Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Medale marszałka dla trojga nestorów

Zygfryd Grzybowski, fot. archiwum rodzinne
Zygfryd Grzybowski, fot. archiwum rodzinne

Helena Kowalska, torunianka interesująca się historią miasta, Stanisława Mężydło, lubiąca spędzać czas w ogrodzie mieszkanka Szubina (powiat nakielski), i Zbigniew Grzybowski, pracowity pasjonat koni z Nowej Wsi w powiecie grudziądzkim to seniorzy, którzy w tym tygodniu znaleźli się wśród osób uhonorowanych Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej w stulecie niepodległości.

 

Przyszła na świat 31 maja 1920 roku w Kurkocinie (powiat wąbrzeski), a od 1923 roku mieszka w Toruniu, gdzie dorastała razem ze starszym rodzeństwem - Helena Kowalska dobrze pamięta jak po wybuchu drugiej wojny światowej do miasta wkraczali Niemcy, a po kilku latach Rosjanie. Podczas okupacji pracowała w restauracji przy ulicy Szerokiej. Krótko po wojnie wyszła za mąż i przez lata była zatrudniona w toruńskich przedsiębiorstwach. Na emeryturze pomagała w opiece nad wnukami. Jest ciekawą świata osobą, która śledzi lokalne wydarzenia i zawsze lubiła podróżować.

 

Helena Kowalska, fot. archwium rodzinneHelena Kowalska, fot. archwium rodzinneHelena Kowalska, fot. archwium rodzinne

 

Stanisława Mężydło urodziła się 8 kwietnia 1921 roku w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie), skąd jej rodzina przeprowadziła się do położonego nad jeziorem Wąsosza w powiecie nakielskim. Podczas drugiej wojny światowej pracowała przymusowo w pobliskim gospodarstwie, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Później przez lata mieszkała w Kowalewie (powiat nakielski), prowadziła gospodarstwo rolne i udzielała się społecznie. Obecnie mieszka razem z córką w Szubinie (powiat nakielski).

 

Stanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinneStanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinneStanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinne

 

Mieszkaniec Nowej Wsi (powiat grudziądzki) Zygfryd Grzybowski przeniósł się do naszego regionu z Mazowsza, gdzie przyszedł na świat 23 września 1919 roku w miejscowości Szlasy Bure. W młodości pracował w stadninie koni w Krasnem (województwo mazowieckie) należącej do majątku Czartoryskich. Podczas drugiej wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe do Prus Wschodnich, a później trafił do obozu pracy Zichenau (Ciechanów). Przez całe życie ciężko pracował prowadząc gospodarstwo rolne i hodowlę koni.

 

Zygfryd Grzybowski, fot. archwium rodzinneZygfryd Grzybowski, fot. archwium rodzinneZygfryd Grzybowski, fot. archwium rodzinneZygfryd Grzybowski z medalem Unitas Durat, fot. nadesłane przez rodzinę

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone