Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

W 80. rocznicę pierwszych wywózek na Sybir

Toruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Toruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

14 lutego w Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające osiemdziesiątą rocznicę pierwszych masowych deportacji na Syberię. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Bydgoskie uroczystości upamiętniające wywózki odbyły się w ubiegłą niedzielę (9 lutego) w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników.

 

Po uroczystym nabożeństwie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sybiracy wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod tablicą w krużganku świątyni, upamiętniającą wywiezionych.

 

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy ludzi. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.

 

Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 lutego 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2020 r.

 

Toruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPToruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPToruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPToruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPToruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPToruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPToruńskie uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone