Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

kultura

Święta z kulturą online

Teatr Horzycy zaprasza na transmisję spektaklu Ostatnia Wieczerza, fot. Jerzy Murawski

„Ostatnia wieczerza” i wiersze w Horzycy, quiz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, teatrzyk wielkanocny w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz instrukcje do samodzielnego wykonania ozdób dla dzieci w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Książnicy Kopernikańskiej to nasze propozycje na wielkanocne spotkanie z kulturą w trybie online.

Czytaj więcej

Nagrodziliśmy zasłużonych dla teatru

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy innych dziedzin – tegoroczne nagrody teatralne marszałka województwa przyznano jedenaściorgu zasłużonym dla teatru osobom. Ze względu na obecną sytuację uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Kultura w trybie online

Fot. Andrzej Goiński

W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

Czytaj więcej

Wyróżnienia dla najlepszych w dziedzinie ochrony zabytków

Laureat ubiegłorocznej nagrody Hereditas Seaculorum Dariusz Subocz w prowadzonym przez siebie Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (powiat toruński), fot. Łukasz Piecyk

Do końca kwietnia czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Medale Hereditas Saeculorum wręczymy po raz dziewiąty.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Opera Nova zaprasza w weekend na operetkę Hrabina Marica, fot. Marek Chełminiak

Premiera w Horzycy, spektakle w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, koncerty z okazji Dnia Kobiet w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Pałacu Dąmbskich w Toruniu i Pałacu Lubostroń, warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, a także wystawy w Galerii Wozownia w Toruniu, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

W weekend w Horzycy zobaczymy spektakl Dziadek do orzechów. Nowe historie, fot. Wojtek Szabelski

Jazz Od Nowa Festival, wernisaż prac dyplomowych studentów w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, koncerty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, spektakle w Horzycy, Operze Nova w Bydgoszczy, warsztaty dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy i wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Ośrodek Chopinowski w Szafarni zapraszają na koncerty.

Czytaj więcej

Ostatni karnawałowy weekend z kulturą

Teatr Horzycy zaprasza w weekend na spektakl Alicja w krainie czarów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Premiera w Horzycy, balet w Operze Nova w Bydgoszczy, koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, zabawa karnawałowa w toruńskim Muzeum Etnograficznym i korowód grup zapustnych we Włocławku to nasze propozycje na ostatni karnawałowy weekend z kulturą.

Czytaj więcej

Młodzi artyści w Filharmonii Pomorskiej

Koncert w Filharmonii Pomorskiej z udziałem młodych laureatów konkursów muzycznych, fot. Filip Kowalkowski

W bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej odbył się 16 lutego niecodzienny koncert, w którym jako soliści wystąpili najzdolniejsi młodzi laureaci konkursów muzycznych.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

W Operze Nova w walentynkowy weekend zobaczymy Księżniczkę czardasza, fot. Marek Chełminiak

„Księżniczka czardasza” w Operze Nova, występ młodych artystów w Filharmonii Pomorskiej i „Koncert marzeń” w Horzycy to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Teatr Horzycy zaprasza na spektakl Antygona w Nowym Jorku, fot. Wojtek Szabelski

Spektakle w Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu i Pałacu Dąmbskich w Toruniu, koncert w Filharmonii Pomorskiej, wystawy w Wozowni, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, spotkanie z okazji Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, konsultacje fotograficzne w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, a także zajęcia dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Teatr Muzyczny zaprasza na spektakl „Walc kameralny, czyli Pan Wasowski mniej znany”, fot. Paweł Modliński

Improwizacje filmowe w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w Horzycy i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu, wystawy w Galerii Wozownia, koncert folkowy w Ośrodku Chopinowskim oraz spotkania w Książnicy Kopernikańskiej i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Na operę Don Carlos zapraszamy w sobotę i niedzielę do bydgoskiej Opery Nova, fot. Tymon Markowski

„Don Carlos” w Operze Nova, „Alicja w krainie czarów” w Horzycy, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń, warsztaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Toruniu, spotkania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy i Książnicy Kopernikańskiej, warsztaty w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Toruniu i wystawy w Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Teatr Horzycy w Toruniu zaprasza na premierę spektaklu Alicja w krainie czarów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Premiera w Horzycy, koncert symfoniczny w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, spektakl dla najmłodszych w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu, konkurs kolęd i pastorałek w Chełmnie, oprowadzanie po wystawach w Galerii Wozownia, kolędowanie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, warsztaty Cosplay w Książnicy Kopernikańskiej, zajęcia dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz Wojewódzkim Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Wyróżnimy najlepsze projekty muzealne

Częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest Park Etnograficzny w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Organizują wystawy i konferencje, edukują i promują dziedzictwo naszego regionu - działalność muzealników na Kujawach i Pomorzu odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej. Doceniając ich codzienną pracę i zaangażowanie, Urząd Marszałkowski po raz pierwszy wyróżni najlepsze przedsięwzięcia muzealne w konkursie Musejon-Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Czas na zgłaszanie projektów mija w piątek (28 lutego).

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Teatr Horzycy zaprasza na spektakl Antygona w Nowym Jorku, fot. Wojtek Szabelski

Koncerty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, „Zemsta nietoperza” w Operze Nova, „Antygona w Nowym Jorku” w Teatrze Horzycy, zajęcia dla dzieci w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i niedziela z kustoszem w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze aktualne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Nabór wniosków do pierwszej edycji konkursu MUSEJON - Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą Nr 50/2364/19 z dnia 30 grudnia 2019 r. przyjął regulamin regionalnego konkursu Musejon -  Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku i ogłosił nabór wniosków do jego pierwszej edycji ‘2020.

Czytaj więcej

Polecamy na koniec karnawału

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na balet Coppelia Leo Delibesa, fot. Filip Kowalkowski

Rozpoczynamy ostatni tydzień karnawału. Marszałkowskie instytucje kultury przygotowały z tej okazji wyjątkowe koncerty i spektakle. 

Czytaj więcej

Wojewódzki program ochrony zabytków

Kościół w Pluskowęsach (powiat golubsko-dobrzyński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W 2019 roku realizowaliśmy kolejną edycję wojewódzkiego programu ochrony zabytków. Ubiegłoroczne wsparcie z budżetu województwa oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiło realizację 194 remontów konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza.

Czytaj więcej

Sylwestrowy czas z kulturą

Zeszłoroczny koncert sylwestrowy w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Monodram „Mój boski rozwód” w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, spektakl „Koncert marzeń” w Horzycy i koncerty sylwestrowe w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova to nasze propozycje na sylwestrowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Już w sobotę zapraszamy do Horzycy na premierę spektaklu Jezus przyszedł, fot. Wojtek Szabelski

Warsztaty świąteczne z marszałkiem, jubileuszowa wystawa w Muzeum Etnograficznym, premiera w Horzycy i spektakle rodzinne Teatru Muzycznego to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Oprócz tego zapraszamy na monodram muzyczny w Pałacu Dąmbskich, kiermasz gier planszowych w Książnicy Kopernikańskiej, wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, przedświąteczne koncerty kolęd w Filharmonii Pomorskiej, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałacu Lubostroń oraz warsztaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Toruniu i  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Czytaj więcej

MET ma 60 lat

Gala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej to jedna z najciekawszych placówek tego typu w Polsce, a jego toruński skansen wiejski jest jedynym takim miejscem w Europie. W zeszłym roku otwarto Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński), który w pierwszym roku  działalności odwiedziło 10 tysięcy osób. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył nagrody zasłużonym pracownikom muzeum.

Czytaj więcej

Cała Jaskrawość - festiwal pamięci Edwarda Stachury

Festiwal Cała Jaskrawość, fot. SOS Music

W ubiegły wtorek (3 grudnia) w toruńskim klubie Od Nowa odbył się koncert finałowy Festiwal Piosenki Autorskiej Cała Jaskrawość. Wystąpili uczestnicy VIII Warsztatu Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury – młodzi autorzy z województw: kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego. Wykonawcom towarzyszył zespół muzyczny w pod kierunkiem Adama Skrzypka a gościem specjalnym była Olga Szomańska.

Czytaj więcej

Mikołajkowy weekend z kulturą

Spektakl Pan Kleks. Powrót, fot. Andrzej Goiński

„Pan Kleks” w CKK Jordanki, świąteczna wystawa i spektakl improwizowany w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, „Dziadek do orzechów” w Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, finał festiwalu KATAR w dziedzinie teatru, spotkanie z grami planszowymi w Książnicy Kopernikańskiej, warsztaty kreatywne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i kiermasze bożonarodzeniowe to nasze propozycje na mikołajkowy weekend z kulturą.

Czytaj więcej

Teatru Muzycznego propozycje familijne

Spektakl "Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy", fot. Wojtek Szabelski

Marszałek Piotr Całbecki i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zapraszają na widowiska w przedświątecznym klimacie, adresowane do rodzin z dziećmi. W programie tournée jeszcze „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” w Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku, za nami „Pan Kleks” zagrany w na Jordankach w Toruniu i w Operze Nova w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Podczas festiwalu Sztuka Natury odbędą się m.in. wystawy fotograficzne, fot. Mikołaj Kuras

Spektakl muzyczny w Pałacu Dąmbskich w Toruniu, festiwal „Sztuka Natury”, „Księżniczka czardasza” w Operze Nova, koncerty w Filharmonii Pomorskiej, dzień kultury Csango w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, rodzinny piknik drukarski w Książnicy Kopernikańskiej, wystawa „Włocławski alfabet sztuki” w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, 20-lecie chóru Astrolabium w Dworze Artusa i wystawy w Galerii Wozownia to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone