Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

kultura

Niech dobrze służy po wsze czasy!

Podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji projektowej rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Renomowana krakowska pracownia Kozień Architekci, ta sama, która wiosną ubiegłego roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną, przystępuje do prac nad dokumentacją projektową dotyczącą rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej. W obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej dziś (13 maja) w Bydgoszczy podpisano umowę w tej sprawie.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Dla miłośników muzealnych wędrówek najbliższy weekend będzie prawdziwą gratką – przed nami Europejska Noc Muzeów! Z tej okazji marszałkowskie placówki przygotowały szereg atrakcji – nowe wystawy, zniżki na bilety i spotkania z autorami ekspozycji. Melomanów zainteresuje 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kulturalną naszych instytucji.

Czytaj więcej

28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Szymon Ździebło tarantoga.pl dla UMWKP

Wczoraj (12 maja) po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną na świecie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Z racji obowiązujących restrykcji, konkurs odbędzie się w formie hybrydowej.

Czytaj więcej

Nagrody marszałka na Dzień Bibliotek

Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Działają na rzecz rozwoju czytelnictwa i promocji książek w naszym województwie - pracownicy bibliotek 8 maja obchodzili swoje święto, a najbardziej zasłużonym nagrody przyznał marszałek Piotr Całbecki. Wyróżnienia trafiły do 12 osób - pracowników obu bibliotek wojewódzkich i czterech placówek miejskich oraz gminnych.

Czytaj więcej

Pamięci „Dokty” – konkurs literacki z nagrodami

Fragment plakatu konkursu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu i samorząd województwa zaprasza twórców Pomorza i Kujaw do udziału w Wojewódzkim Konkursie Literackim Pamięci "Dokty": „Wanda Błeńska, działaczka Armii Krajowej, lekarka, misjonarka”.

Czytaj więcej

Biało-czerwone święta z kulturą

Plakat konkursu "Flaga w kadrze", Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Premiera baletowa w Operze Nova, koncert w Filharmonii Pomorskiej, okolicznościowe wykłady, publikacje i konkursy z barwami narodowymi w tle - marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na wspólne świętowanie majówki.

Czytaj więcej

Premiera baletowa Opery Nova

Spektakl „Szepty i cienie”, fot. Andrzej Makowski dla Opery Nova w Bydgoszczy

W przypadającym w czwartek (29 kwietnia) Międzynarodowym Dniu Tańca w bydgoskiej operze odbyła się długo wyczekiwana premiera spektaklu „Szepty i Cienie”. Nagranie jest dostępne bezpłatnie jeszcze do 3 maja na kanale w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Muzyczna Bydgoszcz i nowy wiatr w żagle

Wizualizacja rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, graf. Kozień Architekci via Filharmonia Pomorska

To już pewne: wkrótce zostanie ogłoszony przetarg wyłaniający wykonawcę czwartego kręgu Opery Nova, a renomowana krakowska pracownia przystąpi do prac nad dokumentacją projektową dotyczącą rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej. Źródłem finansowania są budżet województwa i budżet samorządu miejskiego Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Wspieramy kulturalne projekty pozarządówek

Koncert Marszałkowski w ramach festiwalu Probaltica 2019 w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/ tarantoga.pl dla UMWKP

Festiwale muzyczne i koncerty, przeglądy twórczości filmowej, warsztaty teatralne i radiowe, wystawy malarskie – milion złotych z budżetu województwa trafiło w tym roku na organizację w naszym regionie 84 różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Realizacja imprez uzależniona jest od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Czytaj więcej

Spotkania z kulturą online

Próba medialna do spektaklu „Zemsta”, fot. Wojtek Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Spektakle, warsztaty, konkursy, spotkania z autorami – marszałkowskie jednostki kultury po raz kolejny udowadniają, że pomimo zamknięcia i zmienionej formy potrafią urozmaicić nową, online’ową rzeczywistość!

Czytaj więcej

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Wystawa prac podczas marcowej gali wręczenia stypendiów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trwa nabór wniosków o stypendia artystyczne marszałka dla twórców, animatorów kultury i osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkami. Wsparcie można wykorzystać na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu. Projekty mogą być realizowane w trybie online lub udostępnianie w formie elektronicznej. Na wnioski czekamy do 17 maja.

Czytaj więcej

Hereditas Saeculorum za opiekę nad zabytkami

Medal Hereditas Saeculorum, graf. UMWKP

W  naszym regionie doceniamy i nagradzamy za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji, restauracji i opieki nad zabytkami. Do końca kwietnia czekamy na zgłoszenia osób i instytucji do dziesiątej edycji konkursu "Dziedzictwo wieków".

Czytaj więcej

Nabór wniosków o stypendia artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ogłasza nabór wniosków o stypendia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami, które będą realizowane w drugim półroczu 2021 r.

Czytaj więcej

Zwyczaje i tradycje

Warsztaty z wykonania wielkanocnej palmy, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Warsztaty z tradycyjnego barwienia jajek i przygotowywania świątecznego baranka, materiały wideo przedstawiające najpopularniejsze wielkanocne zwyczaje, czy występy i koncerty w formie online - to część atrakcji, które w świątecznym okresie przygotowały marszałkowskie instytucje kultury. Wszystkie do obejrzenia w domu. Zapraszamy do wspólnych przedświątecznych przygotowań!

Czytaj więcej

Dla kreatorów sztuki teatralnej

Marszałkowskie nagrody z okazji Dnia Teatru 2019, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Aktorki i aktorzy, plastyczka, rzemieślnik oraz pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy innych dziedzin – tegoroczne nagrody teatralne marszałka województwa przyznano jedenaściorgu zasłużonym dla sztuki teatralnej. Co roku spotykaliśmy się z nagrodzonymi podczas uroczystej gali, w tym roku, już niestety po raz drugi, ze względu na epidemię koronawirusa spotkanie nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Spektakl "Wyspa", fot. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Od soboty (20 marca) część instytucji kultury w związku ze zwiększającym się zagrożeniem epidemicznym zostanie zamknięta. Miłośnicy sztuki będą mieli okazję doświadczyć jej na żywo jeszcze w piątek (19 marca), znajdą dla siebie także wiele innych atrakcji w formie online, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

Architektura w Wozowni

Osiedle Ruczaj w Krakowie, fot. Jarosław Matla

Już dziś (16 marca) o godzinie 18.30 odbędzie się wykład dr Doroty Leśniak-Rychlak pt. „Zmiana systemu, przemodelowanie życia: polskie domy i mieszkania po transformacji”. Organizowane przez Galerię Sztuki Wozownia w Toruniu wydarzenie odbędzie się w formie online.

Czytaj więcej

Nowe wystawy w Galerii Dziecka

Alina Gafurova lat 15, Kazachstan, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

„Ekspresja sześciolatków” i „Prace dzieci z Kazachstanu” to dwie nowe wystawy, które od piątku (12 marca) prezentowane są w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Prace pochodzące ze zbiorów własnych placówki będzie można oglądać do 13 kwietnia w jej siedzibie przy Rynku Nowomiejskim 17. Zapraszamy!

Czytaj więcej

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Prezentuje współczesne projekty artystyczne, uczy i bada, a także promuje młodych oraz zdolnych - Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już od ponad 70 lat jest aktywna w świecie sztuki. Zlokalizowana w dawnej pruskiej wozowni artyleryjskiej placówka jest otwarta na różne formy aktywności artystycznej i co roku organizuje około 12 wystaw. Zapraszamy do odwiedzin!

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Spektakl pt. Złoto i Liście w Teatrze Muzycznym w Toruniu, fot. Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny

Na popołudnie pełne przygód, magii i przede wszystkim muzyki już w najbliższą niedzielę (14 marca) zaprasza Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, który swoim widzom zaprezentuje musical „Złoto i liście”. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w Pałacu Dąmbskich. Melomani i inni miłośnicy kultury w nadchodzący weekend (12-15 marca) znajdą dla siebie także wiele innych atrakcji, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Spektakl „Napój miłosny”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy

W najbliższy weekend (5-7 marca) Opera Nova w Bydgoszczy swoim widzom serwuje „Napój miłosny”, a w poniedziałek (8 marca) na koncert z okazji Dnia Kobiet „Muzyka którą znamy... Muzyka, którą kochamy!” w Filharmonii Pomorskiej zaprasza marszałek Piotr Całbecki. Miłośnicy sztuki i kultury w nadchodzących dniach znajdą dla siebie także wiele innych atrakcji, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

Spróbuj sił w konkursie recytatorskim

Konkurs recytatorski Dom ze słów, grafika WOAK w Toruniu

W ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Konstytucji 3 Maja Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zachęca do poszukiwania i odkrywania tekstów, które w sposób nowoczesny i nieszablonowy traktują temat zbliżającej się majowej rocznicy. Nie ma znaczenia, czy są to słowa piosenki, czy wiersz uznanego poety – ważne, aby był to tekst zmuszający do refleksji. Zapraszamy do udziału w konkursie „Dom ze słów. W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”!

Czytaj więcej

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Wręczenie stypendiów artystycznych, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Fotograf, tancerka, muzycy, plastycy, promotorzy kultury i zaangażowani w opiekę nad zabytkami -  czternaścioro utalentowanych artystów odebrało we wtorek (2 marca) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 3,5 do 7 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

W klimacie Chopina

Koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Muzyka klasyczna w wykonaniu uznanych artystów z kraju i spoza jego granic regularnie wybrzmiewa wśród odrestaurowanych wnętrz dziewiętnastowiecznego dworku w Szafarni. W miejscu tym, w otoczeniu pięknego, zabytkowego ogrodu mieści się Ośrodek Chopinowski, gdzie od blisko 30 lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z ofertą tego miejsca, które poświęcone jest wielkiemu polskiemu kompozytorowi.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Jak co roku w najbliższy weekend sale Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wypełni muzyka wybitnego polskiego kompozytora i patrona tego miejsca. W sobotę (27 lutego) z okazji rocznicy urodziny Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty koncert z udziałem widowni. Dla miłośników muzyki i nie tylko w nadchodzących dniach odbędzie się także szereg innych wydarzeń kulturalnych, na które serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone