Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

II posiedzenie Prezydium Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Posiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata Wiśniewska
Posiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata Wiśniewska

W dniu 22 maja 2020 r. odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

 

Główne tematy posiedzenia to:

  1. Informacja o aktualnych działaniach podejmowanych przez Rząd
    w celu przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dostępność pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Pan Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski  - poinformował o 3 momentach krytycznych tj.

1) dostęp do badań laboratoryjnych - w naszym regionie funkcjonuje 8 laboratoriów, które mogą wykonać 1 700 próbek na dobę. W razie konieczności mamy również 2 laboratoria zewnętrzne (w Warszawie i Poznaniu).

2) dostęp do środków ochrony bezpośredniej, których w marcu i do połowy kwietnia nie było. Przy tej okazji Pan Wojewoda poinformował, że wiele firm utworzyło linie np. do produkcji maseczek. Pomimo trudnej sytuacji nie było problemów z brakiem środków ochrony zarówno dla szpitali, czy zespołów ratowniczych. Od połowy kwietnia materiały te są dostępne od kilku dostawców, spadły też ich ceny. Zostało utworzone konsorcjum, powstałe na skutek połączenia 30 szpitali i jednostek prywatnych, gdzie można dokonywać zakupu ww. sprzętu w dużych ilościach.

3) na początku kwietnia problemem były również zakażenia na kilku oddziałach w kilku szpitalach na terenie naszego województwa. Pobyt w kwarantannie dla pacjentów i personelu medycznego pozwoliły wygasić te ogniska i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie tych placówek.

Pan Wojewoda przekazał również dane statystyczne dot. COVID-19 w naszym województwie tj. zarażonych - 589 osób, ozdrowieńców - 412 osób. Zdaniem Pana Wojewody, jeżeli pandemia będzie postępowała jak do tej pory, to w czerwcu będziemy mieli pojedyncze przypadki zachorowań. Do walki z pandemią zostało wytypowanych 5 szpitali a w nich 1350 miejsc w tym przeszło 100 miejsc do intensywnej terapii, jak do tej pory mieliśmy 15% obłożenie.

 

Gościem posiedzenia była Pani dr n. społ. Dorota Doktór - Pełnomocnik ds. kontaktów zewnętrznych Narodowego Funduszu Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Pani Pełnomocnik przedstawiła członkom Prezydium sytuację dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach panującego zagrożenia epidemiologicznego. Poinformowała m.in. o tym, że realizacja świadczeń opieki zdrowotnej została tak zorganizowana, aby przy jednoczesnym zabezpieczeniu możliwości leczenia chorych zakażonych koronawirusem, umożliwić leczenie pozostałych pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia przy zachowaniu zasady minimalizacji ryzyka zagrożenia epidemiologicznego.

 

  1. Informacja o aktualnych działaniach podejmowanych przez Zarząd Województwa w celu przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Załączona prezentacja, którą przedstawił Pan Rafał Pietrucień - Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to szczegółowe informacje na temat działań Zarządu Województwa w przedmiotowym zakresie.(tutaj)

 

  1. Ubezpieczenie służby zdrowia na wypadek zachorowania na  COVID-19, w zakresie objęcia tym ubezpieczeniem tylko pracowników szpitali jednoimiennych.

Pan Andrzej Arndt poinformował, że zdaniem Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych sytuacja jest o tyle ważna, że bardziej narażone na zakażenie są służby medyczne innych placówek, gdyż tam nie są stosowane w sposób restrykcyjny procedury ochrony osobistej, dlatego też  ubezpieczenie tylko tej jednej grupy pracowników medycznych budzi duże wątpliwości, co do samej zasadności. Ze względu na sukcesywne odmrażanie gospodarki i spadek zachorowalności sytuacja powoli staje się nieaktualna.

 

Posiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata WiśniewskaPosiedzenie Prezydium K-P WRDS, fot. Beata Wiśniewska

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone