Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

W Brukseli o wsparciu dla uchodźców

Spotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Spotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w środę (30 marca) w Brukseli w spotkaniu sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej poświęconym podsumowaniu minionego roku i najlepszym realizowanym projektom adresowanym do rodzin. Gospodarz naszego województwa w swoim wystąpieniu mówił m.in. o wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Zebrani nagrodzili jego wystąpienie długimi brawami.

 

- Czynimy wszystko by wesprzeć ukraińskie rodziny i pomóc im, by czuły się w Kujawsko-Pomorskiem jak w domu. Jestem dumny z mieszkańców regionu, którzy [w obecnej sytuacji międzynarodowej] myślą globalnie, podobnie jak ludzie na całym świecie, w trosce o przyszłość własną i przyszłość swoich dzieci. Widzimy to w także w bezinteresownym wsparciu dla Ukraińców – stwierdził marszałek Piotr Całbecki. 

 

W części roboczej panelu wystąpiła dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego w kujawsko-pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Sylwia Tubielewicz-Olejnik, która przedstawiła nasz dedykowany rodzinom z problemami i instytucjom pieczy zastępczej program „Rodzina w centrum”, oferujący specjalistyczne poradnictwo oraz pomoc psychologiczną, socjoterapeutyczną i prawną. Obecnie obejmujemy nim także zmagające się z traumą wojenną rodziny ukraińskich uchodźców, które muszą się też zmierzyć z koniecznością odbudowy własnego życia na obczyźnie.

 

Organizatorem spotkania, które odbyło się w kompleksie Parlamentu Europejskiego, była Międzynarodowa Federacja Rozwoju Rodziny, która koordynuje wysiłki sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej i współpracuje na tym polu z Organizacją Narodów Zjednoczonych.  

 

Sygnatariuszami Deklaracji Weneckiej są, w liczbie dwustu, samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do tej grupy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 marca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2022 r.

 

Spotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej, Bruksela 30 marca 2022, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

 

 

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone