Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

kultura

Kino Nawojka jak nowe

Otwarcie kina Nawojka w Lipnie, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zmodernizowane lipnowskie kino Nawojka i nowo powstałe muzeum kina niemego zostały otwarte w minioną sobotę (18 marca). W uroczystości uczestniczyli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

Pasja i talent – stypendia dla artystów

Ubiegłoroczne spotkanie ze stypendystami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Znamy listę piętnaściorga utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów, którzy otrzymają stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 5 do 9 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Noce i Dnie, Teatr im.Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

Wiosna się zbliża, powiewy cieplejszego powietrza nakłaniają do kontemplacji nad współgraniem człowieka z przyrodą oraz przemianom, jakim podlega natura. Odzwierciedleniem refleksyjnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość są prace Bogdana Przybylińskiego, na których wystawę zapraszamy do Wozowni. W najbliższy weekend marszałkowskie instytucje kultury zachęcają do udziału w organizowanych przez siebie wydarzeniach, w programach ciekawe koncerty.

Czytaj więcej

Spotkanie autorskie w WiMBP

Materiał promocyjny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy 21 marca zaprasza na spotkanie autorskie połączone z premierą książki pt. ,,Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz - Koronowo", autorstwa Michała Jankowskiego, bydgoskiego historyka, regionalisty i księgarza. Spotkanie poprowadzi Pani Urszula Guźlecka.

Czytaj więcej

Jazz u Hoffmana: Marynata Gypsy Trio

Materiał promocyjny Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza w piątkowy wieczór na Jazz u Hoffmana: Marynata Gypsy Trio.

Czytaj więcej

„W ołówku” – wystawa rysunku dzieci i młodzieży

YELYZAVETA SHYVKO - lat 16 - Pavlograd UKRAINA

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu 10 marca  zaprasza na otwarcie nowej wystawy. Ekspozycja poświęcona jest jednej z najbardziej popularnych a jednocześnie bardzo skromnych technik rysunkowych.

Czytaj więcej

Kino wróciło do Aleksandrowa Kujawskiego

Otwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Po kilkunastu latach mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego mogą korzystać z nowoczesnej sali kinowo-widowiskowej mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyli w środę (8 marca) marszałek województwa Piotr Całbecki i członek zarządu Aneta Jędrzejewska. Inwestycja była możliwa dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

Ukraiński dramat trwa, w najbliższy weekend Rudolf Tiersch stanie za pulpitem dyrygenckim podczas koncertu poświęconego pamięci ofiar wojny, nawiązującego do motywu Męki Pańskiej. Marszałkowskie jednostki kultury zapraszają na organizowane przez siebie wydarzenia weekendowe.

Czytaj więcej

Pracownia relacji – warsztaty z audiodeskrypcją i PJM

materiały Teatru Wilama Horzycy w Toruniu

Teatr Horzycy zaprasza na warsztaty „Pracownia relacji”. To cykl spotkań dla dorosłych i młodzieży od 16 roku życia, w których wziąć udział mogą osoby niewidome, głuche oraz widzące i słyszące. Zajęcia będą odbywać się z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM.

Czytaj więcej

Wyczółkowski odnaleziony – zapraszamy na wystawę

Afisz - Wyczółkowski odnaleziony - wystawa

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w piątek (10 marca) na wernisaż wystawy Wyczółkowski odnaleziony prezentującej dzieła Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Krakowskim zbiorom towarzyszy portret Krakowianki z kolekcji Muzeum we Włocławku.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

Wydarzenia nadchodzącego weekendu będą prawdziwą ucztą dla melomanów. W Filharmonii Pomorskiej usłyszymy utwory Antonina Dvořáka i Ludvika Beethovena. Sale Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wypełni muzyka Fryderyka Chopina. Marszałkowskie instytucje kultury jak zwykle zapraszają w najbliższych dniach na organizowane przez siebie wydarzenia.

Czytaj więcej

Trzy stolice. Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Wilna, Rygi i Tallinna

GATIS BURVIS lat 16 Ryga

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka  zaprasza do swojej siedziby przy Rynku Nowomiejskim, gdzie już od najbliższego piątku  (3 marca) będzie można oglądać prace dzieci i młodzieży z trzech miast, trzech stolic północno-wschodniej Europy: litewskiego Wilna, łotewskiej Rygi i estońskiego Tallinna.

Czytaj więcej

Wieczór z kulturą ukraińską w KPCK

z archiwum Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

W piątek (3 marca) Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wieczór z kulturą ukraińską: Alians jednego wiersza, czyli o almanachu Muzy nad Brdą i Dnieprem.

Czytaj więcej

Urodziny Chopina w Szafarni

Fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni rozpoczyna obchody 213. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. To jedyna instytucja w województwie kujawsko-pomorskim o profilu chopinowskim, powstała dla upamiętnienia pobytu w tym miejscu młodego Fryderyka Chopina. Urodzinowe obchody otworzy konkurs recytatorski.

Czytaj więcej

Oblicza kobiecości i maski odchodzące do lamusa, spotkanie z autorkami w KPCK

Ezo Oneir, Snake, z archiwum: Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy we wtorek (28 lutego) zaprasza na spotkanie autorskie. O wizji kobiecości, feminizmie oraz sile i słabości we współczesnej, zaskakującej, rozedrganej, często subiektywnej rzeczywistości porozmawiamy ze współautorkami książki Uzdrowienie kobiecości. Prawdziwe historie kobiet o ich drodze do pokochania siebie,pod redakcją Ezo Oneir i Ewy M. Ziółkowskiej.

Czytaj więcej

Sitodruki w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka

Dominik Żyża, Bydgoszcz, Polska

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na wystawę Sitodruki. Ekspozycję można oglądać do 28 marca.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Szepty i Cienie, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Okrzyknięty nadzieją polskiej dyrygentury Paweł Kapuła w najbliższy weekend poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy - w programie koncertu kompozycje Wojciecha Kilara. Marszałkowskie instytucje kultury jak zwykle zapraszają w najbliższych dniach na organizowane przez siebie wydarzenia. To m.in. ostatnia okazja, by obejrzeć wystawę „Szopki krakowskie” w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Nikt nie będzie narzekać na nudę.

Czytaj więcej

50 na 50, czyli 50 zabytków na 50 lat Muzeum Historii Włocławka – cz. II

Grafika - 50 na 50, czyli 50 zabytków na 50 lat Muzeum Historii Włocławka

W piątek (24 lutego)w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się kolejne spotkanie historyczne z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka.

Czytaj więcej

Muzycznie o wielkim astronomie – zapraszamy na spektakl!

Spotkanie przed premierą spektaklu „Kręci się”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym spotkanie poprzedzające premierę spektaklu „Kręci się”, musicalu powstałemu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Zebrani mogli także zapoznać się z wizualizacjami projektu rozbudowy marszałkowskiej Książnicy Kopernikańskiej.

Czytaj więcej

Jazz u Hoffmana: Profesor Jazz, Biskupski/Maseli/Nadolny Trio

Grafika - Jazz u Hoffmana: Profesor Jazz, Biskupski/Maseli/Nadolny Trio

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w piątek (17 lutego) zaprasza na koncert z cyklu Jazz u Hoffmana. Przekorna nazwa wydarzenia jest ukłonem wobec samego zjawiska jakim jest Jazz – „profesor”, który niejedną już gwiazdę wypuścił spod swoich skrzydeł. Zespół tworzą utytułowani artyści i pedagodzy, których uczniowie wielokrotnie zaistnieli na scenach polskich i zagranicznych. Muzykę, którą podczas koncertu w Salonie Hoffman Trio zaprezentuje, muzycy nazywają nową, odkrywczą i progresywną.

Czytaj więcej

Weekend z Astronomem

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

550. urodziny Mikołaja Kopernika w marszałkowskich instytucjach kultury świętować będziemy przez cały rok. Już w najbliższy weekend zapraszamy na wystawy, zajęcia i spektakl o wybitnym astronomie i jego działalności.

Czytaj więcej

Kulturalny weekend. Gdzie warto się wybrać?

„Cosi fan tutte”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. A. Makowski

Entuzjastów muzyki na żywo zapraszamy do naszych instytucji kultury w najbliższy weekend. Wśród licznych koncertów każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie także spektakle i wystawy.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Operowy zawrót głowy, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. M. Chełminiak

Najbliższy weekend zapowiada się koncertowo. Otwarta próba z wirtuozem, koncerty muzyki klasycznej i popularnej – to tylko część propozycji. Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają także na cieszące się popularnością spektakle. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej

Koncert Kuba Stankiewicz Trio na toruńskim „jazzie w pałacu”

Grafika - Koncert Kuba Stankiewicz Trio na toruńskim „jazzie w pałacu”

Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. Jego pianistyka, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to jednak w każdym wypadku rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu, otwarty na partnerów. Już 2 lutego, wraz z wybitnymi muzykami – Wojciechem Pulcynem na kontrabasie oraz Sebastianem Frankiewiczem na perkusji, zagrają podczas koncertu „Jazz w pałacu” w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Czytaj więcej

Dzikie koty - wystawa prac dzieci z całego świata

Marcin Subotkiewicz - lat 12 - Piła - Polska

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Ta wielka rodzina drapieżnych ssaków ma swoich przedstawicieli na całym świecie. Najnowsza wystawa w filii Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka prezentuje prace dzieci i młodzieży z różnych, nie tylko europejskich, krajów ilustrujące  najbardziej dzikie gatunki kotowatych. Dostojny wygląd tych zwierząt, ich proporcje i różnorodne umaszczenie sprawiają, że są one bardzo chętnie rysowane lub malowane przez młodych artystów.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.