Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

środowisko

Nadgoplański Park Tysiąclecia

Tydzień dla Gopła - Półwysep Rzępowski  fot. D. Sajbor

W minionym tygodniu w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia odbył się szereg wydarzeń związanych z ochroną przyrody oraz popularyzacją walorów przyrodniczych.

Czytaj więcej

Wiosenna oferta edukacyjna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Wiosenna oferta edukacyjna GLPK

Wiosna to pora roku, na którą wszyscy czekają z utęsknieniem. Przychodzi powoli i stopniowo. Otula ziemię delikatnymi promieniami słońca i przynosi łąki kwitnących kwiatów. Sprowadza z dalekich stron ciepłolubne ptaki, rozwija pąki na krzewach i drzewach, budzi do życia uśpioną przez zimę przyrodę. Świat staje się kolorowy, pełen świergotu ptaków oraz soczystej zieleni z kępami bieli, żółci i fioletu. Promienność z podziwiania i obserwowania eksplodującej natury mogą poczuć dzieci i młodzież na przyrodniczych ścieżkach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, stając się ilustratorami kwitnącego świata przyrody.

Czytaj więcej

Naukowy wkład Tucholskiego Parku Krajobrazowego w poznanie świata grzybów

Chlorówka drobna Chlorociboria aeruginascens -gatunek o niezwykłej turkusowej barwie owocników - fot. B. Grzesiak

Od 2021 roku Tucholski Park Krajobrazowy prowadzi badania mykologiczne, których celem jest inwentaryzacja i monitoring grzybów makroskopowych w rezerwatach przyrody na terenie Parku, poznanie ich zróżnicowania ekologicznego i troficznego, a także stworzenie bazy danych GIS z lokalizacją stanowisk gatunków rzadkich, zagrożonych i chronionych.

Czytaj więcej

Parki krajobrazowe - edukacja przyrodnicza dla najmłodszych

Zajęcia edukacyjne dla przdszkolaków przygotowane przez edukatorów Brodnickliego Parku Krajobrazowego, fot. Brodnicki Park Krajobrazowy

Jednym z zadań parków krajobrazowych jest zachowanie i popularyzacja walorów przyrodniczych, i kulturowych tych miejsc. Służba parków krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem regularnie prowadzi zajęcia edukacyjne, w których nierzadko uczestniczą najmłodsi mieszkańcy regionu. W ostatnim czasie edukatorzy z Brodnickiego Parku Krajobrazowego spotkali się z przedszkolakami z powiatów brodnickiego i wąbrzeskiego.

Czytaj więcej

Konferencja dla nauczycieli w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Plakat - Konferencja dla nauczycieli w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Krajowe Biuro Programu eTwinning serdecznie zapraszają grono pedagogiczne na konferencję, która uwypukli działania nauczycieli oraz edukatorów z parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Konferencja pt. "Działaj lokalnie, myśl globalnie, czyli o oddziaływaniu edukacji środowiskowej w ramach projektów szkolnych realizowanych dzięki narzędziom platformy ESEP i współpracy nauczycieli z edukatorami z ośrodków edukacji ekologicznej parków krajobrazowych"odbędzie się w dniu 14 kwietnia  2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, Ruda 1, 87-320 Górzno.

Czytaj więcej

Czyszczenie budek

Gniazdo w budce fot. Archiwum KPK

W ostatnich latach pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego we współpracy z Nadleśnictwem Runowo rozwiesili w okolicznych leśnictwach budki lęgowe dla ptaków. W ramach czynnej ochrony pomnikowych dębów, pracownicy Parku zawiesili budki także na alejach dębowych na trasie Runowo Krajeńskie - Borzyszkowo oraz na trasie Wilcze Jary – Sypniewo, aby zapobiec gradacji szkodnika tych drzew - kuprówki rudnicy.

Czytaj więcej

W minioną sobotę tj. 25 lutego br. odbyło się trzecie spotkanie z podróżnikiem w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Spotkanie z podróżnikiem B. Milewski fot. J. Waszak

Tym razem gościliśmy pana Bernarda Milewskiego z Płocka, pasjonata wycieczek rowerowych. W 2014 roku przejechał Skandynawię na rowerze - 6150 km w 70 dni, na 41 letnim rowerze!

Czytaj więcej

Ochrona mokradeł w naszych rękach

Uczestnicy zajęć skrzętnie notują sposoby ochrony mokradeł fot. Dorota Borzyszkowska

W związku ze Światowym Dniem Mokradeł obchodzonym co roku 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej, Tucholski Park Krajobrazowy zaprosił szkoły średnie z Tucholi do wzięcia udziału w prelekcjach dotyczących ochrony torfowisk. Nasze zaproszenie spotkało się z szerokim zainteresowaniem. W dniach 22-23 lutego br. prelekcji pt. „Torfowiska – ostoje bioróżnorodności” wysłuchało 180 uczniów wraz z opiekunami. W naszych zajęciach wzięły udział klasy I, III, IV, a także klasa z rozszerzoną geografią z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi, klasa III z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego oraz klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Czytaj więcej

Rok z życia wilków w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Wilk szary 27.03.2022 kamera TPK

14 stycznia 2022 roku pracownicy parku w trakcie monitoringu terenu, nad rzeką Zwierzynką zauważyli truchło jelenia byka, który przypuszczalnie mógł paść ofiarą wilków. Następnego dnia zainstalowano w tym miejscu oraz w najbliższej okolicy w obrębie jednego oddziału 3 kamery (fotopułapki) z myślą o obserwacji tego gatunku. Już po 10 dniach kamera zarejestrowała obecność jednego osobnika. W styczniu i lutym kamery zarejestrowały łącznie 7 nagrań z udziałem wilków, jednak nadal był to tylko jeden osobnik. Duża częstotliwość nagrań w tak krótkim czasie utwierdziła pracowników parku w tym, żeby miejsce to objąć stałym monitoringiem. W marcu kamery zarejestrowały obecność wilków 6 razy. 27 marca kamera zarejestrowała pierwszy raz dwa osobniki. Ten dzień uznaliśmy za nasz sukces monitoringowy, ponieważ było bardzo prawdopodobne, że jest to przyszła para rodzicielska.

Czytaj więcej

ZIMOWA EKO-OPCJA Z GLPK

Wykonywanie prac plastycznych (fot. GLPK)

Okres ferii zimowych w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął bardzo szybko i owocnie, a to za sprawą licznych spotkań z dziećmi i młodzieżą w ramach kolejnej edycji cyklu warsztatów przyrodniczych pt. „Zimowe spotkania z przyrodą”. Jedno z nich odbyło się pod okiem telewizji TVP Bydgoszcz.

Czytaj więcej

ZAKOŃCZONO XVII. ZIMOWE LICZENIE NIETOPERZY W TUCHOLSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Mopek zachodni Fot. Dorota Borzyszkowska

Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego w dniach od 2 do 14 lutego 2023 r. skontrolowali 22 obiekty, spośród których 13 było zasiedlonych przez nietoperze. Odnotowano występowanie dwóch gatunków: gacek brunatny 20 osobników oraz mopek zachodni 2 osobniki. Łącznie 22 nietoperze.

Czytaj więcej

Ferie w WPK

zajęcia tropimy zwierzęta grupa z Topinka w CCOP, fot. Monika Wiśniewska

Ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim dobiegły końca. Na zajęciach realizowanych przez Wdecki Park Krajobrazowy nudy nie było. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia „Tropimy zwierzęta” w czasie których uczestnicy nie tylko dowiedzieli się czym się różni trop od śladu pozostawionego przez zwierzynę, ale mieli okazję samodzielnie wykonać odciski wybranych tropów oraz wziąć udział w zabawie w poszukiwanie i identyfikowanie tropów.

Czytaj więcej

Spotkanie pt.: "Zanim Kopernik poruszył Ziemię. Terra neolitica - terra Solis. Kujawy i Pomorze w epoce pierwszych rolników."

Grafika promocyjna

Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz ogłoszenia 2023 rokiem Mikołaja Kopernika w województwie Kujawsko-Pomorskim, zapraszamy na spotkanie, pt.: "Zanim Kopernik poruszył Ziemię. Terra neolitica - terra Solis. Kujawy i Pomorze w epoce pierwszych rolników."

Czytaj więcej

Gravelowy event w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

GLPK GRAVEL Ustawka - grafika promocyjna

"GLPK GRAVEL - Ustawka" to ponad 62 km rowerowego szczęścia. Doskonały plan na aktywne spędzenie ostatniej soboty marca (tj. 25.03.2023 r.), w towarzystwie „gravelowych” zapaleńców. To prawdziwa gratka dla miłośników jazdy niezależnie od rodzaju terenu. Rower typu gravel został stworzony po to, aby spełniać zróżnicowane wymagania, łącząc w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych. Trasa przejazdu jest równie zróżnicowana. Prowadzi przez jeden z najpiękniejszych regionów województwa kujawsko-pomorskiego. Urozmaicony teren, minimum asfaltów, leśne ścieżki, szutrowe drogi i przepiękny Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Czytaj więcej

EDUKACJA PRZYRODNICZA ZARÓWNO DLA DZIECI JAK I DOROSŁYCH

Młodzież naśladuje ptaki fot. Archiwum KPK

Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sępólnie Krajeńskim Oddział Zamiejscowy w Więcborku wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami już po raz kolejny odwiedziła Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem rozmawialiśmy o ptakach, o ich zwyczajach, o rozpoznawaniu niektórych popularnych gatunków nie tylko po wyglądzie, ale również na podstawie odgłosów – i tutaj ujawnił się niebywały talent, jeden z chłopców fantastycznie naśladował głosy różnych ptaków, sikorka w jego wykonaniu była nie do odróżnienia od prawdziwej. Postanowiliśmy, że jeśli znajdzie się jeszcze kilka tak utalentowanych osób to zorganizujemy dla nich specjalny konkurs.

Czytaj więcej

Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

uczestnicy piszą test etapu parkowego konkursu PPKP

18 stycznia 2023 roku w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego odbył się etap parkowy XXII edycji konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Uczniowie pięciu szkół podstawowych położonych na terenie gmin Wdeckiego Parku Krajobrazowego rywalizowali ze sobą o możliwość reprezentowania szkoły i parku w kolejnym, tym razem wojewódzkim etapie konkursu. Rozwiązujac przyrodniczy test najwięcej punktów zdobyła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Drzycimiu.

Czytaj więcej

„Zimowe spotkania z przyrodą” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Grafika - „Zimowe spotkania z przyrodą” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Masz ochotę oderwać się od codzienności i poznać przyrodę z innej strony? Chcesz odkryć ciekawostki ze świata zwierząt, których nie znajdziesz w podręcznikach? Lubisz konstruować, malować, eksperymentować? Jeśli tak, to nasze propozycje na nadchodzące ferie zimowe są dla Ciebie. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pt. „Zimowe spotkania z przyrodą”.

Czytaj więcej

Rok w parkach krajobrazowych

Wisła w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Zajęcia edukacyjne, rajdy, konkursy, odkrycie archeologiczne na miarę osady w Biskupinie na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, jedyny w regionie ośrodek rehabilitacji ptaków chronionych w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, międzynarodowy zespół badający wilki – w parkach krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem w minionym roku wiele się działo.  Urząd Marszałkowski regularnie wspiera parki w aktywnej ochronie przyrody i rozbudowie bazy dydaktycznej, z której korzystają młodsi i starsi mieszkańcy regionu. Centrum Czynnej Ochrony przyrody w Tleniu i pierwsza w Polsce ścieżka ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym, remont dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie – to tylko niektóre inwestycje realizowane w 2022 roku w naszych parkach krajobrazowych.

Czytaj więcej

Niecodzienne odkrycie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Fragment naczynia ceramicznego Fot. archiwum KPK

W maju 2022 r. na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dokonano niecodziennych odkryć. W miejscowości Górowatki w pobliżu jeziora Stryjewo przeprowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki wzbogaciły stan wiedzy o wczesnośredniowiecznym osadnictwie w tej części Krajny. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Odkryć dokonał zespół badawczy z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w składzie: Ryszard Kaźmierczak, Piotr Błędowski, Jacek Bojarski, Wojciech Chudziak, Mateusz Sosnowski, Jacek Niegowski i Marcin Weinkauf. W organizacji przedsięwzięcia udział miała także Służba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej

FERIE ZIMOWE Z TUCHOLSKIM PARKIEM KRAJOBRAZOWYM

Grafika - FERIE ZIMOWE Z TUCHOLSKIM PARKIEM KRAJOBRAZOWYM

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza grupy zorganizowane do skorzystania podczas ferii z zajęć przyrodniczych. Zajęcia odbędą się w siedzibie parku w Tucholi.

Czytaj więcej

Oferta dla grup zorganizowanych

Ferie zimowe z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym

Jesteś organizatorem półkolonii w czasie ferii zimowych?

Czytaj więcej

Zimowe zajęcia edukacyjne w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Plakat: Zimowa oferta edukacyjna GLPK, autor Ilona Wiśniewska GLPK

Wraz z upływającymi dniami, na termometrach coraz częściej obserwujemy ujemne temperatury, a to znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Mogliśmy się już nawet cieszyć pierwszym śniegiem. Radość płynąca z uśmiechów na twarzy podczas odkrywania tropów zwierząt, beztroskich zimowych zabaw czy zachwyt pierwszym ulepionym bałwanem są bezcenne, dlatego w tegorocznej zimowej ofercie edukacyjnej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zarezerwował dla dzieci i młodzieży sporo czasu na zimowe aktywności na łonie natury. Podczas przygotowanych zajęć w GLPK będzie można stać się tropicielem zwierząt, ornitologiem, badaczem śniegu, meteorologiem a nawet konstruktorem! Niezwykle ciekawy i przyjemny dla uczestników będzie również spacer po zimowym lesie, który o tej porze roku wygląda bardzo tajemniczo i magicznie, szczególnie jeśli spowity jest białym puchem.

Czytaj więcej

Krajeński Park Krajobrazowy uzyskał jubileuszowe logo!

Uczestnicy konkursu na logo Fot. Archiwum KPK

Oficjalnie zakończyliśmy konkurs pn. „25 lat Krajeńskiego Parku Krajobrazowego” na projekt logo parku. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej KPK 30 listopada 2022 r. wypełnił się uczestnikami konkursu oraz Ich rodzinami. Tego dnia Dyrektor Parku Krzysztof Wojtkowiak wręczył nagrody laureatom, wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom.

Czytaj więcej

KRAJEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY I NADLEŚNICTWO RUNOWO W OBIEKTYWIE – KONKURS ROSTRZYGNIĘTY!

Wystawa prac konkursowych (Fot. Archiwum KPK)

Dnia 16 listopada 2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie". Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo. W konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy nadesłali ponad 100 fotografii.

Czytaj więcej

Październik pod znakiem krajobrazu

Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)

Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.