Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

kultura

Weekend z kulturą

Wizualizacja sceniczna spektaklu „Operowy zawór głowy”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Spektakl Opery Nova i wystawa Helmuta Newtona udostępnione w sieci. Na te i inne wydarzenia dostępne on-line zapraszamy w ramach cotygodniowych spotkań z kulturą.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat i nagroda w 60-lecie pracy twórczej Ewy Makuli

Spotkanie z Ewą Makulą odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Ewa Makula, wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBand została uhonorowana marszałkowskich medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który wręczony zostanie artystce podczas lutowego koncertu jubileuszowego. A we wtorek (24 listopada), podczas spotkania w Operze Nova w Bydgoszczy, otrzymała podziękowania i nagrodę finansową zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, która jest wyrazem uznania dla sześćdziesięcioletniej pracy twórczej.

Czytaj więcej

Kultura w sieci

Spektakl teatralny podczas „Arlekinady” w 2015 roku, fot. Kornel Pawłowski

Pokazy filmowe, finał festiwalu, teatrzyk papierowy oraz prelekcje to nasze propozycje na cotygodniowe spotkania z kulturą. W związku z aktualnymi obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiczną prezentowane wydarzenia zostały w całości przeniesione do sieci.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Najważniejszym wydarzeniem w ramach weekendu z kulturą jest rozpoczęcie festiwalu filmowego Energa Camerimage.  Ta i pozostałe atrakcje tym razem dostępne będą wyłącznie w sieci.

Czytaj więcej

Festiwal Camerimage tym razem w sieci

Konferencja prasowa na temat tegorocznej edycji festiwalu Energa Camerimage, fot. Szymon Zdziebło/tarntoga.pl dla UMWKP

Tegoroczna 28. Edycja festiwalu Energa Camerimage, współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, odbędzie się w całości on-line.

Czytaj więcej

Artylerię zastąpiła sztuka – 70 lat Wozowni

Jubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowska Galera Sztuki Wozownia w Toruniu celebruje siedemdziesięciolecie. Dla odwiedzających przygotowano aż trzy wystawy. Na ekspozycjach między innymi plakaty i animacje przygotowane przez adeptów z UMK oraz zbiory fotografii i pamiątek prezentujących historię instytucji. Ze względu na wprowadzone obostrzenia wystawa będzie dostępna wyłącznie dzisiaj.

Czytaj więcej

Kultura „na żywo” tylko do piątku

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym są obchody siedemdziesiątej rocznicy funkcjonowania toruńskiej Wozowni. Tę i inne propozycje prezentujemy w ramach cotygodniowych spotkań z kulturą.

Czytaj więcej

Pejzaż bez Wojciecha Młynarskiego

Koncert "Pejzaż bez Ciebie", fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się w miniony czwartek (29 października) koncert galowy 16. edycji festiwalu Pejzaż bez Ciebie, który w tym roku poświęcony był twórczości Wojciecha Młynarskiego. Wydarzenie, w którym uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, miało swoją telewizyjną premierę 1 listopada w TVP 1 i TVP Polonia. Koncert zostanie odtworzony także 12 listopada na antenie TVP 3 Bydgoszcz.

Czytaj więcej

Konkurs ,,Słowem o Szafarni”

Utalentowanych literacko uczniów klas 7. i 8. kujawsko-pomorskich szkół podstawowych zapraszamy do udziału w III Wojewódzkim Konkursie "Słowem o Szafarni” na opowiadania inspirowane postacią Fryderyka Chopina i jego wakacyjnymi pobytami w szafarskim dworku Dziewanowskich. Zgłoszenia do 13 listopada.

Czytaj więcej

Baj Pomorski w szekspirowskim stylu

Scena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Amfiteatr stylizowany na scenę teatru elżbietańskiego, park rzeźb w ogrodzie, a na balkonie mechaniczny teatr lalek - to elementy wartej ponad 2,3 miliona złotych inwestycji zrealizowanej w toruńskim Baju Pomorskim. Nowe obiekty dostępne są dla odwiedzających codziennie oprócz poniedziałków.

Czytaj więcej

Requiem Mozarta w FP i inne propozycje kulturalne na weekend

Mozartowskie „Requiem” w Filharmonii Pomorskiej i retrospektywna wystawa fotografii Helmuta Newtona „Lubię silne kobiety” polecamy na weekendowe spotkania z kulturą.

Czytaj więcej

Nabór wniosków o stypendia artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłasza nabór wniosków o stypendia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami, które będą realizowane w 2021 r.

Czytaj więcej

Teatr Horzycy przechodzi gruntowny remont

Jednym z elementów inwestycji jest wymiana żarówek w żyrandolu, fot. Teatr Horzycy w Toruniu

W zabytkowym gmachu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu trwają zaawansowane prace remontowo-modernizacyjne. W ramach inwestycji przewidziano między innymi instalację klimatyzacji, wymianę foteli, podłóg i oświetlenia oraz uruchomienie nieczynnego od dawna drugiego balkonu.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Balet „Zniewolony umysł” w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Opera Nova w Bydgoszczy wraca po przerwie, tym razem z autorskim baletem Roberta Bondary. To i inne  wydarzenia polecamy w ramach weekendowych spotkań z kulturą.

Czytaj więcej

Doceniamy twórców ludowych

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Filharmonia Pomorska im. Ignacego  Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

„Te Deum” - utwór skomponowany przez wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Herdzina zabrzmiał w trakcie piątkowego koncertu papieskiego w Filharmonii Pomorskiej. To najważniejsze ale niejedyne wydarzenie w ramach weekendowych spotkań z kulturą.

Czytaj więcej

Smarzowski kręci w Bydgoszczy i Ostromecku

Spotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz Gackowski

W bydgoskim kinie Orzeł zakończył się w minioną niedzielę (11 października) przegląd filmów Wojciecha Smarzowskiego. Można było obejrzeć „Wołyń”, „Różę”, „Kler” i „Dom zły”, a podczas finałowego pokazu „Wesele”. Partnerem organizatorów był samorząd województwa. W podsumowującym wydarzenie spotkaniu z reżyserem, w którym wzięła też udział aktorka Agata Kulesza, uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. GiOPTD w Toruniu

Finałowy koncert festiwalu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, spektakle w toruńskim Teatrze Horzycy, cykl spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, festiwal w klubie Od Nowa w Toruniu i wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowa spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z nową pracownią i sprzętem

fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Pracownia konserwatorska w marszałkowskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku funkcjonuje już 40 lat. Obecnie instytucja otrzymała nowy sprzęt zakupiony w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Czytaj więcej

Wiecha na budowie Młyna Kultury

Wiecha na Młynie Kultury, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek (5 października) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na obiekcie, który pomieści mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i salę teatralno-koncertową Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Zapraszamy do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce na zwiedzanie z przewodnikiem, fot. Daniel Pach

Koncert w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, warsztaty dla dorosłych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, festiwal książki  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Koniec tygodnia z kulturą, nauką i sztuką

Bydgoski Festiwal Muzyczny w Koronie/fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Inauguracja Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, koncerty w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w Filharmonii Pomorskiej, spektakl w toruńskim Teatrze Horzycy, wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu oraz koncert i konferencja naukowa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Pamięci Andrzeja Zauchy

Koncert finałowy dwunastej edycji festiwalu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W poniedziałek (21 września) w bydgoskiej Operze Nova odbył się koncert galowy dwunastej edycji Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Podczas wydarzenia „Wieczór nad rzeką zdarzeń” obok gwiazd polskiej estrady wystąpiła zwyciężczyni tegorocznego konkursu Paulina Wróblewska. Samorząd województwa, który wsparł wydarzenie finansowo, reprezentowali przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

Gala wręczenia nagród Hereditas Saeculorum i Musejon, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Medale za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył 18 września w Pałacu w Lubostroniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Bydgoski Festiwal Muzyczny: maestro Pendereckiemu w hołdzie

Koncert inauguracyjny BFM, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W piątek (18 września) w Filharmonii Pomorskiej rozpoczęło się wielkie święto muzyki, czyli 58. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Podczas inauguracyjnego koncertu zabrzmiały utwory Krzysztofa Pendereckiego. Był to jeden z pierwszych koncertów w Polsce poświęconych twórczości tego wybitnego kompozytora po jego śmierci. Gościem specjalnym wydarzenia była Elżbieta Penderecka. 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone