminno – Parafialnych w Zbicznie.

Czytaj więcej

ZAPRASZAMY DO TUCHOLSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO NA WYPRAWĘ AMAZONKĄ PÓŁNOCY W POSZUKIWANIU KLEJNOTU BORÓW TUCHOLSKICH

Logo TPK

Bezkresne lasy przecięte wartkim nurtem Brdy, sielskie krajobrazy i malownicze wsie borowiackie, od lat przyciągają turystów w rejon Borów Tucholskich. Występujące tu rzadkie i chronione gatunki roślin, zwierząt i grzybów oraz historyczne ślady dawnej kultury, przyczyniły się do powołania w 1985 roku Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone