Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

W hołdzie powstańcom wielkopolskim

Uroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip Kowalkowski
Uroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip Kowalkowski

W sobotę (11 stycznia) w Szubinie (powiat nakielski) odbyła się uroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich 1918-1919. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Wydarzenie rozpoczęła o godzinie 11 okolicznościowa msza święta w kościele św. Marcina Biskupa w Szubinie pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej biskupa Jan Tyrawa. Po mszy zebrani udali się na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się druga część uroczystości z asystą wojskową 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej.

  

W styczniu 1919 roku na cmentarzu parafialnym w Szubinie odbyły się uroczyste pogrzeby powstańców wielkopolskich poległych w walkach na froncie północnym. Pierwszy pomnik na zbiorowej mogile powstał w 1924 roku. Pod koniec lat 30. podjęto budowę nowego pomnika, którego odsłonięcie miało miejsce w styczniu 1939 roku. Niestety, już rok później został on zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej.

 

Powstanie Wielkopolskie z lat 1918-1919 było zwycięskim zrywem niepodległościowym, kończącym prawie 150-letni okres niewoli. Najcięższe walki miały miejsce m.in. w Szubinie, dlatego 100 lat po oswobodzeniu miasta.  Zbiórkę pieniędzy na odbudowę pomnika prowadziły Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika oraz organizacja kibiców Lecha Poznań.

 

Urząd Miasta i Gminy w Szubinie i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2020 r.

 

Uroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip KowalkowskiUroczystość odsłonięcia repliki pomnika na mogile powstańców wielkopolskich w Szubinie, fot. Filip Kowalkowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone